webwork2 - en to el translation catalogue (1232 entries)

en:  Answers Available.
el: Διαθέσιμες Απαντήσεις.

en: # of Active Students
el: # Ενεργών Σπουδαστών

en: # of attempts
el: # προσπαθειών

en: #corr
el: #σωστό

en: #incorr
el: #λάθος

en: % Score:
el: % Βαθμού:

note: ($achievement->{points})
en: %1 Points:
el: %1 Πόντοι:

note: ($lib eq '' ? $courseFilesText : $c->{problibs}{$lib})
en: %1 Problems:
el: %1 Προβλήματα:

note: ($count, $numUsers)
en: %1 students out of %2
el: %1 σπουδαστές από %2

note: ($rename_oldCourseID,          $rename_oldCourseTitle, $rename_newCourseTitle, $rename_oldCourseInstitution, $rename_newCourseInstitution)
en: %1 title and institution changed from %2 to %3 and from %4 to %5
el: %1 τίτλος και ίδρυμα άλλαξαν από %2 σε %3 και από %4 σε %5

note: ($numReplaced, $numAdded, $numSkipped, join(', ', @$skipped)
en: %1 users replaced, %2 users added, %3 users skipped. Skipped users: (%4)
el: αντικατάσταση %1, προσθήκη %2, παράλειψη %3 χρηστών. Παραλείφθηκαν: (%4)

note: ($level_percentage) ($percentage)
en: %1% Complete
el: Ολοκληρώθηκε %1%

note: ($eUserName)
en: %1's Current Address
el: Τρέχουσα διεύθυνση για %1

note: ($c->{user}->first_name . ' ' . $c->{user}->last_name) ($eUserName)
en: %1's Current Password
el: Τρέχων κωδικός πρόσβασης για %1

note: ($eUserName)
en: %1's New Address
el: Νέα διεύθυνση για %1

note: ($e_user_name) ($eUserName)
en: %1's New Password
el: Νέος κωδικός πρόσβασης %1

note: ($e_user_name)
en: %1's password has been changed.
el: Ο κωδικός πρόσβασης για %1 έχει αλλάξει.

note: ($c->tag('span', dir => 'ltr', format_set_name_display($setID) ($c->tag('span', dir => 'ltr', $prettySetID)
en: %1: Problem %2
el: %1: Πρόβλημα %2

note: ($c->tag('span', dir => 'ltr', format_set_name_display($c->stash('setID')
en: %1: Problem %2 Show Me Another
el: %1: Πρόβλημα %2 Παρόμοιο Πρόβλημα

note: ($num_extracted)
en: %quant(%1,file) unpacked successfully
el: %quant(%1,αρχείο) αποσυμπιέστ. επιτυχώς

en: (Any unsaved changes will be lost.)
el: (Οι μη αποθηκευμένες αλλαγές θα χαθούν.)

en: (This test is overtime because it was not submitted in the allowed time.)
el: (Το τεστ είναι εκπρόθεσμο επειδή δεν υποβλήθηκε εμπρόθεσμα.)

note: ($testNoun, $c->formatDateTime($c->{set}->answer_date, $ce->{studentDateDisplayFormat})
en: (Your score on this %1 is not available until %2.)
el: (Ο βαθμός σας για αυτό %1 δεν είναι διαθέσιμος έως %2.)

note: ($testNoun)
en: (Your score on this %1 is not available.)
el: (Ο βαθμός σας για αυτό %1 δεν είναι διαθέσιμος.)

en: (correct)
el: (σωστό)

en: (in target set)
el: (ήδη στο σύνολο ασκήσεων)

en: (incorrect)
el: (λάθος)

note: ($pgScore) ($recScore)
en: (score %1)
el: (βαθμός %1)

note: ($display_sort_method_name{$secondary_sort_method}) ($display_sort_method_name{$ternary_sort_method})
en: , then by %1
el: , τότε κατά %1

en: 1 student
el: 1 σπουδαστής

note: (wwRound(2, $weights[$part] * 100)
en: <b>Weight:</b> %1%
el: <b>Βάρος:</b> %1%

note: ($add_courseID) ($rename_newCourseID)
en: A course with ID %1 already exists.
el: Υπάρχει ήδη μάθημα με κωδικό %1.

note: ($courseID)
en: A directory already exists with the name %1. You must first delete this existing course before you can unarchive.
el: Υπάρχει ήδη κατάλογος με το όνομα %1. Διαγράψτε το υπάρχον μάθημα πριν κάνετε αποσυμπίεση.

