webwork2 - en to fr_CA translation catalogue (985 entries)

en:  Answers Available.
fr_CA: Réponses disponibles.

en: #incorr
fr_CA: #erroné

en: % Score:
fr_CA: % Pointage:

note: ($achievement->{points})
en: %1 Points:
fr_CA: %1 Points :

note: ($lib eq '' ? $courseFilesText : $c->{problibs}{$lib})
en: %1 Problems:
fr_CA: Problèmes dans %1 :

note: ($count, $numUsers)
en: %1 students out of %2
fr_CA: %1 étudiants sur %2

note: ($rename_oldCourseID,          $rename_oldCourseTitle, $rename_newCourseTitle, $rename_oldCourseInstitution, $rename_newCourseInstitution)
en: %1 title and institution changed from %2 to %3 and from %4 to %5
fr_CA: Le titre et l'institution de %1 ont été changés de %2 pour %3 et de %4 pour %5

note: ($numReplaced, $numAdded, $numSkipped, join(', ', @$skipped)
en: %1 users replaced, %2 users added, %3 users skipped. Skipped users: (%4)
fr_CA: %1 utilisateurs remplacés, %2 utilisateurs ajoutés, %3 utilisateurs ignorés. Utilisateurs ignorés : (%4)

note: ($level_percentage) ($percentage)
en: %1% Complete
fr_CA: %1% de complété

note: ($eUserName)
en: %1's Current Address
fr_CA: Courriel actuel de %1

note: ($c->{user}->first_name . ' ' . $c->{user}->last_name) ($eUserName)
en: %1's Current Password
fr_CA: Mot de passe actuel de %1

note: ($eUserName)
en: %1's New Address
fr_CA: Nouveau courriel de %1

note: ($e_user_name) ($eUserName)
en: %1's New Password
fr_CA: Nouveau mot de passe de %1

note: ($e_user_name)
en: %1's password has been changed.
fr_CA: Le mot de passe de l'utilisateur %1 a été modifié.

note: ($c->tag('span', dir => 'ltr', format_set_name_display($setID) ($c->tag('span', dir => 'ltr', $prettySetID)
en: %1: Problem %2
fr_CA: %1 : Problème %2

note: ($c->tag('span', dir => 'ltr', format_set_name_display($c->stash('setID')
en: %1: Problem %2 Show Me Another
fr_CA: %1 : Problème %2. Montrer un autre problème

note: ($num_extracted)
en: %quant(%1,file) unpacked successfully
fr_CA: %quant(%1, fichier décompressé, fichiers décompressés) avec succès.

en: %score
fr_CA: pourcentage

en: (Any unsaved changes will be lost.)
fr_CA: (Les modifications non sauvegardées seront perdues.)

en: (This test is overtime because it was not submitted in the allowed time.)
fr_CA: (Ce test est fermé, car il n'a pas été envoyé dans le temps alloué.)

note: ($testNoun, $c->formatDateTime($c->{set}->answer_date, $ce->{studentDateDisplayFormat})
en: (Your score on this %1 is not available until %2.)
fr_CA: (Votre note pour ce %1 n'est pas disponible avant %2.)

note: ($testNoun)
en: (Your score on this %1 is not available.)
fr_CA: (Votre note pour ce %1 n'est pas disponible.)

en: (incorrect)
fr_CA: (erroné)

note: ($pgScore) ($recScore)
en: (score %1)
fr_CA: (note %1)

en: 1 student
fr_CA: 1 étudiant

note: (wwRound(2, $weights[$part] * 100)
en: <b>Weight:</b> %1%
fr_CA: <b>Pondération:</b> %1%

note: ($add_courseID) ($rename_newCourseID)
en: A course with ID %1 already exists.
fr_CA: Un cours avec l'identifiant %1 existe déjà.

note: ($courseID)
en: A directory already exists with the name %1. You must first delete this existing course before you can unarchive.
fr_CA: Un répertoire exist déjà avec le nom %1. Vous devez supprimer le cours existant avant d'être en mesure de désarchiver.

en: A file name cannot begin with a dot, it cannot be empty, it cannot contain a directory path component and only the characters -_.a-zA-Z0-9 and space are allowed.
fr_CA: Un nom de fichier ne peut commencer par un point, ne peut être vide, ne peut contenir les composantes du chemin d'accès d'un répertoire et ne peut contenir que les caractères -_.a-zA-Z0-9 et les espacements sont permis.

en: A file with that name already exists
fr_CA: Un fichier de ce nom existe déjà.

en: A hardcopy file was generated, but it may not be complete or correct. Please check that no problems are missing and that they are all legible. If not, please inform your instructor.
fr_CA: Un document imprimable a été généré, mais il semble ne pas être complet ou correct. Veuillez vous assurer que tous les problèmes sont affichés et qu'ils sont tous lisibles. Sinon, veuillez en informer votre professeur.

note: ($locationID)
en: A location with the name %1 already exists in the database.  Did you mean to edit that location instead?
fr_CA: Un emplacement avec le nom %1 existe déjà dans la base de données. Désirez-vous modifier l'emplacement?

en: ADJ STATUS
fr_CA: NOTE POND AJUSTÉE

en: ANSWERS ONLY CHECKED -- ANSWERS NOT RECORDED
fr_CA: LES RÉPONSES ONT ÉTÉ VÉRIFIÉES -- MAIS ELLES N'ONT PAS ÉTÉ ENREGISTRÉES

en: ATTEMPT NOT ACCEPTED -- Please submit answers again (or request new version if neccessary).
fr_CA: TENTATIVE INCORRECT -- Soumettre la réponse à nouveau (ou essayer une nouvelle version si nécessaire).

en: Abandon changes
fr_CA: Ne pas enregistrer les modifications

en: Abandon export
fr_CA: Annuler l'exportation

en: Account creation is currently disabled in this course.  Please speak to your instructor or system administrator.
fr_CA: La création de compte dans ce cours est désactivée. Contacter votre professeur ou l'administrateur du système.

en: Achievement ID
fr_CA: ID d'accomplissement

en: Achievement ID exists!  No new achievement created.  File not saved.
fr_CA: L'ID de l'accomplissement existe! Aucun accomplissement n'a été créé. Fichier non sauvegardé.

en: Achievement Points Per Problem
fr_CA: Points d'accomplissement par problème.

en: Achievement has been assigned to all users.
fr_CA: L'accomplissement a été assigné à tous les utilisateurs.

en: Achievement has been assigned to selected users.
fr_CA: L'accomplissement a été assigné aux utilisateurs sélectionnés.

en: Achievements
fr_CA: Accomplissements

en: Act as:
fr_CA: Prendre le rôle de :

note: ($effectiveUserName)
en: Acting as %1.
fr_CA: Dans le rôle de %1.

note: ($actionID)
en: Action %1 not found
fr_CA: Action %1 introuvable

en: Active
fr_CA: Actif

en: Add
fr_CA: Ajouter

en: Add All
fr_CA: Ajouter tous les problèmes

en: Add Course
fr_CA: Ajouter un cours

en: Add Users
fr_CA: Ajouter des utilisateurs

en: Add as what filetype?
fr_CA: Spécifier le type du fichier

en: Add how many users?
fr_CA: Combien d'utilisateurs voulez-vous ajouter?

en: Add problems to
fr_CA: Ajouter des problèmes au

en: Add to what set?
fr_CA: Ajouter à quel devoir?

note: ($new_file_path, $setID, $targetProblemNumber) ($sourceFilePath,                       $targetSetName,                 ( $set->assignment_type eq 'jitar'                                ? join('.', jitar_id_to_seq($targetProblemNumber)
en: Added %1 to %2 as problem %3
fr_CA: Le problème %1 a été ajouté à %2 en tant que problème %3.

note: (join(', ', @toAdd)
en: Added addresses %1 to location %2.
fr_CA: Ajout de l'adresse %1 à l'emplacement %2.

note: ($badLocAddr)
en: Address(es) %1 already exist in the database.  THIS SHOULD NOT HAPPEN!  Please double check the integrity of the WeBWorK database before continuing.
fr_CA: Adresse(s) %1 existe(s) déjà dans la base de données. CELA NE DEVRAIT PAS SE PRODUIRE! Vérifier l'intégrité de la base de données de WeBWorK avant de poursuivre.

note: (join(', ', @noAdd)
en: Address(es) %1 in the add list is(are) already in the location %2, and so were skipped.
fr_CA: Adresse(s) %1 dans la liste d'ajout est(sont) déjà dans l'emplacement %2 et a(ont) été ignorée(s).

note: (join(', ', @noDel)
en: Address(es) %1 in the delete list is(are) not in the location %2, and so were skipped.
fr_CA: Adresse(s) %1 dans la liste de suppression n'est(sont) pas dans l'emplacement %2 et a(ont) été ignorée(s).

note: ($badAddr)
en: Address(es) %1 is(are) not in a recognized form.  Please check your data entry and resubmit.
fr_CA: Adresse(s) %1 n'est(sont) pas dans une form reconnue. Vérifier les informations et resoumettre.

note: ($badAddr)
en: Address(es) %1 is(are) not in a recognized form.  Please check your data entry and try again.
fr_CA: Adresse(s) %1 n'est(sont) pas dans une form reconnue. Vérifier les informations et recommencer.

en: Addresses
fr_CA: Adresses

en: Adjusted Status
fr_CA: Note Pondérée Ajustée

en: Advanced Search
fr_CA: Recherche avancée

note: ($c->formatDateTime($set->due_date, $ce->{studentDateDisplayFormat})
en: Afterward reduced credit can be earned until %1.
fr_CA: Ensuite, il est possible d'obtenir un pointage réduit jusqu'à %1.

en: All Selected Constraints Joined by "And"
fr_CA: Filtrer votre recherche à l'aide des menus ci-dessous

en: All assignments were made successfully.
fr_CA: Toutes les attributions ont été réalisées avec succès.

en: All of these files will also be made available for mail merge.
fr_CA: Tous ces fichiers seront également disponibles pour être joints à un message courriel.

en: All unassignments were made successfully.
fr_CA: Tous les retraits ont été réalisés avec succès.

en: Allow Unicode alternatives in student answers
fr_CA: Permettre les alternatives en Unicode dans la réponse de l'étudiant.

en: Allow unassign
fr_CA: Permettre de retirer le devoir

en: Allowed error, as a percentage, for numerical comparisons
fr_CA: Marge d'erreur permise, en pourcentage, pour les comparaisons numériques

en: Allowed to <em>act as</em> another user
fr_CA: Autorisés à <em>prendre le rôle</em> d'un autre utilisateur

en: Allowed to change their password
fr_CA: Autorisés à modifier leur mot de passe

en: Allowed to login to the course
fr_CA: Autorisés à se connecter au cours

en: Allowed to see solutions before the answer date
fr_CA: Autorisés à voir les solutions avant la date de disponibilité des réponses

en: Allowed to see the correct answers before the answer date
fr_CA: Permettre de voir les bonnes réponses avant la date de disponibilité des réponses

en: Allowed to view past answers
fr_CA: Autorisés à voir les anciennes réponses

en: Allowed to view problems in sets which are not open yet
fr_CA: Autorisés à voir des problèmes dans des devoirs qui ne sont pas encore disponibles

en: Amulet of Extension
fr_CA: Amulette d'extension

note: ($part + 1)
en: Answer %1 Score (%):
fr_CA: Réponse %1 Pointage (%):

en: Answer Date
fr_CA: Date de disponibilité des réponses

en: Answer Log
fr_CA: Historique des réponses

en: Answer(s) submitted:
fr_CA: Réponses enregistrées :

en: Answer:
fr_CA: Réponse&#8239;:

en: Answers
fr_CA: Réponses

en: Answers Available
fr_CA: Réponses disponibles

en: Any changes made below will be reflected in the achievement for ALL students.
fr_CA: Tout changement effectué ici va affecter les achèvements pour TOUS les étudiants.

en: Any changes made below will be reflected in the set for ALL students.
fr_CA: Les changements effectués ci-dessous affecteront les devoirs de TOUS les étudiants désignés.

en: Any changes made below will be reflected in the set for ONLY the student(s) listed above.
fr_CA: Les changements effectués ci-dessous affecteront SEULEMENT le devoir du ou des étudiants énumérés.

en: Append
fr_CA: Ajouter à

note: (tag('strong', dir => 'ltr', format_set_name_display($c->{fullSetID})
en: Append to end of %1 set
fr_CA: Ajouter ce problème à la fin du devoir %1

en: Archive
fr_CA: Archiver

en: Archive Course
fr_CA: Archiver un cours

en: Archive Courses
fr_CA: Archiver des cours

en: Archive next course
fr_CA: Archiver le cours suivant

en: Archived Courses
fr_CA: Archiver les cours

note: (tag('b', $archive_courseID)
en: Are you sure that you want to delete the course %1 after archiving? This cannot be undone!
fr_CA: Êtes-vous sur de vouloir supprimer le cours %1 après l'avoir archiver? Ce processus n'est pas réversible!

note: (tag('b', param('delete_courseID')
en: Are you sure you want to delete the course %1? All course files and data will be destroyed. There is no undo available.
fr_CA: Êtes-vous sur de vouloir supprimer le cours %1? Toutes les informations et les fichiers seront perdus. Aucun retour en arrière est possible.