en: A file name cannot begin with a dot, it cannot be empty, it cannot contain a directory path component and only the characters -_.a-zA-Z0-9 and space are allowed.
el: Το όνομα αρχείου δεν ξεκινά με τελεία, δεν είναι κενό, δεν έχει στοιχείο διαδρομής καταλόγου. Επιτρέπονται οι χαρακτήρες -_.a-zA-Z0-9 και το πλήκτρο διαστήματος.

en: A file with that name already exists
el: Υπάρχει ήδη αρχείο με αυτό το όνομα

en: A hardcopy file was generated, but it may not be complete or correct. Please check that no problems are missing and that they are all legible. If not, please inform your instructor.
el: Δημιουργήθηκε έντυπο αρχείο, αλλά μπορεί να μην είναι πλήρες ή σωστό. Ελέγξτε ότι δεν λείπουν προβλήματα και ότι είναι ευανάγνωστα. Έαν όχι, ενημερώστε τον καθηγητή σας.

note: ($locationID)
en: A location with the name %1 already exists in the database.  Did you mean to edit that location instead?
el: Υπάρχει ήδη τοποθεσία με όνομα %1 στη βάση δεδομένων. Μήπως θέλατε να επεξεργαστείτε αυτήν την τοποθεσία;

en: A switch to govern the use of a Progress Bar for the student; this also enables/disables the highlighting of the current problem in the side bar, and whether it is correct (&#x2713;), in progress (&hellip;), incorrect (&#x2717;), or unattempted (no symbol).
el: Διακόπτης διαχείρισης Μπάρας Προόδου σπουδαστή. Επίσης ενεργοποιεί/απενεργοποιεί την επισήμανση του τρέχοντος προβλήματος στην ακριανή μπάρα, καθώς και αν είναι σωστό (&#x2713;), σε εξέλιξη (&hellip;), λανθασμένο (&#x2717;), ή χωρίς απόπειρα (χωρίς σύμβολο).

en: ADJ STATUS
el: ΔΙΟΡΘ. ΠΟΣΟΣΤΟ

en: ANSWERS ONLY CHECKED -- ANSWERS NOT RECORDED
el: ΜΟΝΟ ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ -- ΜΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ

en: ATTEMPT NOT ACCEPTED -- Please submit answers again (or request new version if neccessary).
el: ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΝΕΠΙΤΥΧΗΣ -- Παρακαλούμε υποβάλετε τις απαντήσεις ξανά  (ή ζητήστε νέα έκδοση αν χρειαστεί).

en: Abandon changes
el: Ανάκληση αλλαγών

en: Abandon export
el: Ανάκληση εξαγωγής

en: Account creation is currently disabled in this course.  Please speak to your instructor or system administrator.
el: Η δημιουργία λογαριασμού σε αυτό το μάθημα είναι απενεργοποιημένη αυτή τη στιγμή. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον καθηγητή σας ή τον διαχειριστή συστήματος.

en: Achievement ID
el: Κωδικός Επιτεύγματος

en: Achievement ID exists!  No new achievement created.  File not saved.
el: Ο Κωδικός Επιτεύγματος υπάρχει! Δεν δημιουργήθηκε νέο επίτευγμα. Το αρχείο δεν αποθηκεύτηκε.

en: Achievement Points Per Problem
el: Πόντοι Επιτευγμάτων Ανά Πρόβλημα

en: Achievement has been assigned to all users.
el: Έγινε ανάθεση επιτεύγματος σε όλους τους χρήστες.

en: Achievement has been assigned to selected users.
el: Έγινε ανάθεση επιτεύγματος στους επιλεγμένους χρήστες.

en: Achievements
el: Επιτεύγματα

en: Act as:
el: Ενεργεί ως:

note: ($effectiveUserName)
en: Acting as %1.
el: Ενεργεί ως %1.

note: ($actionID)
en: Action %1 not found
el: Ενέργεια %1 δεν βρέθηκε

en: Active
el: Ενεργή

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add All
el: Προσθήκη Όλων

en: Add Course
el: Προσθήκη Μαθήματος

en: Add Users
el: Προσθήκη Χρηστών

en: Add as what filetype?
el: Προσθήκη ως τι αρχείο;

en: Add how many users?
el: Προσθήκη πόσους χρήστες;

en: Add problem to target set
el: Προσθήκη προβλήματος στο σύνολο ασκήσεων

en: Add problems to
el: Προσθήκη προβλημάτων στο

en: Add to what set?
el: Προσθήκη σε ποιο σύνολο ασκήσεων;

note: ('{number}', '{set}')
en: Added %1 problems to set %2.
el: Προσθήκη %1 προβλημάτων στο σύνολο ασκήσεων %2.

note: ($new_file_path, $setID, $targetProblemNumber) ($sourceFilePath,                       $targetSetName,                 ( $set->assignment_type eq 'jitar'                                ? join('.', jitar_id_to_seq($targetProblemNumber)
en: Added %1 to %2 as problem %3
el: Προσθήκη %1 στο %2 ως πρόβλημα %3

note: (join(', ', @toAdd)
en: Added addresses %1 to location %2.
el: Προσθήκη διευθύνσεων %1 στην τοποθεσία %2.

note: ('{set}')
en: Added one problem to set %1.
el: Προσθήκη ενός προβλήματος στο σύνολο ασκήσεων %1.

en: Additional submissions available.
el: Επιτρέπονται επιπλέον υποβολές.

note: ($badLocAddr)
en: Address(es) %1 already exist in the database.  THIS SHOULD NOT HAPPEN!  Please double check the integrity of the WeBWorK database before continuing.
el: Η διεύθυνση %1 υπάρχει ήδη στη βάση δεδομένων. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ! Ελέγξτε ξανά την αξιοπιστία της βάσης δεδομένων WeBWorK πριν συνεχίσετε.

note: (join(', ', @noAdd)
en: Address(es) %1 in the add list is(are) already in the location %2, and so were skipped.
el: Η διεύθυνση %1 στη λίστα προσθήκης είναι ήδη στην τοποθεσία %2, και έτσι παραλείφθηκε.

note: (join(', ', @noDel)
en: Address(es) %1 in the delete list is(are) not in the location %2, and so were skipped.
el: Η διεύθυνση %1 στη λίστα διαγραφής δεν είναι στην τοποθεσία %2, και έτσι παραλείφθηκε.

note: ($badAddr)
en: Address(es) %1 is(are) not in a recognized form.  Please check your data entry and resubmit.
el: Η διεύθυνση %1 δεν είναι σε εγκεκριμένη μορφή. Ελέγξτε την καταχώρησή σας και υποβάλετε εκ νέου.

note: ($badAddr)
en: Address(es) %1 is(are) not in a recognized form.  Please check your data entry and try again.
el: Η διεύθυνση %1 δεν είναι σε εγκεκριμένη μορφή. Ελέγξτε την καταχώρισή σας και προσπαθήστε ξανά.

en: Addresses
el: Διευθύνσεις

en: Addresses for new location.  Enter one per line, as single IP addresses (e.g., 192.168.1.101), address masks (e.g., 192.168.1.0/24), or IP ranges (e.g., 192.168.1.101-192.168.1.150):
el: Διευθύνσεις για τη νέα τοποθεσία. Εισάγετε μία ανά γραμμή είτε π.χ., 192.168.1.101 είτε π.χ., 192.168.1.0/24 είτε π.χ., 192.168.1.101-192.168.1.150:

en: Addresses to add to the location.  Enter one per line, as single IP addresses (e.g., 192.168.1.101), address masks (e.g., 192.168.1.0/24), or IP ranges (e.g., 192.168.1.101-192.168.1.150):
el: Διευθύνσεις για προσθήκη στην τοποθεσία. Εισάγετε μία ανά γραμμή είτε π.χ., 192.168.1.101 είτε π.χ., 192.168.1.0/24 είτε π.χ., 192.168.1.101-192.168.1.150:

en: Adjusted Status
el: Διορθωμένο Ποσοστό

en: Advanced Search
el: Σύνθετη Αναζήτηση

note: ($c->formatDateTime($set->due_date, $ce->{studentDateDisplayFormat})
en: Afterward reduced credit can be earned until %1.
el: Έπειτα η μειωμένη πίστωση μπορεί να αποκτηθεί έως %1.

en: All Chapters
el: Όλα τα κεφάλαια

en: All Sections
el: Όλες οι Eνότητες

en: All Selected Constraints Joined by "And"
el: Όλοι οι επιλεγμένοι περιορισμοί συνδέονται με «και»

en: All Subjects
el: Όλα τα Θέματα

en: All Textbooks
el: Όλα τα Βιβλία

en: All assignments were made successfully.
el: Όλες οι εργασίες πραγματοποιήθηκαν επιτυχώς.