en: Assign
fr_CA: Attribuer

en: Assign All Sets to Current User
fr_CA: Attribuer tous les devoirs à cet utilisateur

en: Assign selected sets to selected users
fr_CA: Attribuer les devoirs sélectionnés aux utilisateurs sélectionnés

en: Assign this set to which users?
fr_CA: Attribuer ce devoir à quels utilisateurs?

en: Assign to All Current Users
fr_CA: Attribuer à tous les utilisateurs

en: Assigned
fr_CA: Attribué

en: Assigned Sets
fr_CA: Devoirs attribués

en: Attempted
fr_CA: Essayé

en: Attempts
fr_CA: Essais

en: Audit
fr_CA: Auditeur

en: Authentication failed.  Please speak to your instructor.
fr_CA: La tentative de connexion a échoué. Veuillez contacter votre professeur.

en: Author Info
fr_CA: Informations pour l'auteur

en: Automatic
fr_CA: Automatique

en: Automatically convert Full Width Unicode characters to their ASCII equivalents
fr_CA: Convertir automatiquement l'ensemble des charactères Unicode en ASCII

en: Automatically render problems on page load
fr_CA: Afficher automatiquement les énoncés des problèmes

en: Basic Search
fr_CA: Recherche de base

en: Box of Transmogrification
fr_CA: Boîte de métamorphose

en: Browse
fr_CA: Parcourir

en: Browse from:
fr_CA: Parcourir dans :

en: CLOSE DATE
fr_CA: DATE D'ÉCHÉANCE

en: CLOSE TIME
fr_CA: HEURE D'ÉCHÉANCE

en: Cake of Enlargement
fr_CA: La grande augmentation

en: Can report bugs
fr_CA: Peut rapporter des bogues

en: Can show old answers
fr_CA: Peut voir les anciennes réponses

en: Can submit answers for a student
fr_CA: Peut soumettre des réponses pour un étudiant

note: ($!)
en: Can't copy file: %1
fr_CA: Impossible de copier le fichier&#8239;: %1

note: ($courseID, $@)
en: Can't create course environment for %1 because %2
fr_CA: Impossible de créer l'environnement du cours pour %1 car %2

note: ($!)
en: Can't create directory: %1
fr_CA: 	Impossible de créer le dossier&#8239;: %1

note: ($filePath)
en: Can't open %1
fr_CA: Impossible d'ouvrir %1

note: ($filePath)
en: Can't open file %1
fr_CA: Impossible d'ouvrir le fichier %1

note: ($merge_file)
en: Can't read merge file %1. No message sent
fr_CA: Impossible de lire le fichier joint %1. Aucun message n'a été envoyé.

note: ($!)
en: Can't rename file: %1
fr_CA: Impossible de renommer le fichier : %1

en: Can't rename to the same name.
fr_CA: Impossible de renommer avec le même nom

note: ($fullPath) ($!)
en: Can't write to file %1
fr_CA: Impossible d'écrire dans le fichier %1

en: Cancel
fr_CA: Annuler

en: Cancel E-mail
fr_CA: Annuler le courriel

en: Cancel Edit
fr_CA: Annuler l'édition

en: Cancel Export
fr_CA: Annuler l'exportation

note: ($filePath)
en: Cannot open %1
fr_CA: Impossible d'ouvrir %1

en: Category
fr_CA: Catégorie

en: Cause the selected homework set to count for twice as many points as it normally would.
fr_CA: Implique que le devoir sélectionné compte pour le double des points.

en: Causes a homework problem to become a clone of another problem from the same set.
fr_CA: Implique qu'un problème d'un devoir devient le clone d'un autre problème du même devoir.

en: Causes a single homework problem to be worth twice as much.
fr_CA: Implique que le problème d'un devoir compte pour le double des points.

en: Change Course Title to:
fr_CA: Modifier le titre du cours pour:

en: Change CourseID to:
fr_CA: Nouvel identifiant du cours :

en: Change Institution to:
fr_CA: Modifier l'institution pour:

note: ($rename_oldCourseInstitution, $rename_newCourseInstitution)
en: Change course institution from %1 to %2
fr_CA: Modifier l'institution du cours %1 pour %2

note: ($rename_oldCourseTitle, $rename_newCourseTitle)
en: Change title from %1 to %2
fr_CA: Modifier le titre %1 pour %2

en: Changes in this file have not yet been permanently saved.
fr_CA: Les modifications dans ce fichier n'ont pas encore été enregistrées de façon permanente.

en: Changing the problem seed for display, but there are no problems showing.
fr_CA: Modification de la valeur d'amorce d'un problème, mais il n'y a pas de problème à afficher

en: Chapter:
fr_CA: Chapitre :

en: Check Answers
fr_CA: Vérifier les réponses

en: Check Test
fr_CA: Vérifier le test

en: Choose visibility of the sets to be affected
fr_CA: Choisir si ces devoirs seront visibles ou non pour les étudiants

en: Choose which sets to be affected
fr_CA: Afficher ou cacher quels devoirs?

en: Clear Problem Display
fr_CA: Vider l'affichage des problèmes

en: Click on the login name to edit individual problem set data, (e.g. due dates) for these students.
fr_CA: Cliquer sur le nom d'un utilisateur pour modifier les informations générales (ex. : la date d'échéance) concernant les devoirs qui lui sont attribués.

note: ($clientIP->ip()
en: Client ip address %1 is not allowed to work this assignment, because the assignment has ip address restrictions and there are no allowed locations associated with the restriction.  Contact your professor to have this problem resolved.
fr_CA: L'adresse IP %1 n'est pas autorisé d'accès à ce devoir, car le devoir contient des restrictions d'adresses IP et aucune permission n'est associée à ces restrictions. Contacter votre enseignant pour résoudre le problème.

en: Close Date
fr_CA: Date d'échéance

en: Closed.
fr_CA: Fermé.

en: Closes:
fr_CA: Échéance&#8239;:

en: Comment
fr_CA: Commentaire

en: Comment:
fr_CA: Commentaire:

en: Completed results for this assignment are not available.
fr_CA: Le sommaire des résultats pour ce test n'est pas disponible.

en: Completed.
fr_CA: Complet.

en: Confirm
fr_CA: Confirmer

note: ($e_user_name) ($eUserName)
en: Confirm %1's New Password
fr_CA: Confirmer le nouveau mot de passe de %1

en: Confirm which sets to export.
fr_CA: Confirmer quel devoir exporter.

en: Congratulations, you earned a new level!
fr_CA: Félicitation, vous avez gagné un nouveau niveau!

en: Continue
fr_CA: Se connecter

en: Copy
fr_CA: Copier

en: Copy file as:
fr_CA: Copier le fichier vers :

en: Correct
fr_CA: Réussi

en: Correct Adjusted Status
fr_CA: Note Pondérée Ajustée Réussie

en: Correct Answers:
fr_CA: Bonnes réponses :

en: Correct Status
fr_CA: Statut Réussi

en: Correct answers
fr_CA: Bonnes réponses

note: ($total_correct, $num_of_problems)
en: Correct: %1/%2
fr_CA: Réussi : %1/%2

note: ($newBlankProblems, $MAX_NEW_PROBLEMS)
en: Could not add %1 problems to this set.  The number must be between 1 and %2
fr_CA: Impossible d'ajouter %1 problème(s) à ce devoir. Le nombre doit être entre 1 et %2.

en: Counter
fr_CA: Compteur

en: Counts for Parent
fr_CA: Compte dans Parent

en: Course Administration
fr_CA: Administration du cours

en: Course Configuration
fr_CA: Configuration du cours

note: ($ce->{maxCourseIdLength})
en: Course ID cannot exceed %1 characters.
fr_CA: L'ID de cours ne peut excéder %1 caractères.

en: Course ID may only contain letters, numbers, hyphens, and underscores.
fr_CA: L'identifiant du cours ne peut contenir que des caractères alphanumériques sans accents ni tirets.

en: Course ID:
fr_CA: Identifiant du cours :

en: Course Info
fr_CA: Informations sur le cours

en: Course Name:
fr_CA: Nom du cours :

en: Courses
fr_CA: Cours

en: Courses are listed either alphabetically or in order by the time of most recent login activity, oldest first. To change the listing order check the mode you want and click "Refresh Listing".  The listing format is: Course_Name (status :: date/time of most recent login) where status is "hidden" or "visible".
fr_CA: Les cours sont listés soit par ordre alphabétique ou en fonction du dernier moment de connexion enregistré, celui ayant le plus ancien en premier. Pour modifier l'ordre de la liste vous devez déterminer le mode désiré et appuyé sur "raffraîchir la list". Le format de list est: Cours_Nom (état :: date/heure de la connexion la plus récente) où l'état est "caché" ou "visible".

en: Create
fr_CA: Créer

en: Create CSV
fr_CA: Créer CSV

en: Create Location:
fr_CA: Créer l'emplacement:

en: Create a New Set in This Course:
fr_CA: Créer un nouveau devoir vide :

en: Create a new achievement with ID
fr_CA: Créer un nouvel achèvement avec l'ID

en: Create as what type of set?
fr_CA: Créer quel type de devoir?

en: Create unattached problem
fr_CA: Créer un problème relié à aucun devoir

en: Cupcake of Enlargement
fr_CA: La petite augmentation

en: Current
fr_CA: Actuel

en: Currently defined locations are listed below.
fr_CA: Les emplacements définies sont listées ici-bas.

en: Database tables are ok
fr_CA: Les tableaux de la base de données sont correct

en: Database tables need updating.
fr_CA: Les tableaux de la base de données nécessitent une mise à jour.

en: Database:
fr_CA: Base de données :

en: Default
fr_CA: Défaut

en: Default Amount of Time (in minutes) after Due Date that Answers are Open
fr_CA: Période de temps par défaut (en minutes) après la date d'échéance avant d'avoir accès aux réponses

en: Default Amount of Time (in minutes) before Due Date that the Assignment is Open
fr_CA: Période de temps par défaut (en minutes), avant la date d'échéance, durant laquelle un devoir ou un test sont disponibles pour les étudiants

en: Default Length of Reduced Scoring Period in minutes
fr_CA: Durée par défaut (en minutes) de la période de grâce d'évaluation

en: Default Time that the Assignment is Due
fr_CA: Heure d'échéance par défaut d'un devoir ou d'un test

en: Delete
fr_CA: Supprimer

en: Delete Course
fr_CA: Supprimer un cours

en: Delete all existing addresses
fr_CA: Supprimer toutes les adresses existantes

en: Delete course after archiving. Caution there is no undo!
fr_CA: Supprimer le cours après l'avoir archivé. Aucun retour en arrière n'est possible!

en: Delete course:
fr_CA: Supprimer un cours :

en: Delete it?
fr_CA: Supprimer?

en: Delete location:
fr_CA: Supprimer l'emplacement:

note: (join(', ', @delLocations)
en: Deleted Location(s): %1
fr_CA: Supprimer l'emplacement(s): %1

note: (join(', ', @toDel)
en: Deleted addresses %1 from location.
fr_CA: Supprimer les adresses %1 de l'emplacement.

en: Deletion deletes all location data and related addresses, and is not undoable!
fr_CA: La suppression supprime toutes les informations d'emplacement et les adresses associées et est irréversible!

en: Deletion destroys all achievement-related data and is not undoable!
fr_CA: La suppression détruit toutes les informations d'accomplissements et est irréversible!

en: Deny From
fr_CA: Refusé à

en: Didn't recognize action
fr_CA: Impossible de reconnaître l'action à effectuer

en: Directory
fr_CA: Répertoire

en: Directory structure is missing directories or the webserver lacks sufficient privileges.
fr_CA: Des répertoires sont manquant de la structure du répertoire ou le serveur web ne possède pas les privilèges suffisants.

en: Directory structure is ok
fr_CA: La structure du répertoire est correct

en: Display Mode:
fr_CA: Mode d'affichage :

en: Display Past Answers
fr_CA: Voir les réponses précédentes

en: Display options: Show
fr_CA: Options d'affichage : Voir

en: Display the evaluated student answer
fr_CA: Afficher la réponse évaluée de l'étudiant

en: Do not unassign students unless you know what you are doing.
fr_CA: Ne pas retirer des étudiants d'un devoir à moins de bien s'y connaître.

en: Do not uncheck a set unless you know what you are doing.
fr_CA: Ne pas désélectionner de devoirs à moins de bien s'y connaître.

en: Do not uncheck students, unless you know what you are doing.
fr_CA: Ne pas désélectionner d'étudiants à moins de bien s'y connaître.

en: Don't Archive
fr_CA: Ne pas archiver

en: Don't Unarchive
fr_CA: Ne pas désarchiver

en: Don't Upgrade
fr_CA: Ne pas mettre à jour

en: Don't delete
fr_CA: Ne pas supprimer

en: Don't make changes
fr_CA: Ne faire aucune modification

note: ($saveMode)
en: Don't recognize saveMode: |%1|. Unknown error.
fr_CA: saveMode non reconnu: |%1|. Erreur inconnue.