en: All of these files will also be made available for mail merge.
el: Όλα αυτά τα αρχεία θα είναι επίσης διαθέσιμα για συγχώνευση mail.

en: All unassignments were made successfully.
el: Όλα τα ανεκχώρητα έγιναν με επιτυχία.

en: Allow Unicode alternatives in student answers
el: Επιτρέπονται οι Unicode εναλλακτικές στις απαντήσεις των σπουδαστών

en: Allow the LMS to update user account data
el: Να επιτρέπεται στο LMS η ενημέρωση δεδομένων λογαριασμού χρήστη

en: Allow unassign
el: Επιτρέπεται η αναίρεση ανάθεσης

en: Allowed error, as a percentage, for numerical comparisons
el: Επιτρέπεται σφάλμα, ως ποσοστό, για αριθμητικές συγκρίσεις

en: Allowed to <em>act as</em> another user
el: Επιτρέπεται στο<em>να δρα ως</em> άλλος χρήστης

en: Allowed to change display settings used in pg problems
el: Επιτρέπεται η αλλαγή ρυθμίσεων προβολής που χρησιμοποιούνται σε προβλήματα pg

en: Allowed to change their password
el: Επιτρέπεται η αλλαγή του κωδικού πρόσβασής τους

en: Allowed to login to the course
el: Επιτρέπεται η σύνδεση στο μάθημα

en: Allowed to see solutions before the answer date
el: Επιτρέπεται να δείτε λύσεις πριν από την ημερομηνία απάντησης

en: Allowed to see the correct answers before the answer date
el: Επιτρέπεται να δείτε σωστές απαντήσεις πριν από την ημερομηνία απάντησης

en: Allowed to view past answers
el: Επιτρέπεται η προβολή προηγούμενων απαντήσεων

en: Allowed to view problems in sets which are not open yet
el: Επιτρέπεται η προβολή των προβλημάτων στα σύνολα ασκήσεων που δεν είναι ακόμη ανοιχτά

en: Amulet of Extension
el: Παράταση Yποβολής

en: An address that can be used to log in to the LMS. This is used in messages to users that direct them to go back to the LMS to access something in the WeBWorK course.
el: Μια διεύθυνση που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση στο LMS. Αυτή χρησιμοποιείται για μηνύματα προς τους χρήστες που τους κατευθύνουν πίσω στο LMS για να αποκτήσουν πρόσβαση σε κάτι στο WeBWorK μάθημα.

note: ($part + 1)
en: Answer %1 Score (%):
el: Απάντηση %1 Βαθμός (%):

en: Answer Date
el: Ημερομηνία Απάντησης

en: Answer Group Info
el: Απάντησε Ομαδικές Πληροφορίες

en: Answer Hash Info
el: Απάντησε Πληροφορίες Κατακερματισμού

en: Answer Log
el: Καταφραφή Απαντήσεων

en: Answer(s) submitted:
el: Υποβληθείσες απανταήσεις:

en: Answer:
el: Απάντηση:

en: Answers
el: Απαντήσεις

en: Answers Available
el: Διαθέσιμες Απαντήσεις

en: Any changes made below will be reflected in the achievement for ALL students.
el: Τυχόν αλλαγές που γίνονται παρακάτω θα αντανακλώνται στο επίτευγμα για ΟΛΟΥΣ τους σπουδαστές.

en: Any changes made below will be reflected in the set for ALL students.
el: Τυχόν αλλαγές που θα γίνουν παρακάτω θα αντανακλώνται στα σύνολα ασκήσεων για ΟΛΟΥΣ τους σπουδαστές.

en: Any changes made below will be reflected in the set for ONLY the student(s) listed above.
el: Τυχόν αλλαγές που θα γίνουν παρακάτω θα αντανακλώνται στα σύνολα ασκήσεων για ΟΛΟΥΣ τους προαναφερόμενους σπουδαστές.