en: Don't use in an achievement
fr_CA: Ne pas utiliser dans un accomplissement

en: Done
fr_CA: Terminer

en: Download
fr_CA: Télécharger

note: (tag('span', dir => 'ltr', $display_name) ($ver->{id} =~ s/_/ /gr)
en: Download %1
fr_CA: Télécharger %1

en: Download Hardcopy
fr_CA: Télécharger une copie imprimable

note: (tag('span', dir => 'ltr', format_set_name_display($selected_set_id =~ s/,v(\d+)
en: Download hardcopy of set %1 for %2?
fr_CA: Télécharger une copie imprimable du devoir %1 pour %2?

en: Download:
fr_CA: Télécharger :

en: Drop
fr_CA: Abandon

note: ($beginReducedScoringPeriod)
en: Due date %1 has passed.
fr_CA: Date de remise %1 dépassée

en: E-Mail
fr_CA: Courriel

en: E-mail Instructor
fr_CA: Envoyer un courriel au professeur

en: E-mail verbosity level
fr_CA: Niveau de verbosité des courriels

en: E-mail:
fr_CA: Courriel :

en: Earned
fr_CA: Gagné

en: Edit
fr_CA: Modifier

en: Edit Evaluator
fr_CA: Modifier l'évaluateur

en: Edit Header
fr_CA: Modifier l'entête

en: Edit Location:
fr_CA: Modifier l'emplacement:

en: Edit Problem
fr_CA: Modifier le problème

en: Edit Set Data
fr_CA: Modifier les données du devoir

en: Edit Target Set
fr_CA: Modifier ce devoir

note: ($userID)
en: Edit data for %1
fr_CA: Modifier les données pour %1

note: (link_to(                                               $setID => $c->systemLink( $setDetailPage, params => { editForUser => $user->user_id })
en: Edit set %1 for this user.
fr_CA: Modifier le devoir %1 pour cet utilisateur.

en: Edit the current value of the location description, if desired, then add and select addresses to delete, and then click the "Take Action" button to make all of your changes.  Or, click "Manage Locations" above to make no changes and return to the Manage Locations page.
fr_CA: Modifier les informations de description de l'emplacement, si désiré, ensuite ajouter et sélectionner les adresses à supprimer et appuyer sur le bouton "Exécuter" pour confirmer les modifications. Appuyer sur "Gérer les emplacements" au-dessus pour ne faire aucune modification et revenir à la page de gestion des emplacements.

en: Edit which sets?
fr_CA: Modifier quels devoirs?

en: Edit which users?
fr_CA: Quels utilisateurs voulez-vous éditer?

note: ($locationID)
en: Editing location %1
fr_CA: Modification de l'emplacement %1

en: Editor
fr_CA: Éditeur

en: Email
fr_CA: Courriel

en: Email Address
fr_CA: Adresse de courriel

en: Email Body:
fr_CA: Corps du message :

en: Email Instructor On Failed Attempt
fr_CA: Envoyer un courriel au professeur après une tentative non réussie

en: Email Link
fr_CA: Courriel

en: Email address
fr_CA: Adresse de courriel

en: Email instructor
fr_CA: Envoyer un courriel au professeur

en: Emails to be sent to the following:
fr_CA: Les courriels seront envoyés aux destinataires suivants :

en: Enable Conditional Release
fr_CA: Activer les restrictions d'accès

en: Enable Course Achievements
fr_CA: Activer les accomplissements dans ce cours

en: Enable Progress Bar and current problem highlighting
fr_CA: Autoriser l'affichage de la barre de progression et le surlignage du problème en cours

en: Enable Reduced Scoring
fr_CA: Activer la période de grâce d'évaluation

en: Enable Show Me Another button
fr_CA: Activer le bouton <b>Montrer un autre problème</b>

en: Enable periodic re-randomization of problems
fr_CA: Activer la randomisation périodique des problèmes

en: Enabled
fr_CA: Activé

en: Enables periodic re-randomization of problems after a given number of attempts. Student would have to click Request New Version to obtain new version of the problem and to continue working on the problem
fr_CA: Activer cette fonction génère aléatoirement une nouvelle version du problème après un certain nombre de tentatives non réussies. L'étudiant devra cliquer sur le bouton <b>Obtenir une nouvelle version</b> afin de l'obtenir et de pouvoir continuer son travail sur le problème.

en: Enables use of the Show Me Another button, which offers the student a newly-seeded version of the current problem, complete with solution (if it exists for that problem).
fr_CA: Active l'utilisation du bouton <b>Montrer un autre problème</b>, qui permet aux étudiants de voir et d'essayer une nouvelle version de leur problème actuel ainsi que de voir la solution, si elle existe pour ce problème.

en: Enrolled
fr_CA: Inscrit

en: Enrolled, Drop, etc.
fr_CA: Inscrit, Abandon, etc.

en: Enrollment Status
fr_CA: Statut d'inscription

en: Enter filename below
fr_CA: Entrer le nom ci-dessous

en: Equation Display
fr_CA: Affichage d'équations

note: ($@)
en: Error adding set-level proctor: %1
fr_CA: Une erreur s'est produite en ajoutant le test avec surveillance : %1

note: ($@)
en: Error getting old set-proctor password from the database: %1.  No update to the password was done.
fr_CA: Une erreur s'est produite en voulant obtenir, dans la base de données, l'ancien mot de passe fourni pour le test passerelle avec surveillance : %1. Aucune mise à jour du mot de passe n'a été effectuée.

en: Error message:
fr_CA: Message d'erreur :

en: Error messages
fr_CA: Messages d'erreur

note: (tag('span', dir => 'ltr', $c->shortPath($c->{editFilePath})
en: Error: The original file %1 cannot be read.
fr_CA: Erreur : le fichier original %1 ne peut pas être lu

en: Error: no file data was submitted!
fr_CA: Erreur: aucune information du fichier n'a été soumise

note: ($problem_desc, $problem_name, $c->tag('br')
en: Errors encountered while processing %1. This %2 has been omitted from the hardcopy. Error text: %3
fr_CA: Des erreurs se sont produites pendant le traitement de %1. Le %2 a été ignoré dans la création de la copie imprimable du devoir. Détail de l'erreur : %3

en: Evaluator File
fr_CA: Fichier d'évaluation

en: Existing addresses for the location are given in the scrolling list below.  Select addresses from the list to delete them:
fr_CA: Les adresses existantes pour l'emplacement sont données dans la liste déroulante ci-dessous. Sélectionner des adresses de la list pour les supprimer:

en: Export
fr_CA: Exporter

en: Export to what kind of file?
fr_CA: Exporter sous quel type de fichier?

en: Export which users?
fr_CA: Exporter quels utilisateurs?

en: FIRST NAME
fr_CA: PRÉNOM

note: ($@)
en: Failed to create new achievement: %1
fr_CA: Impossible de créer un nouvel accomplissement: %1

en: Failed to create new achievement: no achievement ID specified!
fr_CA: Impossible de créer un nouvel accomplissement: aucune ID d'accomplissement spécifiée!

note: ($@)
en: Failed to create new set: %1
fr_CA: Impossible de créer le nouveau devoir&#8239;: %1

en: Failed to duplicate achievement: no achievement selected for duplication!
fr_CA: Impossible de dupliquer l'accomplissement: aucun accomplissement sélectionné pour une duplication!

en: Failed to duplicate set: no set selected for duplication!
fr_CA: Impossible de créer une copie du devoir&#8239;: aucun devoir n'a été sélectionné pour la copie!

note: ($scoreFilePath) ($filePath)
en: Failed to open %1
fr_CA: Impossible d'ouvrir %1

note: ($@)
en: Failed to save: %1
fr_CA: Impossible d'enregistrer : %1

en: False
fr_CA: Faux

en: Feedback
fr_CA: Message courriel

en: Feedback by Section.
fr_CA: Message courriel par groupe

en: Field is ok
fr_CA: Le champ est correct

en: Field missing in database
fr_CA: Champ manquant dans la base de données

en: Field missing in schema
fr_CA: Champ manquant dans le schéma

note: ($name)
en: File <b>%1</b> already exists. Overwrite it, or rename it as:
fr_CA: Le fichier <b>%1</b> existe déjà. Écraser ou renommer en&#8239;:

en: File Manager
fr_CA: Gestionnaire de fichiers

en: File saved
fr_CA: Le fichier a été enregistré.

en: File successfully copied
fr_CA: Le fichier a été copié avec succès

en: File successfully renamed
fr_CA: Le fichier a été renommé avec succès

en: Filename
fr_CA: Nom de fichier

en: Filter
fr_CA: Filtre

en: Filter by what text?
fr_CA: Filtrer les utilisateurs contenant

en: First
fr_CA: Prénom

en: First Name
fr_CA: Prénom

en: First name
fr_CA: Prénom

en: Force problems to be numbered consecutively from one
fr_CA: Numéroter les problèmes de manière consécutive en débutant par 1

en: Format:
fr_CA: Format :

en: Found no directories containing problems
fr_CA: Aucun répertoire trouvé contenant des problèmes

en: From:
fr_CA: De :

en: GLOBAL Usage
fr_CA: Usage GLOBAL

en: General
fr_CA: Paramètres généraux

en: General Information
fr_CA: Informations générales

en: Generate Hardcopy
fr_CA: Générer une copie imprimable

en: Generate hardcopy for selected sets and selected users
fr_CA: Générer une copie imprimable des devoirs sélectionnés et pour les utilisateurs sélectionnés

en: Gives full credit on a single homework problem.
fr_CA: Donner l'ensemble des points sur un seul problème du devoir.

en: Gives full credit on every problem in a set.
fr_CA: Donner l'ensemble des points pour chacun des problèmes du devoir.

note: ($problemID, $setID)
en: Global problem %1 for set %2 not found.
fr_CA: Problème global %1 pour le devoir %2 introuvable.

en: Global set data will be shown instead of user specific data
fr_CA: Les données du devoir global seront affichées au lieu de celles spécifiques de l'utilisateur

en: Go
fr_CA: Continuer

en: Grade
fr_CA: Évaluer

en: Grade Problem
fr_CA: Soumettre les réponses

en: Grade Test
fr_CA: Soumettre le test

en: Grader
fr_CA: Évaluateur

en: Grades
fr_CA: Résultats

en: Grades have been saved for all current users.
fr_CA: Les résultats ont été enregistrés pour tous les utilisateurs actuels.

en: Greater Rod of Revelation
fr_CA: Grand sceptre de la révélation

en: Greater Tome of Enlightenment
fr_CA: Grand livre de l'éclaircissement

en: Guest Login
fr_CA: Accès Invités

en: HTTP Headers
fr_CA: Entêtes HTTP

en: Hardcopy Format:
fr_CA: Format du document :

en: Hardcopy Generator
fr_CA: Création de la copie imprimable d'un devoir

en: Hardcopy Header
fr_CA: Entête de la copie imprimable

en: Hardcopy Theme
fr_CA: Thème du document

en: Headers
fr_CA: Entêtes

en: Help
fr_CA: Aide

en: Here is a new version of your problem.
fr_CA: Voici une nouvelle version de votre problème.

en: Hidden
fr_CA: Caché

en: Hide All
fr_CA: Cacher les énoncés

en: Hide Courses
fr_CA: Cacher les cours

en: Hide Hints from Students
fr_CA: Cacher les indices aux étudiants

en: Hints
fr_CA: Indices

en: Homework Totals
fr_CA: Total du cours

en: Icon
fr_CA: Icône

en: Icon File
fr_CA: Fichier de l'icône

en: Illegal filename contains '..'
fr_CA: Nom de fichier illégal, car contient '..'

en: Import
fr_CA: Importer

en: Import from where?
fr_CA: Importer de quel(s) fichier(s)?

en: Import how many sets?
fr_CA: Importer combien de devoirs?

en: Import sets with names
fr_CA: Entrer les noms des devoirs

en: Import users from what file?
fr_CA: Importer les utilisateurs à partir de quel fichier?

note: ($total_inprogress, $num_of_problems)
en: In progress: %1/%2
fr_CA: Progression : %1/%2

en: Inactive
fr_CA: Inactif

en: Inactivity time before a user is required to login again
fr_CA: Temps d'inactivité avant que l'utilisateur ne doive se connecter de nouveau

en: Include Success Index
fr_CA: Inclure l'indice de succès

en: Incorrect
fr_CA: Erroné

note: ($total_incorrect, $num_of_problems)
en: Incorrect: %1/%2
fr_CA: Erroné : %1/%2

en: Instructor Comment:
fr_CA: Commentaire du professeur:

en: Instructor Tools
fr_CA: Outils de l'enseignant

note: ($headerType)
en: Invalid headerType %1
fr_CA: Type d'entête invalide %1

en: Invalid user ID or password.
fr_CA: Identifiant de l'utilisateur ou mot de passe invalide.

en: Jump to Problem:
fr_CA: Aller au problème :

en: Keywords:
fr_CA: Mots clés :

en: LAST NAME
fr_CA: NOM DE FAMILLE

en: LOCAL Usage
fr_CA: Usage LOCAL

en: Last
fr_CA: Nom de famille

en: Last Answer
fr_CA: Dernière réponse

en: Last Name
fr_CA: Nom de famille

en: Last column of merge file
fr_CA: Dernière colonne du fichier joint

en: Last name
fr_CA: Nom de famille

en: Latest Answers
fr_CA: Réponses récentes

en: Lesser Rod of Revelation
fr_CA: Petit sceptre de la révélation

en: Lesser Tome of Enlightenment
fr_CA: Petit livre de l'éclaircissement

en: Level:
fr_CA: Niveau :

en: Library Browser
fr_CA: Choisir des problèmes

en: List of display modes made available to students
fr_CA: Liste des modes d'affichage mis à la disposition des étudiants

en: List of options for Show Me Another button
fr_CA: Liste des options pour le bouton <b>Montrer un autre problème</b>

en: Location
fr_CA: Emplacement

note: ($locationID)
en: Location %1 does not exist in the WeBWorK database.  Please check your input (perhaps you need to reload the location management page?).
fr_CA: L'emplacement %1 n'existe pas dans la base de données de WeBWorK. Vérifier votre entrée (Peut-être faudrait-il recharger la page de gestion des emplacements?).

note: ($locationID, join(', ', @addresses)
en: Location %1 has been created, with addresses %2.
fr_CA: L'emplacement %1 a été créé, avec les adresses %2.

en: Location deletion requires confirmation.
fr_CA: Confirmation de la suppression de l'emplacement exigée.

en: Location description:
fr_CA: Description de l'emplacement:

en: Location name:
fr_CA: Nom de l'emplacement:

en: Log In Again
fr_CA: Se connecter à nouveau

en: Log Out
fr_CA: Se déconnecter

note: ($add_courseID) ($rename_oldCourseID) ($rename_newCourseID)
en: Log into %1
fr_CA: Accéder au cours %1

note: ($userName)
en: Logged in as %1.
fr_CA: Connecté sous %1.

en: Login
fr_CA: Nom d'utilisateur

en: Login Info
fr_CA: Paramètres du compte

en: Login Name
fr_CA: Nom d'utilisateur

en: Login Status
fr_CA: Statut d'accès

en: Logout
fr_CA: Déconnexion

en: Make Archive
fr_CA: Archiver

en: Make changes
fr_CA: Effectuer les modifications

en: Manage Locations
fr_CA: Gérer les emplacements

en: Manual Grader
fr_CA: Évaluateur manuel

en: Mark Correct
fr_CA: Noter Réussi

en: Mark Correct?
fr_CA: Noter Réussi?

en: Match on what? (separate multiple IDs with commas)
fr_CA: Nom(s) du ou des devoirs (les séparer par des virgules)

en: Max. Shown:
fr_CA: Max. affiché :

en: Maximum times Show me Another can be used per problem (-1 => unlimited)
fr_CA: Nombre maximum de fois que le bouton <b>Montrer un autre problème</b> peut être utilisé par problème (-1 => illimité)

en: Merge file:
fr_CA: Joindre :

en: Message file:
fr_CA: Message :

en: Method
fr_CA: Méthode

en: Missing required input data. Please check that you have filled in all of the create location fields and resubmit.
fr_CA: Information manquante. Remplir chacun des emplacements et soumettre à nouveau.

en: Mode in which the LANG and DIR settings for a single problem are determined.
fr_CA: Mode dans lequel les paramètres de LANG et DIR sont déterminés pour un problème.

en: Move
fr_CA: Déplacer

en: Move to Page:
fr_CA: Déplacer à la page:

en: Move to Problem:
fr_CA: Déplacer au problème:

en: My Problems
fr_CA: Mes problèmes

en: Mysterious Package (with Ribbons)
fr_CA: Paquet mystérieux (avec rubans)

en: NO OF FIELDS
fr_CA: CHAMPS

en: Name
fr_CA: Nom

en: Name of course information file
fr_CA: Nom du fichier contenant les informations sur le cours

en: Name the new set
fr_CA: Nommer le nouveau devoir

en: Necromancers Charm
fr_CA: Sorts du nécromancier

en: Never
fr_CA: Jamais

en: New File
fr_CA: Nouveau fichier

en: New Folder
fr_CA: Nouveau dossier

en: New Name:
fr_CA: Nouveau nom :

en: New file name:
fr_CA: Nom du nouveau fichier :

en: New folder name:
fr_CA: Nom du nouveau dossier :

en: Next Problem
fr_CA: Problème suivant

en: Next page
fr_CA: Page suivante

en: No
fr_CA: Non

en: No Description
fr_CA: Aucune description

en: No action taken
fr_CA: Aucune action n'a été effectuée.

en: No authentication method found for your request.  If this recurs, please speak with your instructor.
fr_CA: Aucune méthode de connexion trouvée pour votre demande. If this recurs, please speak with your instructor.

en: No changes specified.  You must mark the checkbox of the item(s) to be changed and enter the change data.
fr_CA: Aucune modification scpécifiée. Cocher la case à modifier et inscrire la modification.

en: No changes were saved!
fr_CA: Aucun changement n'a été sauvegardé!

en: No course id defined
fr_CA: Aucun identifiant de cours défini

note: ($setID, $problemID)
en: No data exists for set %1 and problem %2
fr_CA: Aucune donnée n'existe pour le devoir %1 et le problème %2

en: No filename was specified for saving!  The message was not saved.
fr_CA: Aucun nom de fichier n'a été spécifié! Le message n'a pas été enregistré.

en: No guest logins are available. Please try again in a few minutes.
fr_CA: Aucun compte <em>invité</em> n'est disponible pour l'instant. Veuillez réessayer dans quelques minutes.

note: ($badID)
en: No location with name %1 exists in the database
fr_CA: Aucun emplacement avec le nom %1 exist dans la base de données

en: No merge data file
fr_CA: Aucune feuille de calcul <b>.csv</b> à joindre

en: No new Achievement ID specified.  No new achievement created.  File not saved.
fr_CA: Aucune ID d'accomplissement spécifiée. Aucun accomplissement créé. Fichier non sauvegardé.

en: No problems matched the given parameters.
fr_CA: Aucun problème ne correspond aux paramètres choisis.

en: No recipients selected. Please select one or more recipients from the list below.
fr_CA: Aucun destinataire n'a été sélectionné. Veuillez sélectionner un ou plusieurs destinataires dans la liste ci-dessous.

note: ($setID)
en: No record for global set %1.
fr_CA: Aucun enregistrement pour le devoir global %1

en: No record found.
fr_CA: Aucun enregistrement trouvé.

en: No sets in this course yet
fr_CA: Il n'y a aucun devoir dans ce cours présentement

en: No sets shown.  Choose one of the options above to list the sets in the course.
fr_CA: Aucun devoir affiché. Choisir l'une des options ci-dessus pour afficher les devoirs dans le cours.

en: No source filePath specified
fr_CA: Aucun chemin vers un fichier source n'a été spécifié.

en: No tests taken.
fr_CA: Aucun test n'a été fait.

note: ($userID)
en: No user specific data exists for user %1
fr_CA: Aucune donnée spécifique n'existe pour l'utilisateur %1

note: ($locationID)
en: No valid changes submitted for location %1.
fr_CA: Aucun chagement valide soumis pour l'emplacement %1.

en: None
fr_CA: Aucun

en: None Specified
fr_CA: Aucun spécifié

note: (tag('b', join(', ', @$unassignedUsers)
en: None of the selected users are assigned to this set: %1
fr_CA: Aucun des utilisateurs n'est désigné pour ce devoir&#8239;: %1

en: Not logged in.
fr_CA: Non connecté.

en: Note: grading the test grades all problems, not just those on this page.
fr_CA: Note : le fait de soumettre le test a pour effet d'enregistrer vos réponses pour tous les problèmes, pas seulement pour ceux affichés sur la page.

en: Number
fr_CA: Numéro

en: Oil of Cleansing
fr_CA: Huile nettoyante

en: One Column
fr_CA: Une colonne

en: Only after set answer date
fr_CA: Après que les réponses sont disponibles

en: Open
fr_CA: Ouvrir

en: Open Date
fr_CA: Date d'ouverture

en: Open in New Window
fr_CA: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open in new window
fr_CA: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open:
fr_CA: Disponible&#8239;:

en: Optional Modules
fr_CA: Modules optionnels

en: Order Problems Randomly
fr_CA: Ordonner les problèmes aléatoirement

en: Out Of
fr_CA: Sur

en: Overwrite
fr_CA: Écraser

en: Overwrite existing files silently
fr_CA: Écraser les fichiers existants en mode silencieux

en: PG debug messages
fr_CA: Messages de débogage PG

en: PG internal errors
fr_CA: Erreurs internes PG

en: PG question failed to render
fr_CA: L'affichage de la question PG a échoué

en: PG question processing error messages
fr_CA: Détails des erreurs de traitement de la question PG

en: PG warning messages
fr_CA: Messages d'avertissement PG

en: PREVIEW ONLY -- ANSWERS NOT RECORDED
fr_CA: APERÇU SEULEMENT -- LES RÉPONSES NE SONT PAS ENCORE ENREGISTRÉES

en: PROB NUMBER
fr_CA: NUMÉRO DU PROBL.

en: PROB VALUE
fr_CA: NOTE SUR

en: Pad Fields
fr_CA: Séparer les champs par des espaces

en: Password
fr_CA: Mot de passe

note: ($studentUser, tag('span', dir => 'ltr', format_set_name_display($setName)
en: Past Answers for %1, set %2, problem %3
fr_CA: Réponses précédentes pour %1, devoir %2, problème %3

en: Percent
fr_CA: Pourcentage

en: Percentile cutoffs for number of attempts. The 50% column shows the median number of attempts.
fr_CA: Rang centile du nombre de tentatives. La colonne 50 % présente la médiane du nombre de tentatives pour réussir le problème.

en: Permission Level
fr_CA: Rôle

en: Place a file named "hide_directory" in a course or other directory and it will not show up in the courses list on the WeBWorK home page. It will still appear in the Course Administration listing.
fr_CA: Placer un fichier nommé "répertoire_caché" dans un cours ou dans un autre répertoire et il n'apparaîtra pas dans la liste des cours sur la page d'accueuil de WeBWorK. Le fichier apparaîtra dans la liste de l'administration du cours.

en: Please correct the following errors and try again:
fr_CA: Corriger les erreurs suivantes et recommencer:

en: Please enter in a value to match in the filter field.
fr_CA: Veuillez entrer une valeur qui correspond au champ du filtre.

note: (tag('b', $course)
en: Please enter your username and password for %1 below:
fr_CA: Veuillez écrire votre nom d'utilisateur et votre mot de passe pour le cours %1&#8239;:

en: Please provide a location name to delete.
fr_CA: Donner un emplacement à supprimer.

en: Please select at least one set and try again.
fr_CA: Veuillez choisir au moins un devoir et essayer de nouveau.

en: Please select at least one user and try again.
fr_CA: Veuillez choisir au moins un utilisateur et essayer de nouveau.

en: Please specify a file to save to.
fr_CA: Veuillez spécifier un nom de fichier pour rendre possible l’enregistrement.

en: Potion of Forgetfulness
fr_CA: Potion d'oublie

en: Prepare which sets for export?
fr_CA: Quels devoirs préparer pour l'exportation?

en: Preview Message
fr_CA: Voir un aperçu du message

en: Preview My Answers
fr_CA: Aperçu de mes réponses

en: Preview Test
fr_CA: Aperçu du test

en: Previous Problem
fr_CA: Problème précédent

en: Previous page
fr_CA: Page précédente

en: Print Test
fr_CA: Imprimer le test

en: Prob
fr_CA: Probl.

note: ($_->problem_id) (join('.', @seq) ($problemID) ($prettyProblemID) ($_->{prettyID}) ($c->{prettyID}) ($probID) ($c->{setRecord}->assignment_type eq 'jitar' ? join('.', jitar_id_to_seq($_) ($set->assignment_type eq 'jitar' ? join('.', jitar_id_to_seq($_) ($problemNumber)
en: Problem %1
fr_CA: Problème %1

note: ($i + 1)
en: Problem %1.
fr_CA: Problème %1.

en: Problem Display/Answer Checking
fr_CA: Vérification de l'affichage/réponse du problème

en: Problem Editor
fr_CA: Éditeur de problèmes

en: Problem List
fr_CA: Liste des problèmes

en: Problem Number
fr_CA: Numéro du problème

en: Problem Score (%):
fr_CA: Pointage du problème (%):

en: Problem Techniques
fr_CA: Modèles de problèmes

en: Problem source is drawn from a grouping set
fr_CA: Ce problème est tiré d'un regroupement de plusieurs problèmes.

en: Problems
fr_CA: Problèmes

en: Problems for all students have been unassigned.
fr_CA: Tous les problèmes de ce devoir ont été retirés pour  tous les utilisateurs.

en: Problems for selected students have been reassigned.
fr_CA: Tous les problèmes de ce devoir ont été attribués aux utilisateurs sélectionnés.

en: Problems have been assigned to all current users.
fr_CA: Tous les problèmes de ce devoir ont été attribués à tous ces utilisateurs.

en: Proctor
fr_CA: Surveillant

en: Proctor authorization required.
fr_CA: Connexion autorisée requise.