en: Append
el: Προσθήκη

note: (tag('strong', dir => 'ltr', format_set_name_display($c->{fullSetID})
en: Append to end of %1 set
el: Προσθήκη στο τέλος του %1 συνόλου ασκήσεων

en: Archive
el: Αρχειοθέτηση

en: Archive Course
el: Αρχειοθέτηση Μαθήματος

en: Archive Courses
el: Αρχειοθέτηση Μαθημάτων

en: Archive next course
el: Αρχειοθέτηση επόμενου μαθήματος

en: Archived Courses
el: Αρχειοθετημένα Μαθήματα

note: (tag('b', $archive_courseID)
en: Are you sure that you want to delete the course %1 after archiving? This cannot be undone!
el: Είστε βέβαιοι πως θέλετε να διαγράψετε το μάθημα %1 μετά την αρχειοθέτηση; Δεν μπορεί να αναιρεθεί!

note: (tag('b', param('delete_courseID')
en: Are you sure you want to delete the course %1? All course files and data will be destroyed. There is no undo available.
el: Είστε βέβαιοι πως θέλετε να διαγράψετε το μάθημα %1; Όλα τα αρχεία και τα δεδομένα θα καταστραφούν. Μη δυνατότητα αναίρεσης.

en: Assign
el: Ανάθεση

en: Assign All Sets to Current User
el: Αναθέστε Όλα τα Συνόλα Ασκήσεων στον Τρέχοντα Χρήστη

en: Assign selected sets to selected users
el: Ανάθεση επιλεγμένων συνόλων ασκήσεων σε επιλεγμένους χρήστες

en: Assign this achievement to which users?
el: Σε ποιους χρήστες να γίνει η ανάθεση αυτού του επιτεύγματος;

en: Assign this set to which users?
el: Σε ποιους χρήστες να γίνει η ανάθεση συνόλων ασκήσεων;

en: Assign to All Current Users
el: Αναθέστε σε Όλους τους Τρέχοντες Χρήστες

en: Assign which achievements?
el: Ανάθεση ποιων επιτευγμάτων;

en: Assigned
el: Ανατεθειμένα

en: Assigned Sets
el: Ανατεθειμένα Σύνολα Ασκήσεων

en: Assist with the student answer entry process.
el: Βοήθεια κατά τη διαδικασία καταχώρισης απαντήσεων των σπουδαστών.

en: Attachment:
el: Επισύναψη:

en: Attempted
el: Επιχειρημένα

en: Attempts
el: Επιχειρήσεις

en: Audit
el: Έλεγχος

en: Authentication failed.  Please speak to your instructor.
el: Αποτυχία ταυτοποίησης. Παρακαλώ επικοι/στε με τον καθγητή σας.

en: Author Info
el: Πληροφορίες Συντάκτη

en: Automatic
el: Αυτόματο

en: Automatically convert Full Width Unicode characters to their ASCII equivalents
el: Αυτόματη μετατροπή των χαρακτήρων Full Width Unicode στις ASCII αντιστοιχίες τους

en: Automatically render problems on page load
el: Εμφάνιση προβ/των αυτόματα κατά την φόρτωση σελίδας

en: Auxiliary Resources
el: Βοηθητικές Πηγές

en: Badges
el: Σύμβολα

en: Basic Search
el: Βασική Αναζήτηση

en: Box of Transmogrification
el: Πλαίσιο Μετατροπής

en: Browse
el: Αναζήτηση

en: Browse from:
el: Αναζ/ση από:

en: CLOSE DATE
el: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ

en: CLOSE TIME
el: ΩΡΑ ΛΗΞΗΣ

en: Cake of Enlargement
el: Δίσκος Διεύρυνσης

en: Can report bugs
el: Αναφορά σφάλματος

en: Can show old answers
el: Ανάδειξη παλιών απαντήσεων

en: Can submit answers for a student
el: Υποβολή απαντήσεων για τον σπουδαστή

note: ($!)
en: Can't copy file: %1
el: Αποτυχία αντιγραφής αρχείου: %1

note: ($courseID, $@)
en: Can't create course environment for %1 because %2
el: Αποτυχία δημ/γίας περιβ/ος μαθήματος %1 επειδή %2

note: ($!)
en: Can't create directory: %1
el: Αποτυψχία δημ/γίας καταλόγου: %1

note: ($filePath)
en: Can't open %1
el: Αποτύχια ανοίγματος %1

note: ($filePath)
en: Can't open file %1
el: Αποτυχία ανοίγματος αρχείου %1

note: ($merge_file)
en: Can't read merge file %1. No message sent
el: Αποτυχία ανάγνωσης συγχ/ων αρχείων %1. Κανένα μήνυμα δεν εστάλη

note: ($!)
en: Can't rename file: %1
el: Αποτυχία μετ/σιάς αρχείου: %1

en: Can't rename to the same name.
el: Αποτυχία μετ/σίας στο ίδιο όνομα.