en: Publish
fr_CA: Publier

en: RECITATION
fr_CA: TP

en: Read only
fr_CA: Lecture seule

en: Really delete the items listed above?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer les éléments énumérés ci-dessus?

en: Recitation
fr_CA: Travaux pratiques

en: Record Scores for Single Sets
fr_CA: Créer des fichiers .csv pour chacun des devoirs sélectionnés

en: Reduced Scoring
fr_CA: Période de grâce d'évaluation

en: Reduced Scoring Date
fr_CA: Date de début de la période de grâce d'évaluation

en: Reduced Scoring Enabled
fr_CA: Période de grâce d'évaluation activée

note: ($c->formatDateTime($set->due_date, $ce->{studentDateDisplayFormat})
en: Reduced credit can still be earned until %1.
fr_CA: Pointage réduit disponible jusqu'au %1.

en: Reduced:
fr_CA: Grâce :

en: Refresh
fr_CA: Actualiser la page

en: Refresh Listing
fr_CA: Actualiser le contenu

en: Remaining
fr_CA: Restants

en: Remember Me
fr_CA: Se souvenir de moi

en: Remember to return to your original problem when you're finished here!
fr_CA: N'oubliez pas de revenir à votre problème original lorsque vous avez terminé!

en: Rename
fr_CA: Renommer

note: ($rename_oldCourseID, $rename_newCourseID)
en: Rename %1 to %2
fr_CA: Renommer %1 par %2

en: Rename Course
fr_CA: Renommer un cours

en: Rename file as:
fr_CA: Renommer le fichier :

en: Render
fr_CA: Afficher

en: Render All
fr_CA: Voir les énoncés

en: Render Problem
fr_CA: Voir l'énoncé

en: Renumber Problems
fr_CA: Renuméroter les problèmes

note: (tag(                                           'strong', c(                                                      tag('span', dir => 'ltr', format_set_name_display($c->{fullSetID})
en: Replace current problem: %1
fr_CA: Remplacer ce problème&#8239;: %1

en: Replace which users?
fr_CA: Remplacer quels utilisateurs?

en: Report Bugs in this Problem
fr_CA: Signaler un bogue dans ce problème

en: Report bugs
fr_CA: Signaler un bogue

note: ($upgrade_courseID)
en: Report for course %1:
fr_CA: Rapport du cours %1 :

note: ($rename_oldCourseID) ($archive_courseID)
en: Report on database structure for course %1:
fr_CA: Rapport de la base de données du cours %1 :

en: Request New Version
fr_CA: Obtenir une nouvelle version

en: Request information
fr_CA: Informations demandées

en: Request new version now.
fr_CA: Obtenir une nouvelle version maintenant.

note: ($setName, $effectiveUserName)
en: Requested set '%1' could not be found in the database for user %2.
fr_CA: Le devoir demandé '%1' n'a pu être trouvé dans la base de données pour l'utilisateur %2.

note: ($setName, $effectiveUserName)
en: Requested set '%1' is not assigned to user %2.
fr_CA: Le devoir demandé '%1' n'est pas attribué à l'utilisateur %2.

note: ($setName)
en: Requested set '%1' is not available yet.
fr_CA: Le devoir demandé '%1' n'est pas encore disponible.

note: ($setName)
en: Requested set '%1' is not yet open.
fr_CA: Le devoir demandé '%1' n'est pas encore disponible.

note: ($verNum, $setName, $effectiveUserName)
en: Requested version (%1) of set '%2' is not assigned to user %3.
fr_CA: La version (%1) demandée du devoir '%2' n'est pas attribuée à l'utilisateur %3.

en: Reset
fr_CA: Réinitialiser

en: Reset Form
fr_CA: Réinitialiser le formulaire

en: Resets the number of incorrect attempts on a single homework problem.
fr_CA: Réinitialise le nombre de tentatives non réussies pour un problème dans un devoir.

en: Restrict Locations
fr_CA: Limiter les emplacements

en: Restrict Problem Progression
fr_CA: Limiter la progression des problèmes

en: Restrict To
fr_CA: Limiter à

en: Result
fr_CA: Résultat

en: Results for this submission
fr_CA: Résultats pour cette tentative

en: Retitled
fr_CA: Rebaptiser

en: Return to your work
fr_CA: Retournez au travail

en: Revert
fr_CA: Restaurer

note: (tag('span', dir => 'ltr', $c->shortPath($c->{editFilePath})
en: Revert to %1
fr_CA: Revenir à %1

en: Ring of Reduction
fr_CA: L'anneau de réduction

en: Robe of Longevity
fr_CA: La robe de longévité

en: SECTION
fr_CA: GROUPE

en: SET NAME
fr_CA: NOM DU DEVOIR

en: STATUS
fr_CA: STATUT

en: STUDENT ID
fr_CA: ID ÉTUDIANT

en: Save
fr_CA: Enregistrer

note: (tag('b', $c->shortPath($c->{sourceFilePath})
en: Save %1
fr_CA: Sauvegarder %1

en: Save As
fr_CA: Enregistrer sous

en: Save Changes
fr_CA: Sauvegarder les modifications

en: Save Edit
fr_CA: Sauvegarder l'édition

en: Save Export
fr_CA: Sauvegarder l'exportation

en: Save as
fr_CA: Enregistrer sous

en: Save changes
fr_CA: Sauvegarder les modifications

en: Save file to:
fr_CA: Enregistrer le fichier sous :

note: (tag('b', dir => 'ltr', $c->shortPath($c->{editFilePath})
en: Save to %1 and View
fr_CA: Enregistrer sous %1 et afficher

en: Schema and database field definitions do not agree
fr_CA: Les définitions des champs de la base de données et les schémas ne sont pas en accord

en: Schema and database table definitions do not agree
fr_CA: Les définitions des tableaux de la base de données et les schémas ne sont pas en accord

en: Score
fr_CA: Résultats

en: Score (%)
fr_CA: Note (%)

en: Score selected set(s) and save to:
fr_CA: Enregistrer les rapports d'évaluation des devoirs sélectionnés sous :

en: Score which sets?
fr_CA: Afficher les résultats de quels devoirs?

en: Scores
fr_CA: Notes

en: Scoring Download
fr_CA: Télécharger les résultats

en: Scoring Message
fr_CA: Message associé aux résultats

en: Scoring Tools
fr_CA: Exporter les résultats

en: Scroll of Resurrection
fr_CA: Parchemin de la résurection

en: Section
fr_CA: Groupe

en: Section:
fr_CA: Section :

en: Select
fr_CA: Sélectionner

en: Select a Homework Set
fr_CA: Choisir un devoir

en: Select a Set from this Course
fr_CA: Choisir un devoir

en: Select a course to delete.
fr_CA: Choisir un cours à supprimer.

en: Select a course to rename.  The courseID is used in the url and can only contain alphanumeric characters and underscores. The course title appears on the course home page and can be any string.
fr_CA: Choisir un cours à renommer. L'identifiant du cours est utilisé dans l'URL et peut contenir seulement des caractères alphanumériques sans accents ni tirets. Le titre du cours, quant à lui, apparaît sur la page d'accueil du cours et peut contenir n'importe quelle chaîne de caractères.

en: Select a course to unarchive.
fr_CA: Choisir un cours à désarchiver.

en: Select a listing format:
fr_CA: Choisir l'ordre d'affichage de la liste :

en: Select all eligible courses
fr_CA: Sélectionner tous les cours admissibles

en: Select an action to perform:
fr_CA: Choisir une action à effectuer :

en: Select course(s) to archive.
fr_CA: Choisir le(s) cours à archiver.

en: Select course(s) to hide or unhide.
fr_CA: Choisir le(s) cours à cacher ou afficher.

en: Select one or more sets and one or more users below to assign/unassign each selected set to/from all selected users.
fr_CA: Choisir un ou plusieurs devoirs et un ou plusieurs utilisateurs pour attribuer ou retirer chaque devoir sélectionné aux utilisateurs sélectionnés.

en: Select sets below to assign them to the newly-created users.
fr_CA: Choisir dans la liste de devoirs ceux qui seront attribués aux étudiants ajoutés. Pour sélectionner plusieurs devoirs, maintenir enfoncée la touche CTRL du clavier.

en: Select the course(s) you want to hide (or unhide) and then click "Hide Courses" (or "Unhide Courses"). Hiding a course that is already hidden does no harm (the action is skipped). Likewise unhiding a course that is already visible does no harm (the action is skipped).  Hidden courses are still active but are not listed in the list of WeBWorK courses on the opening page.  To access the course, an instructor or student must know the full URL address for the course.
fr_CA: Choisir le(s) cours à cacher (ou rendre visible) et appuyer sur "cacher" (ou "visible"). Cacher un cours déjà caché ne cause pas de problème (l'action est ignorée). Dans le même ordre d'idée, rendre visible un cours déjà visible ne cause pas de problème (l'action est ignorée). Les cours cachés sont toujours actifs mais n'apparaissent pas dans la list des cours WeBWorK sur la page d'ouverture. Pour accéder à un cours caché, l'enseignant ou l'étudiant doit connaitre le lien d'accès URL du cours.

en: Send E-mail
fr_CA: 	Envoyer

en: Send Email
fr_CA: Envoyer

en: Set
fr_CA: Devoirs

note: ($newSetName)
en: Set %1 has been created.
fr_CA: Le devoir %1 a été créé.

note: ($newSetName, $userName)
en: Set %1 was assigned to %2
fr_CA: Le devoir %1 a été attribué à %2.

en: Set Definition Files
fr_CA: Fichiers de définition des devoirs

en: Set Description
fr_CA: Description du devoir

en: Set Detail for set %2
fr_CA: Données du devoir %2

en: Set Header
fr_CA: Entête du devoir

en: Set ID
fr_CA: Devoir

en: Set Info
fr_CA: Informations sur le devoir

en: Set List
fr_CA: Liste des devoirs

en: Set Name
fr_CA: Nom du devoir

en: Sets
fr_CA: Devoirs

en: Sets assigned to %1
fr_CA: Devoirs attribués à %1

en: Setting
fr_CA: Paramètre

en: Shift dates so that the earliest is
fr_CA: Modifier les dates pour que la date d'ouverture soit

en: Show Correct Answers
fr_CA: Montrer les réponses corrects

en: Show Date & Size
fr_CA: Voir la date et la taille

en: Show Me Another
fr_CA: Montrer un autre problème

en: Show Past Answers
fr_CA: Voir les réponses précédentes

en: Show Problem Source File:
fr_CA: Montrer le fichier source du problème:

en: Show Total Homework Grade on Grades Page
fr_CA: Montrer le total obtenu dans le cours sur la page des résultats

en: Show saved answers?
fr_CA: Montrer les réponses enregistrées?

en: Show which sets?
fr_CA: Afficher quels devoirs?

en: Show which users?
fr_CA: Quels utilisateurs voulez-vous afficher?

en: Show:
fr_CA: Voir :

note: (scalar @{ $c->{visibleSetIDs} },			scalar @{ $c->{allSetIDs} })
en: Showing %1 out of %2 sets.
fr_CA: %1 devoirs affichés sur %2 devoirs.

note: (scalar(keys %{ $c->{visibleUserIDs} })
en: Showing %1 out of %2 users
fr_CA: %1 utilisateurs affichés sur un total de %2.

en: Site Information
fr_CA: Informations sur le site

en: Skip archiving this course
fr_CA: Ignorer l'archivage du cours

en: Some of these files are directories. Only delete directories if you really know what you are doing. You can seriously damage your course if you delete the wrong thing.
fr_CA: Certains de ces fichiers sont des répertoires. Vous pouvez supprimer des répertoires seulement si vous êtes bien conscient de ce que vous supprimez. Sinon, vous pouvez endommager votre cours.

en: Some problems shown above represent multiple similar problems from the database.  If the (top) information line for a problem has a letter M for "More", hover your mouse over the M  to see how many similar problems are hidden, or click on the M to see the problems.  If you click to view these problems, the M becomes an L, which can be clicked on to hide the problems again.
fr_CA: Certains problèmes afficher plus haut représentes des problèmes similaire de la base de données. Si la première ligne d'information d'un problème affiche la lettre M pour "plus", survoler à l'aide du curseur le M pour visualiser combien de problèmes similaires sont cachés ou appuyer sur le M pour voir les problèmes. Si vous appuyez pour voir les problèmes, le M devient un L qui peut être appuyé pour cacher les problèmes à nouveau.

en: Sort
fr_CA: Trier

en: Sort by
fr_CA: Trier par

en: Source File
fr_CA: Fichier source

en: Source file paths cannot include .. or start with /: your source file path was modified.
fr_CA: Le chemin vers un fichier source ne peut pas s'écrire avec les caractères .. ou commencer avec /:. Le chemin vers votre fichier source a été modifié.

en: Statistics
fr_CA: Statistiques

en: Status
fr_CA: Statut

en: Stop Acting
fr_CA: Retour à mon rôle normal

en: Stop Archiving
fr_CA: Arrêter l'archivage

en: Stop archiving courses
fr_CA: Arrêter l'archivage des cours

en: Student ID
fr_CA: Identifiant étudiant

en: Student Name
fr_CA: Nom

en: Student Progress
fr_CA: Progrès des étudiants

en: Student answers
fr_CA: Réponses de l'étudiant

en: Subject:
fr_CA: Sujet :

en: Submission time:
fr_CA: Durée du test :

en: Submit Answers
fr_CA: Soumettre les réponses

note: ($effectiveUser)
en: Submit Answers for %1
fr_CA: Soumettre les réponses pour %1

en: Success Index
fr_CA: Indice de succès

note: ($archive_courseID)
en: Successfully archived the course %1.
fr_CA: Cours %1 archivé avec succès.

note: ($newAchievementID)
en: Successfully created new achievement %1
fr_CA: Accomplissement %1 créé avec succès

note: ($c->tag('span', dir => 'ltr', format_set_name_display($newSetID)
en: Successfully created new set %1
fr_CA: Le devoir %1 a été créé avec succès.

note: ($add_courseID)
en: Successfully created the course %1
fr_CA: Cours %1 créé avec succès

note: ($delete_courseID) ($archive_courseID)
en: Successfully deleted the course %1.
fr_CA: Cours %1 supprimé avec succès

note: ($rename_oldCourseID,							$rename_newCourseID)
en: Successfully renamed the course %1 to %2
fr_CA: Cours %1 renommeé %2 avec succès

note: ($unarchive_courseID, $new_courseID)
en: Successfully unarchived %1 to the course %2
fr_CA: %1 désarchivé avec succès dans le cours %2

en: Table defined in database but missing in schema
fr_CA: Le tableau a été défini dans la base de données mais est manquant dans le schéma

en: Table defined in schema but missing in database
fr_CA: Le tableau a été défini dans le schéma mais est manquant dans la base de données

en: Table is ok
fr_CA: Le tableau est correct

en: Take Action!
fr_CA: Effectuer l'action!

en: Target Set:
fr_CA: Devoir :

en: TeX Source
fr_CA: Source TeX

en: Test Time
fr_CA: Durée du test

en: Text
fr_CA: Texte

en: Text chapter:
fr_CA: Chapitre du livre :

en: Text section:
fr_CA: Section du livre :

en: Textbook:
fr_CA: Livre :

en: The Maximum number of times Show me Another can be used per problem by a student. If set to -1 then there is no limit to the number of times that Show Me Another can be used.
fr_CA: Nombre maximum de fois que la fonction <b>Montrer un autre problème</b> peut être utilisée par un étudiant. Pour autoriser les étudiants à utiliser cette fonction un nombre illimité de fois, entrer la valeur -1.

en: The Reduced Scoring Period is the default period before the due date during which all additional work done by the student counts at a reduced rate. When enabling reduced scoring for a set the reduced scoring date will be set to the due date minus this number. The reduced scoring date can then be changed. If the Reduced Scoring is enabled and if it is after the reduced scoring date, but before the due date, a message like "This assignment has a Reduced Scoring Period that begins 11/08/2009 at 06:17pm EST and ends on the due date, 11/10/2009 at 06:17pm EST. During this period all additional work done counts 50% of the original." will be displayed.
fr_CA: Ce nombre représente la durée par défaut de la période de grâce d'évaluation durant laquelle tout travail supplémentaire effectué par l'étudiant compte à un pourcentage réduit. Si la période de grâce est activée pour un devoir, sa date de début est définie par la date d'échéance moins ce nombre. Cette date peut ensuite être modifiée, mais doit toujours précéder la date d'échéance du devoir. Le message  suivant s'affichera pour les étudiants : « Ce devoir possède une période de grâce d'évaluation qui débute le 11/08/2009 à 06:17pm EST et se termine à la date d'échéance, 11/10/2009 à 06:17pm EST. Pendant cette période, tout travail effectué compte pour 50 % de la note.  »

en: The WeBWorK Project
fr_CA: Le projet WeBWorK

note: (tag('strong', stash('courseID')
en: The course %1 uses an external authentication system (%2). Please go there to log in again.
fr_CA: Le cours %1 utilise un système d'authentification externe (%2). Utilisez celui-ci pour vous connecter.

note: (tag('strong', $course)
en: The course %1 uses an external authentication system (%2). Please return to that system to access this course.
fr_CA: Le cours %1 utilise un système d'authentification externe (%2). Utilisez celui-ci pour accéder au cours.

note: (tag('strong', $course)
en: The course %1 uses an external authentication system (%2). You've authenticated through that system, but aren't allowed to log in to this course.
fr_CA: Le cours %1 utilise un système d'authentification externe (%2). Vous vous êtes authentifié via celui-ci, mais la connexion à ce cours ne vous est pas permise.

en: The default display mode
fr_CA: Mode d'affichage par défaut

en: The default number of attempts before the problem is re-randomized. ( 0 => never )
fr_CA: Valeur par défaut qui définit le nombre d'essais auquel a droit un étudiant avant de devoir continuer son travail avec une nouvelle version du problème générée aléatoirement. (0 => Jamais)

en: The default number of attempts between re-randomization of the problems ( 0 => never)
fr_CA: Valeur par défaut qui définit le nombre d'essais auquel a droit un étudiant avant d'obtenir une nouvelle version d'un problème. (0 => Jamais)

en: The directory you specified doesn't exist
fr_CA: Le dossier spécifié n'existe pas

en: The file does not appear to be a text file
fr_CA: Ce fichier ne semble pas être un fichier texte.

en: The file you are trying to download doesn't exist
fr_CA: Le fichier que vous voulez télécharger n'existe pas.

en: The following courses were successfully hidden:
fr_CA: Les cours suivants ont été cachés avec succès:

en: The following courses were successfully unhidden:
fr_CA: Les cours suivant ont été réaffichés avec succès:

note: (tag('b', join(', ', @$unassignedUsers)
en: The following users are NOT assigned to this set and will be ignored: %1
fr_CA: Les utilisateurs suivants n'ont PAS été désignés pour ce devoir et seront ignorés&#8239;: %1

en: The initial value is the answer sub score for the answer that is currently shown.  If this is modified, it will be used to compute the total problem score below.  This score is not saved, and will reset to the score for the shown answer if the page is reloaded.
fr_CA: La valeur initiale est le sous pointage pour la réponse présentement affichée. Si elle est modifié, elle sera utilisé pour  compiler le total du pointage pour le problème. Ce pointage n'est pas enregistré et reviendra au score de la réponse en cours si la page est rechargée.

en: The initial value is the currently saved score for this student.
fr_CA: La valeur initiale est le pointage présentement enregistré pour cet étudiant.

note: ($rename_oldCourseID, $rename_oldCourseInstitution, $rename_newCourseInstitution)
en: The institution associated with the course %1 has been changed from %2 to %3
fr_CA: L'institution associée avec le cours %1 a été changée de %2 pour %3

note: ($rename_newCourseID, $optional_arguments{courseInstitution})
en: The institution associated with the course %1 is now %2
fr_CA: L'institution associée avec le cours %1 est maintenant %2

note: ($userID)
en: The instructor account with user id %1 does not exist.  Please create the account manually via WeBWorK.
fr_CA: Le compte enseigant avec l'identifiant %1 n'exist pas. Créer le compte manuellement.

note: ($c->tag('b', $fieldText)
en: The password you entered in the %1 field does not match your current password. Please retype your current password and try again.
fr_CA: Le mot de passe entré dans le champ %1 ne correspond pas à votre mot de passe actuel. Réessayez en entrant votre mot de passe actuel.

note: ($c->tag('b', $newPasswordText)
en: The passwords you entered in the %1 and %2 fields don't match. Please retype your new password and try again.
fr_CA: Les mots de passe entrés dans les champs %1 et %2 ne concordent pas. Réessayez en entrant votre nouveau mot de passe.

en: The percentage of students receiving at least these scores. The median score is in the 50% column.
fr_CA: Pourcentage d'étudiants obtenant au moins ces résultats. La valeur médiane se situe dans la colonne 50 %.

en: The problem set is not yet open
fr_CA: Le devoir n'est pas encore ouvert

en: The reduced scoring date should be between the open date and close date.
fr_CA: La date de début de la période de grâce doit être postérieure à la date d'ouverture, mais précéder la date d'échéance.

en: The text box now contains the source of the original problem. You can recover lost edits by using the Back button on your browser.
fr_CA: La boîte de texte contient maitenant la source du problème original. Vous pouvez récupérer des modifications perdues en utilisant le bouton précédent de votre fureteur web.

note: ($rename_oldCourseID, $rename_oldCourseTitle, $rename_newCourseTitle)
en: The title of the course %1 has been changed from %2 to %3
fr_CA: Le titre du cours %1 a été modifié de %2 pour %3

note: ($rename_newCourseID, $optional_arguments{courseTitle})
en: The title of the course %1 is now %2
fr_CA: Le titre du cours %1 est maintenant %2

en: The webwork server must be able to write to these directories. Please correct the permssion errors.
fr_CA: Le serveur WeBWorK doit être en mesure d'écrire dans ces répertoires. Corriger les erreurs de permissions.

en: Then by
fr_CA: Ensuite par

note: ($listingsCount)
en: There are %1 matching WeBWorK problems
fr_CA: Il y a %1 problèmes WeBWorK correspondants

en: There are no matching WeBWorK problems
fr_CA: Il n'y a aucun problème WeBWorK correspondant.

note: ($achievementID)
en: There is NO undo for this function.  Do not use it unless you know what you are doing!  When you unassign a student using this button, or by unchecking their name, you destroy all of the data for achievement %1 for this student.
fr_CA: Cette action est irréversible. Ne pas exécuter à moins d'être certain. En désassignant l'étudiant toutes les informations de l'accomplissement %1 seront perdues.

en: There is NO undo for unassigning a set.
fr_CA: Retirer un devoir pour les utilisateurs est une action  irréversible.

en: There is NO undo for unassigning students.
fr_CA: Retirer des utilisateurs pour un devoir est une action irréversible.

en: There is no undo for deleting files or directories!
fr_CA: Supprimer des fichiers ou des répertoires est une action irréversible!

en: There is no written solution available for this problem, but you can still view the correct answers.
fr_CA: Aucune solution n'est disponible pour ce problème, mais il vous est possible de voir la réponse correct.

en: There was an error during the login process.  Please speak to your instructor or system administrator if this recurs.
fr_CA: Il s'est produit une erreur pendant le processus de connexion. Veuillez en aviser votre professeur ou votre administrateur système si cela se reproduit.

en: There was an error during the login process.  Please speak to your instructor or system administrator.
fr_CA: Il s'est produit une erreur pendant le processus de connexion. Veuillez en aviser votre professeur ou votre administrateur système.

en: These users and higher get the "Show Past Answers" button on the problem page.
fr_CA: Les utilisateurs possédant ce niveau de permission ou un niveau supérieur peuvent voir le bouton <b>Voir les réponses précédentes</b> sur les pages des problèmes.

en: This action can take a long time if there are many students.
fr_CA: Cette action peut être très longue s'il y a beaucoup d'utilisateurs.

en: This action will not overwrite existing users.
fr_CA: Cette action n'écrasera pas les utilisateurs existants.

note: (tag('b', $guestLoginText)
en: This course supports guest logins. Click %1 to log into this course as a guest.
fr_CA: Ce cours permet l'accès anonyme. Cliquer sur %1 pour  accéder à ce cours comme invité.

en: This homework set contains no problems.
fr_CA: Ce devoir ne contient aucun problème.

en: This homework set is closed.
fr_CA: Ce devoir est fermé.

en: This homework set is not yet open.
fr_CA: Ce devoir n'est pas encore disponible.

en: This is the only part of the score that is actually saved. This is computed from the answer sub scores above using the weights shown if they are modified.  Alternatively, enter the score you want saved here (the above sub scores will be ignored).
fr_CA: Ceci est la seule partie du pointage qui sera enregistré. Ceci est compiler à partir du sous pointage de la réponse après usage des pondérations si elles sont modifiées. Il vous est possible d'inscrire un pointage ici (le sous pointage sera alors ignoré).

en: This problem has open subproblems.  You can visit them by using the links to the left or visiting the set page.
fr_CA: Ce problème est décomposé en sous-problèmes auxquels vous pouvez accéder en cliquant sur leurs liens dans le menu à gauche ou en retournant à la page principale du devoir.

note: ($prettyID)
en: This problem uses the same source file as number %1.
fr_CA: Ce problème possède le même fichier source que le problème %1.

note: ($ur->email_address)
en: This sample mail would be sent to %1
fr_CA: Cet exemple de courriel serait envoyé à %1

note: (join('.', @seq)
en: This score for this problem does not count for the score of problem %1 or for the set.
fr_CA: La note obtenue à ce problème ne compte pas dans le résultat du problème %1 ou dans le résultat total du devoir.

note: (tag('strong', dir => 'ltr', format_set_name_display($setID)
en: This set %1 is assigned to %2.
fr_CA: Le devoir %1 est attribué à %2.

en: This set doesn't contain any problems yet.
fr_CA: Ce devoir ne contient pas encore de problèmes.

note: ($c->formatDateTime($reduced_scoring_date, $ce->{studentDateDisplayFormat})
en: This set had a reduced scoring period that started on %1 and ended on %2.  During that period all work counted for %3% of its value.
fr_CA: Ce devoir avait une période de grâce qui débutait le %1 et se terminait le %2. Tous les points obtenus pendant cette période comptaient pour %3 % de la note.