note: ($fullPath) ($!)
en: Can't write to file %1
el: Αποτυχία εγγραφής στο αρχείο %1

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel E-mail
el: Ακύρωση E-mail

en: Cancel Edit
el: Ακύρωση επεξεργασίας

en: Cancel Export
el: Ακύρωση εξαγωγής

note: ($filePath)
en: Cannot open %1
el: Αποτυχία ανοίγματος %1

en: Category
el: Κατηγορία

en: Cause the selected homework set to count for twice as many points as it normally would.
el: Κάνετε την επιλεγμένη εργασία συνόλων ασκήσεων να μετράει τα διπλάσια από τους κανονικούς πόντους.

en: Causes a homework problem to become a clone of another problem from the same set.
el: Κάνετε το πρόβλημα της εργασίας να γίνει αντίγραφο ενός άλλου του ίδιου σθνόλου ασκήσεων.

en: Causes a single homework problem to be worth twice as much.
el: Κάνετε ένα ενιαίο πρόβλημα εργασίας να αξίζει τα διπλά.

en: Change Course Title to:
el: Αλλαγή Τίτλου Μαθ/τος σε:

en: Change CourseID to:
el: Αλλαγή Κωδικό Μαθήματος σε:

en: Change Institution to:
el: Αλλαγή Ιδρύματος σε:

note: ($rename_oldCourseInstitution, $rename_newCourseInstitution)
en: Change course institution from %1 to %2
el: Αλλαγή προγράμματος από %1 σε %2

note: ($rename_oldCourseTitle, $rename_newCourseTitle)
en: Change title from %1 to %2
el: Αλλαγή τίτλου από %1 σε %2

en: Changes in this file have not yet been permanently saved.
el: Οι αλλαγές στο αρχείο αυτό δεν έχουν αποθηκευτεί ακόμη μόνιμα.

en: Changing the problem seed for display, but there are no problems showing.
el: Αλλαγή του τυχαίου αριθμού του προβλ για την οθόνη, αλλά δεν εμφανίζονται προβλ

en: Chapter:
el: Κεφάλαιο:

en: Check Answers
el: Έλεγχος Απαντήσεων

en: Check Test
el: Έλεγχος Τεστ

en: Choose visibility of the sets to be affected
el: Επιλέξτε την ορατότητα των συνόλων ασκήσεων που θα επηρεαστούν

en: Choose what to do with existing data:
el: Επιλέξτε τι να κάνετε τα υπάρχων δεδομένα:

en: Choose which sets to be affected
el: Επιλέξτε σύνολα προς εμφάνιση

en: Clear Problem Display
el: Διαγραφή Προβλημάτων Οθόνης

en: Click a student's name to see the student's homework set. Click a heading to sort the table.
el: Επιλέξτε το όνομα σπουδαστή για να δείτε το σύνολο ασκήσεων του. Επιλέξτε επικεφαλίδα για να ταξινομήσετε τον πίνακα.

en: Click a student's name to see the student's test summary page. Click a test's version number to see the corresponding test version. Click a heading to sort the table.
el: Επιλέξτε το όνομα σπουδαστή για να δείτε την σελίδα επισκόπισης τεστ του. Επιλέξτε τον αριθμό εκδοχής του τεστ για να δείτε την αντίστοιχη εκδοχή τεστ. Επιλέξτε επικεφαλίδα για να ταξινομήσετε τον πίνακα.

en: Click on the login name to edit individual problem set data, (e.g. due dates) for these students.
el: Κάντε κλικ στο όνομα σύνδ για να επεξ/στείτε μεμονωμένα δεδομ ρύθμ προβλ, (π.χ. ημερ/νίες λήξης) για αυτούς τους σπουδαστές.

note: ($clientIP->ip()
en: Client ip address %1 is not allowed to work this assignment, because the assignment has ip address restrictions and there are no allowed locations associated with the restriction.  Contact your professor to have this problem resolved.
el: Η διεύθυνση ip του πελάτη %1 δεν επιτρέπεται να εργαστεί σε αυτή την ανάθεση, επειδή έχει περιορισμούς διεύθυνσης ip και δεν υπάρχουν επιτρεπόμενες τοποθεσίες που σχετίζονται με τον περιορισμό. Επικοινωνήστε με τον καθηγητή σας για να επιλύσετε αυτό το πρόβλημα.