en: This set has a set-level proctor password to authorize logins. Enter the password below.
fr_CA: Pour faire ce test, vous devez entrer ci-dessous le mot de passe d'authentification fourni par votre professeur ou votre surveillant.

note: ($reducedScoringPerCent)
en: This set is in its reduced scoring period.  All work counts for %1% of its value.
fr_CA: Ce devoir a une période de grâce d'évaluation. Tous les points obtenus pendant cette période comptent  pour %1 % de la note.

en: This source file does not exist!
fr_CA: Ce fichier source n'existe pas!

en: This source file is a directory!
fr_CA: Cette source est un dossier!

en: This source file is not a plain file!
fr_CA: Ce fichier source n'est pas un fichier brut!

en: This source file is not readable!
fr_CA: Le fichier source n'est pas lisible!

en: This specifies the rerandomization period: the number of attempts before a new version of the problem is generated by changing the Seed value. The value of -1 uses the default from course configuration. The value of 0 disables rerandomization.
fr_CA: Cette valeur définit le nombre d'essais dont les étudiants disposent pour résoudre le problème avant de devoir continuer leur travail avec une nouvelle version générée aléatoirement, c'est-à-dire dont la valeur d'amorce (seed) a été changée. Pour utiliser la valeur par défaut définie dans la configuration du cours, entrer la valeur -1. Pour désactiver cette fonction, entrer la valeur 0.

en: Time
fr_CA: Heure

note: ($c->{elapsedTime}, sprintf('%.0f', 10 * ($c->{set}->due_date - $c->{set}->open_date)
en: Time taken on test: %1 min (%2 min allowed).
fr_CA: Durée de passation du test : %1 min (%2 min alloués).

en: Timestamp
fr_CA: Horodatage

en: Timezone for the course
fr_CA: Fuseau horaire pour le cours

note: (sprintf('%.0f', $restriction)
en: To access this set you must score at least %1% on set %2.
fr_CA: Pour accéder à ce devoir, vous devez obtenir au moins %1 % au devoir %2.

note: (sprintf('%.0f', $restriction)
en: To access this set you must score at least %1% on the following sets: %2.
fr_CA: Pour accéder à ce devoir, vous devez obtenir au moins %1 % aux devoirs suivants : %2.

en: To change status (scores or grades) for this student for one set, click on the individual set link.
fr_CA: Pour modifier des données relatives aux problèmes d'un devoir (notes, pondération, etc.) pour cet étudiant, cliquer sur le devoir dans le tableau.

en: To edit a specific student version of this set, edit (all of) her/his assigned sets.
fr_CA: Les changements effectués aux données de ce quiz affecteront toutes les versions de ce quiz attribuées à cet étudiant.

en: Totals only (not problem scores)
fr_CA: Que la note totale (pas celle des problèmes)

en: Totals only, only after answer date
fr_CA: Que la note totale, après que les réponses sont disponibles

en: True
fr_CA: Vrai

en: Tunic of Extension
fr_CA: La tunique de l'extension

en: Two Columns
fr_CA: Deux colonnes

note: ($achievementName)
en: Unable to change the evaluator for set %1. Unknown error.
fr_CA: Impossible de modifier l'évaluateur pour le devoir %1. Erreur inconnue.

en: Unable to obtain error messages from within the PG question.
fr_CA: Impossible d'obtenir les messages d'erreur associés à cette question PG.

en: Unarchive
fr_CA: Désarchiver

note: ($unarchive_courseID)
en: Unarchive %1 to course:
fr_CA: Désarchiver %1 dans le cours:

en: Unarchive Course
fr_CA: Désarchiver le cours

en: Unassign from All Users
fr_CA: Retirer le devoir à tous les utilisateurs

en: Unassign selected sets from selected users
fr_CA: Retirer les devoirs sélectionnés à tous les utilisateurs sélectionnés

note: ($unattempted, $num_of_problems)
en: Unattempted: %1/%2
fr_CA: Essais restants : %1/%2

en: Unclassified Problems
fr_CA: Problèmes non classés

en: Unhide Courses
fr_CA: Rendre le cours visible

en: Unpack archives automatically
fr_CA: Décompresser les archives automatiquement

en: Unselect all courses
fr_CA: Décocher tous les cours

en: Update Display
fr_CA: Actualiser l'affichage

en: Update Menus
fr_CA: MAJ des menus

en: Updated location description.
fr_CA: Mettre à jour la description de l'emplacement.

en: Upgrade
fr_CA: Mettre à jour

en: Upgrade Course Tables
fr_CA: Mettre à jour les tableaux du cours

en: Upgrade Courses
fr_CA: Mettre à jour les cours

en: Upgrade process completed
fr_CA: Mise à jour complétée

en: Upload
fr_CA: Téléverser

en: Use Default Header File
fr_CA: Utiliser le fichier d'entête par défaut

en: Use Equation Editor?
fr_CA: Utiliser l'éditeur d'équations?

note: (tag('b', $achievementID)
en: Use in achievement %1
fr_CA: Utiliser dans l'accomplissement %1

en: Use in new achievement:
fr_CA: Utiliser dans le nouvel accomplissement:

en: Use live equation rendering?
fr_CA: Utilisez le rendu d'équation en direct?

en: Use log base 10 instead of base <i>e</i>
fr_CA: Utiliser la fonction log en base 10 au lieu d'en base <i>e</i>

en: Use older answer checkers
fr_CA: Utiliser l'ancien évaluateur de réponses

en: User ID
fr_CA: Nom d'utilisateur

en: User's name is:
fr_CA: Le nom de l'utilisateur est :

en: User's username is:
fr_CA: Le nom d'utilisateur de l'utilisateur est :

note: ($user, $setID, $j)
en: UserProblem missing for user=%1 set=%2 problem=%3. This may indicate database corruption.
fr_CA: ProblèmeUsagé manquant pour utilisateur=%1 devoir=%2 problème=%3. Ceci indique peut-être que la base de données est corrompue.

en: Username
fr_CA: Nom d'utilisateur

en: Users
fr_CA: Utilisateurs

en: Users Assigned to Set %2
fr_CA: Utilisateurs désignés pour le devoir %2

en: Users List
fr_CA: Liste d'utilisateurs

en: Users at this level and higher are allowed to change their password. Normally guest users are not allowed to change their password.
fr_CA: Les utilisateurs de ce niveau de permission ou d'un niveau supérieur sont autorisés à modifier leur mot de passe. De façon générale, un utilisateur <em>invité</em> n'est pas autorisé à modifier son mot de passe.

en: Value of work done in Reduced Scoring Period
fr_CA: Pondération pendant la période de grâce d'évaluation

en: Versions of a set can only be edited for one user at a time.
fr_CA: Les versions d'un devoir peuvent seulement être modifiées pour un utilisateur à la fois.

en: View
fr_CA: Afficher

en: View Problems
fr_CA: Voir les problèmes

en: View equations as
fr_CA: Affichage des équations

en: View statistics by set
fr_CA: Voir les statistiques des étudiants par devoir

en: View statistics by student
fr_CA: Voir les statistiques d'un étudiant

en: View student progress by set
fr_CA: Voir le progrès des étudiants par devoir

en: View student progress by student
fr_CA: Voir le progrès individuel d'un étudiant

en: Visibility
fr_CA: Visibilité

en: Visible to Students
fr_CA: Visible pour les étudiants

en: Warning
fr_CA: Avertissement

en: Warning messages
fr_CA: Messages d'avertissement

en: Warning: Deletion destroys all user-related data and is not undoable!
fr_CA: Avertissement&#8239;: l'action de supprimer détruit toutes les données relatives aux utilisateurs et est irréversible.

note: ($problem_desc,				$c->tag('br')
en: Warnings encountered while processing %1. Error text: %2
fr_CA: Avertissements rencontrés lors du traitement de %1. Détails de l'erreur : %2

en: WeBWorK Error
fr_CA: Erreur WeBWorK

en: WeBWorK Warnings
fr_CA: Avertissements WeBWorK

en: Weight
fr_CA: Pond.

en: Welcome to WeBWorK!
fr_CA: Bienvenue sur WeBWorK!

en: What could be inside?
fr_CA: Qu'est-ce qui se trouve à l'intérieur?

en: What field should filtered users match on?
fr_CA: Filtrer les utilisateurs selon ce champ

en: When a student has more attempts than is specified here they will be able to view another version of this problem.  If set to -1 the feature is disabled and if set to -2 the course default is used.
fr_CA: S'il reste à un étudiant plus d'essais que la valeur entrée ici, il aura la possibilité de voir une autre version du problème. Pour désactiver cette fonction, entrer la valeur -1. Pour utiliser la valeur par défaut du cours, entrer la valeur -2.

note: (tag('b', $achievementID)
en: When you unassign by unchecking a student's name, you destroy all of the data for achievement %1 for this student. Make sure this is what you want to do.
fr_CA: Lorsque vous retirez l'accomplissement %1 d'un utilisateur en décochant sa case, vous détruisez toutes les données relatives à cette évaluation pour cet utilisateur. Assurez-vous de savoir ce que vous faites!

en: When you uncheck a homework set (and save the changes), you destroy all of the data for that set for this student.   If you reassign the set, the student will receive a new version of each problem. Make sure this is what you want to do before unchecking sets.
fr_CA: Lorsque vous retirez un devoir à un étudiant (et sauvegardez les modifications), vous détruisez toutes les données relatives à cet étudiant. Si vous lui attribuez de nouveau ce devoir, il recevra une version différente de chaque problème. Assurez-vous de savoir ce que vous faites en décochant des cases!

note: ($c->formatDateTime($set->open_date, $ce->{studentDateDisplayFormat})
en: Will open on %1.
fr_CA: Sera disponible %1.

en: Worth
fr_CA: Pondération

en: Write permissions have not been enabled in the templates directory.  No changes can be made.
fr_CA: Les permissions d'écriture n'ont pas été activées dans le répertoire des modèles. Aucune modification n'est possible.

en: Yes
fr_CA: Oui

en: You are currently previewing answers to a different version of your problem - these will not be recorded, and you should remember to return to your original problem once you are done here.
fr_CA: Vous voyez présentement un aperçu des réponses d'une version différente de votre problème - ces réponses ne seront pas enregistrées et vous devez vous rappeler de retourner au problème original lorsque vous aurez terminé ici.

note: ($userSet->set_id, $c->tx->remote_address)
en: You are not allowed to generate a hardcopy for %1 from your IP address, %2.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à générer une copie imprimable du devoir %1 avec cette adresse IP : %2.

en: You are not authorized to modify problems.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à modifier des problèmes.

en: You are not authorized to modify set definition files.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à modifier les fichiers de définition des devoirs.

en: You are not authorized to modify student data
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à modifier les données générales d'un étudiant.

en: You are not authorized to perform this action.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à effectuer cette action.

en: You are not permitted to generate a hardcopy for a set with hidden work.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à générer la copie imprimable d'un devoir qui est caché aux étudiants.

en: You are not permitted to generate a hardcopy for an unopened set.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à générer la copie imprimable d'un devoir qui n'est pas disponible.

en: You can also examine the following temporary files:
fr_CA: Vous pouvez également consulter ces fichiers temporaires :

note: ($action)
en: You can only %1 one file at a time.
fr_CA: Vous pouvez %1 un seul fichier à la fois.

en: You can only download regular files.
fr_CA: Vous pouvez télécharger seulement des fichiers réguliers.

en: You can only edit text files
fr_CA: Vous pouvez modifier seulement des fichiers textes.

note: ($c->{showMeAnother}{MaxReps} >= $c->{showMeAnother}{Count} ? $c->{showMeAnother}{MaxReps} - $c->{showMeAnother}{Count} : '')
en: You can use this feature %quant(%1,more time,more times,as many times as you want) on this problem
fr_CA: Vous pouvez utiliser cette fonction dans ce problème %quant(%1,fois encore,fois encore,autant de fois que vous le voulez).

en: You can't download directories
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à télécharger des répertoires.

en: You can't download files of that type
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à télécharger les fichiers de ce type.

en: You can't edit a directory
fr_CA: Vous ne pouvez pas modifier un dossier.

en: You can't view files of that type
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à voir les fichiers de ce type.

en: You cannot archive the course you are currently using.
fr_CA: Vous ne pouvez pas archiver le cours en utilisation.

en: You cannot delete the course you are currently using.
fr_CA: Vous ne pouvez pas supprimer le cours en utilisation.

en: You cannot delete yourself!
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à vous supprimer!

en: You didn't enter any message.
fr_CA: Vous n'avez écrit aucun message.

en: You do not have permission to change the hardcopy theme.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à modifier le thème d'une copie imprimable d'un devoir.

en: You do not have permission to edit this file.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à modifier ce fichier.

note: ($hardcopy_format)
en: You do not have permission to generate hardcopy in %1 format.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à générer la copie imprimable d'un devoir dans le format %1.

en: You do not have permission to view the details of this error.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à voir les détails de cette erreur.

en: You don't have any Achievement data associated to you!
fr_CA: Vous n'avez aucune information d'accomplissement associée à votre compte!

en: You exceeded the allowed time.
fr_CA: Vous avez dépassé le temps alloué.