en: Close Date
el: Ημερομηνία Λήξης

en: Closed.
el: Κλειστό.

note: ($c->formatDateTime($verSet->due_date, $ce->{studentDateDisplayFormat})
en: Closes on %1
el: Κλείσιμο στο %1

en: Closes:
el: Κλείσιμο:

en: Collapse All Details
el: Κατάρρευση λεπτομερειών

en: Collapse All Nesting
el: Κατάρρευση ένθετων βρόχων

en: Collapse Nested Problems
el: Κατάρρευση ένθετων προβλημάτων

en: Collapse Problem Details
el: Κατάρρευση λεπτομερειών προβλήματος

en: Comma separated list of set names that are excluded from all achievements. No achievement points and badges can be earned for submitting problems in these sets. Note that underscores (_) must be used for spaces in set names.
el: Λίστες συγκεκριμένων ονομάτων, οι οποίες χωρίζονται με κόμμα και εξαιρούνται από όλα τα επιτεύγματα. Κανένας πόντος επιτεύγματος και κανένα παράσημο δεν μπορεί να αποκτηθεί για την υποβολή προβλημάτων σε αυτά τα σύνολα ασκήσεων. Επισημαίνεται ότι η κάτω παύλα (_) πρέπει να χρησιμοποιείται για τα κενά των ονομάτων συνόλων ασκήσεων.

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Comments
el: Σχόλια

note: ($c->formatDateTime($c->{set}->answer_date, $ce->{studentDateDisplayFormat})
en: Completed results for this assignment are not available until %1.
el: Τα ολοκληρωμένα αποτελέσματα της εργασίας δεν είναι διαθέσιμα μέχρι το 1%

en: Completed results for this assignment are not available.
el: Ολοκληρωμένα αποτελέσματα για αυτή την ανάθεση δεν είναι διαθέσιμα.

en: Completed.
el: Ολοκληρώθηκε.

en: Compose Email Message
el: Σύνταξη μηνύματος e-mail

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

note: ($e_user_name) ($eUserName)
en: Confirm %1's New Password
el: Επιβεβαίωση Νέου Κωδικού Πρόσβασης του %1

en: Confirm which sets to export.
el: Επιβεβαίωση συνόλων ασκήσεων προς εξαγωγή.

en: Congratulations, you earned a new level!
el: Συγχαρητήρια, κερδίσατε ένα νέο επίπεδο!

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Continue Open Test
el: Συνέχιση Ανοιχτού Τεστ

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy file as:
el: Αντιγραφή αρχείου ως:

en: Correct
el: Διόρθωση

en: Correct Adjusted Status
el: Διόρθωση Διορθωμένου Ποσοστού

en: Correct Answers:
el: Σωστές Απαντήσεις:

en: Correct Status
el: Σωστή Κατάσταση

en: Correct answers
el: Σωστές απαντήσεις

note: ($total_correct, $num_of_problems)
en: Correct: %1/%2
el: Σωστό: %1/%2

note: ($newBlankProblems, $MAX_NEW_PROBLEMS)
en: Could not add %1 problems to this set.  The number must be between 1 and %2
el: Δεν ήταν δυνατή η προσθ προβλημάτων %1 σε αυτό το σύνολο ασκήσεων. Ο αριθμός πρέπει να είναι μεταξύ 1 και %2

en: Counter
el: Μετρητής

en: Counts for Parent
el: Μετρήσεις για το Γονέα

en: Course Administration
el: Διαχείριση Μαθήματος

en: Course Configuration
el: Ρυθμίσεις Μαθήματος

en: Course ID
el: Κωδικός μαθήματος

note: ($ce->{maxCourseIdLength})
en: Course ID cannot exceed %1 characters.
el: Ο κωδικός μαθήματος δεν μπορεί να ξεπερνά το 1% των χαρακτήρων.

en: Course ID may only contain letters, numbers, hyphens, and underscores.
el: Ο κωδικός μαθήματος μπορεί να περιέχει μόνο γράμματα, αριθμούς, παύλες, και υπογραμμίσεις.