note: ($c->{numAttemptsLeft})
en: You have %1 attempt(s) remaining on this test.
fr_CA: Il vous reste %1 essai(s) pour ce test.

note: ($problem->max_attempts - $attempts)
en: You have %negquant(%1,unlimited attempts,attempt,attempts) remaining.
fr_CA: Il vous reste %negquant(%1,un nombre illimité d'essais,essai,essais).

note: ($attempts_before_rr)
en: You have %quant(%1,attempt,attempts) left before new version will be requested.
fr_CA: Il vous reste %quant(%1,essai,essais) avant qu'une nouvelle version de ce problème ne vous soit donnée.

note: ($attempts)
en: You have attempted this problem %quant(%1,time,times).
fr_CA: Vous avez essayé ce problème à %quant(%1,reprise,reprises,0 reprise).

en: You have been logged out of WeBWorK.
fr_CA: Vous êtes déconnecté de WeBWorK.

en: You have less than 1 minute to complete this test.
fr_CA: Il vous reste moins d'une minute pour terminer ce test.

en: You have not chosen a file to upload.
fr_CA: Vous n'avez choisi aucun fichier à téléverser.

en: You have requested that the following items be deleted
fr_CA: Vous voulez que les éléments suivants soient supprimés

en: You have specified an illegal file
fr_CA: Vous avez spécifié un fichier illégal

en: You have specified an illegal path
fr_CA: Vous avez spécifié un chemin illégal

en: You may check your answers to this problem without affecting the maximum number of tries to your original problem.
fr_CA: Vous pouvez vérifier vos réponses pour ce problème sans affecter le nombre d'essais autorisés dans le problème d'origine.

en: You may not change your own password here!
fr_CA: Vous ne pouvez pas modifier votre mot de passe ici!

en: You may not follow symbolic links
fr_CA: Vous ne pouvez suivre des liens symboliques

en: You may still check your answers.
fr_CA: Vous pouvez quand même vérifier vos réponses.

note: ($c->{showMeAnother}{TriesNeeded})
en: You must attempt this problem %quant(%1,time,times) before Show Me Another is available.
fr_CA: Vous devez avoir fait %quant(%1,tentative,tentatives) pour ce problème avant que le bouton <b>Montrer un autre problème</b> ne soit disponible.

note: ($ce->{LTI}{ $ce->{LTIVersion} }{LMS_url} ? $c->link_to(                                          $ce->{LTI}{ $ce->{LTIVersion} }{LMS_name} => $ce->{LTI}{ $ce->{LTIVersion} }{LMS_url})
en: You must log into this set via your Learning Management System (%1).
fr_CA: Vus devez vous connecter à ce devoir via votre plateforme de formation (%1).

en: You must select a course to rename.
fr_CA: Vous devez choisir un cours à renommer.

en: You must select at least one file for the archive
fr_CA: Vous devez choisir au moins un fichier pour créer l'archive.

en: You must select at least one file to delete
fr_CA: Vous devez choisir au moins un fichier à supprimer.

en: You must select one or more sets for scoring!
fr_CA: Vous devez choisir au moins un devoir à noter!

note: ($object)
en: You must specify a %1 name
fr_CA: Vous devez spécifier un nom pour %1

en: You must specify a course ID.
fr_CA: Vous devez spécifier l'identifiant du cours.

en: You must specify a course name.
fr_CA: Vous devez spécifier un nom de cours

en: You must specify a file name
fr_CA: Vous devez fournir un nom de fichier.

en: You must specify a new institution for the course.
fr_CA: Vous devez spécifier une nouvelle institution pour le cours.

en: You must specify a new name for the course.
fr_CA: Vous devez spécifier une nouveau nom pour le cours.

en: You must specify a new title for the course.
fr_CA: Vous devez spécifier une nouveau titre pour le cours.

en: You must specify a user ID.
fr_CA: Vous devez spécifier un identifiant utilisateur.

en: You must specify an file name in order to save a new file.
fr_CA: Vous devez fournir un nom de fichier afin de pouvoir enregistrer un nouveau fichier.

en: You need to select a "Target Set" before you can edit it.
fr_CA: Vous devez choisir un devoir avant de pouvoir le modifier.

note: ($action)
en: You need to select a file to %1.
fr_CA: Vous devez choisir un fichier à %1.

en: You need to select a set definition file to view.
fr_CA: Vous devez choisir un fichier de définitions pour voir les problèmes.

en: You need to select a set from this course to view.
fr_CA: Vous devez choisir un devoir dans ce cours pour voir les problèmes.

en: You need to select a set to view.
fr_CA: Vous devez choisir un répertoire pour voir les problèmes.

note: (wwRound(0, compute_reduced_score($ce, $problem, $set, $pg->{result}{score}, $c->submitTime) (% wwRound(0, $rh_result->{problem_result}{score} * 100) (wwRound(0, $rh_result->{problem_result}{score} * 100)
en: You received a score of %1 for this attempt.
fr_CA: Votre résultat pour cette tentative est %1.

note: (join('.', @{ $problemSeqs[$next_id] })
en: You will not be able to proceed to problem %1 until you have completed, or run out of attempts, for this problem and its graded subproblems.
fr_CA: Vous ne pourrez poursuivre vers le problème %1 tant que vous n'aurez pas réussi ce problème et les sous-problèmes associés ou épuisé le nombre d'essais autorisés.

note: (join('.', @{ $problemSeqs[$next_id] })
en: You will not be able to proceed to problem %1 until you have completed, or run out of attempts, for this problem.
fr_CA: Vous ne pourrez poursuivre vers le problème %1 tant que vous n'aurez pas réussi ce problème ou épuisé le nombre d'essais autorisés.

note: ($object)
en: Your %1 name contains illegal characters
fr_CA: Votre nom de %1 possède des caractères illégaux.

note: ($object)
en: Your %1 name may not begin with a dot
fr_CA: Votre nom de %1 ne peut commencer avec un point.

note: ($object)
en: Your %1 name may not contain a path component
fr_CA: Votre nom de %1 ne contient pas de chemin source.

en: Your display options have been saved.
fr_CA: Vos paramètres d'affichage ont été sauvegardés.

en: Your email address has been changed.
fr_CA: Votre adresse courriel a été modifiée.

en: Your file name contains illegal characters
fr_CA: Votre nom de fichier contient des caractères illégaux.

en: Your file name is not valid!
fr_CA: Votre nom de fichier n'est pas valide!

en: Your message was sent successfully.
fr_CA: Votre message a été envoyé avec succès.

note: (wwRound(0, $problem->status * 100)
en: Your overall recorded score is %1.  %2
fr_CA: Votre résultat final est %1. %2

note: ($testNounNum)
en: Your score on this %1 WAS recorded.
fr_CA: Votre résultat pour ce %1 a été enregistré.

note: ($testNoun, $c->{attemptScore}, $c->{totalPossible})
en: Your score on this %1 is %2/%3.
fr_CA: Votre résultat pour ce %1 est %2/%3.

note: ($testNounNum)
en: Your score on this %1 was NOT recorded.
fr_CA: Votre résultat pour ce %1 n'a PAS été enregistré.

note: ($c->{attemptScore}, $c->{totalPossible})
en: Your score on this (checked, not recorded) submission is %1/%2.
fr_CA: Votre note pour cette tentative (vérifiée, non enregistrée) est %1/%2.

en: Your score was not recorded because there was a failure in storing the problem record to the database.
fr_CA: Votre résultat n'a pas été enregistré à cause d'une défaillance touchant le processus d'enregistrement dans la base de données.

en: Your score was not recorded because this homework set is closed.
fr_CA: Votre résultat n'a pas été enregistré, car ce devoir est fermé.

en: Your score was not recorded because this problem has not been assigned to you.
fr_CA: Votre résultat n'a pas été enregistré, car ce problème ne vous a pas été attribué.

en: Your score was not recorded because this problem set version is not open.
fr_CA: Votre résultat n'a pas été enregistré, car ce devoir n'est pas encore disponible.

note: ($elapsed,                                              # Assume the allowed time is an even number of minutes. ($set->due_date - $set->open_date)
en: Your score was not recorded because you have exceeded the time limit for this test. (Time taken: %1 min; allowed: %2 min.)
fr_CA: Votre résultat n'a pas été enregistré, car vous avez dépassé le temps alloué pour faire ce test. (Durée de passation&#8239;: %1 min; temps alloué&#8239;: %2 min)

en: Your score was not recorded because you have no attempts remaining on this set version.
fr_CA: Votre résultat n'a pas été enregistré, car il ne vous reste plus d'essais pour cette version du test.

en: Your score was not recorded.
fr_CA: Votre résultat n'a pas été enregistré.

en: Your score was recorded.
fr_CA: Votre résultat a été enregistré.

en: Your session has timed out due to inactivity. Please log in again.
fr_CA: Votre session a expiré pour cause d'inactivité. Veuillez vous connecter de nouveau.

en: a duplicate of the first selected set
fr_CA: une copie du premier devoir sélectionné

en: a new empty set
fr_CA: un nouveau devoir vide

en: a single set
fr_CA: un devoir

en: admin
fr_CA: administrateur

en: all current users
fr_CA: tous les utilisateurs

en: all sets
fr_CA: tous les devoirs

en: all students
fr_CA: tous les étudiants

en: alphabetically
fr_CA: ordre alphabétique

note: ($count, $numSets)
en: an impossible number of sets: %1 out of %2
fr_CA: Un nombre impossible de devoirs: %1 de %2

note: ($count, $numUsers)
en: an impossible number of users: %1 out of %2
fr_CA: Un nombre impossible d'utilisateurs: %1 de %2

en: any users
fr_CA: tout utilisateur

en: blank problem template(s) to end of homework set
fr_CA: problème(s) vide(s) à la fin du devoir

en: by last login date
fr_CA: par dernière date de connexion

en: close
fr_CA: fermer

en: empty
fr_CA: vide

en: enter matching set IDs below
fr_CA: Entrer le nom des devoirs ci-dessous

en: entry rows.
fr_CA: ligne(s) de saisie

note: ($j, $setID)
en: global %1 for set %2 not found.
fr_CA: Problème global %1 pour le devoir %2 introuvable.

en: grade_proctor
fr_CA: évaluateur autorisé

en: guest
fr_CA: invité

en: hidden
fr_CA: caché

en: illegal character in input: '/'
fr_CA: caractère illégal entré : '/'

en: index
fr_CA: Indice Succès

en: locations selected below
fr_CA: L'emplacement choisi ci-dessous

en: login
fr_CA: nom d'utilisateur

en: login ID
fr_CA: NOM D'UTILISATEUR

en: login_proctor
fr_CA: surveillant

en: multiple sets
fr_CA: plusieurs devoirs

en: new set:
fr_CA: un nouveau devoir :

en: no location
fr_CA: aucun emplacement

en: no sets
fr_CA: aucun devoir

en: no students
fr_CA: aucun étudiant

en: no users
fr_CA: aucun utilisateur

en: nobody
fr_CA: aucun rôle

en: of
fr_CA: de

en: only
fr_CA: seulement

en: only best scores
fr_CA: seulement la plus haute note obtenue

en: or
fr_CA: ou

en: or Problems from
fr_CA: ou des problèmes de

note: ($userID)
en: permissions for %1 not defined
fr_CA: le rôle de %1 n'est pas défini

en: preview answers
fr_CA: Aperçu des réponses

en: problems
fr_CA: problèmes

en: professor
fr_CA: professeur

en: recitation #
fr_CA: numéro du tp

note: ($userID)
en: record for visible user %1 not found
fr_CA: données de l'utilisateur visible %1 introuvables

en: section #
fr_CA: numéro du groupe

en: selected achievements
fr_CA: Les accomplissements sélectionnés

en: selected sets
fr_CA: devoirs sélectionnés

en: selected users
fr_CA: utilisateurs sélectionnés

en: shown
fr_CA: affiché

en: still open
fr_CA: toujours disponible

en: student
fr_CA: étudiant

en: submission
fr_CA: soumission

note: ($setVersionID)
en: submission (version %1)
fr_CA: Soumission (version %1)

en: summary
fr_CA: sommaire

en: ta
fr_CA: assistant

en: test date
fr_CA: date du test

en: test time
fr_CA: durée du test

en: then delete them
fr_CA: et les supprimer ensuite

en: time limit exceeded
fr_CA: temps limite dépassé

en: to
fr_CA: à

note: ($ce->{institutionName})
en: to %1 main web site
fr_CA: vers %1 site web principal

en: to courses page
fr_CA: vers les pages du cours

note: ($ce->{webworkDirs}{logs}) ($ce->{webworkDirs}{tmp}) ($ce->{webworkDirs}{DATA})
en: unable to write to directory %1
fr_CA: Impossible d'écrire sur le répertoire %1

en: unlimited
fr_CA: illimité

en: username, last name, first name, section, achievement level, achievement score,
fr_CA: nom d'utilisateur, nom de famille, prénom, section, niveau d'accomplissement, résutlat d'accomplissement,

en: users who match on selected field
fr_CA: utilisateurs contenant le texte dans le champ ci-dessous

en: visible users
fr_CA: utilisateurs affichés