en: Course ID:
el: Κωδικός Μαθήματος:

en: Course Info
el: Πληροφορίες Μαθήματος

en: Course Name:
el: Όνομα Μαθήματος:

en: Course Title
el: Τίτλος μαθήματος

en: Courses
el: Μαθήματα

en: Courses are listed either alphabetically or in order by the time of most recent login activity, oldest first. To change the listing order check the mode you want and click "Refresh Listing".  The listing format is: Course_Name (status :: date/time of most recent login) where status is "hidden" or "visible".
el: Τα μαθήματα εμφανίζονται είτε αλφαβητικά είτε κατά σειρά σύνδεσης, με την παλαιότερη να εμφανίζεται πρώτη. Για να αλλάξετε τη σειρά καταχώρισης επιλέξτε τη λειτουργία που θέλετε και πατήστε στο "Ανανέωση Καταχώρισης". Η μορφή καταχώρισης είναι: Όνομα_Μαθήματος (κατάσταση :: ημερ./ώρα πιο πρόσφατης σύνδεσης) όπου η κατάσταση είναι "κρυφή" or "ορατή".

en: Create
el: Δημιουργία

en: Create CSV
el: Δημιουργία CSV

en: Create Location:
el: Δημιουργία Τοποθεσίας:

en: Create a New Set in This Course:
el: Δημιουργήστε ένα Νέο Σύνολο Ασκήσεων σε Αυτό το Μάθημα:

en: Create a new achievement with ID
el: Δημιουργία νέου επιτεύγματος με κωδικό

en: Create as what type of achievement?
el: Δημιουργία ως ποιο είδος επιτεύγματος;

en: Create as what type of set?
el: Δημιουργία ως τι είδους σύνολο ασκήσεων;

en: Create unattached problem
el: Δημιουργία μη συνημμένου προβλ

en: Cupcake of Enlargement
el: Cupcake Μεγέθυνσης

en: Current
el: Τρέχων

en: Currently defined locations are listed below.
el: Οι τρέχουσες καθορισμένες τοποθεσίες αναφέρονται παρακάτω.

en: Database tables are ok
el: Οι πίνακες βάσης δεδομένων είναι εντάξει

en: Database tables need updating.
el: Οι πίνακες βάσης δεδομένων χρειάζονται ενημέρωση.

en: Database:
el: Βάση Δεδομένων:

en: Date
el: Ημερ/νία

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Default Amount of Time (in minutes) after Due Date that Answers are Open
el: Προεπιλεγμένος Χρόνος (σε λεπτά) μετά την Ημερ/νία Λήξης που οι Απαντήσεις είναι Ανοιχτές

en: Default Amount of Time (in minutes) before Due Date that the Assignment is Open
el: Προεπιλεγμένος Χρόνος (σε λεπτά) πριν την Ημερ/νία Λήξης που η Ανάθεση είναι Ανοιχτή

en: Default Length of Reduced Scoring Period in minutes
el: Προεπιλεγμένο Μήκος της Μειωμένης Περιόδου Βαθμολογίας σε λεπτά

en: Default Time that the Assignment is Due
el: Προεπιλεγμένος Χρόνος που η Ανάθεση Λήγει

en: Default number of attempts before Show Me Another can be used (-1 => Never)
el: Προεπιλεγμένος αριθμός προσπαθειών πριν από το Παρόμοιο Πρόβλημα μπορεί να χρησιμοποιηθεί (-1 =>Ποτέ)

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete Course
el: Διαγραφή Μαθήματος

en: Delete all existing addresses
el: Διαγραφή όλων των υπαρχουσών διευθύνσεων

en: Delete course after archiving. Caution there is no undo!
el: Διαγραφή μαθ/τος μετά την αρχειοθέτηση. Προσοχή δεν υπάρχει αναίρεση!

en: Delete course:
el: Διαγραφή Μαθ/τος:

en: Delete field when upgrading
el: Διαγραφή πεδίου κατά την αναβάθμιση

en: Delete it?
el: Διαγραφή;

en: Delete location:
el: Διαγραφή τοποθεσίας:

en: Delete table when upgrading
el: Διαγραφή πίνακα κατά την αναβάθμιση

note: ($num)
en: Deleted %1 users.
el: Διαγράφηκαν %1 χρήστες.

note: (join(', ', @delLocations)
en: Deleted Location(s): %1
el: Διαγραμμένη(-ες) Τοποθεσία: %1

note: (join(', ', @toDel)
en: Deleted addresses %1 from location.
el: Διαγράφηκαν διευθύνσεις %1 από τοποθεσία.

en: Deletion deletes all location data and related addresses, and is not undoable!
el: Η διαγραφή αφορά όλα τα δεδομένα τοποθεσίας και τις σχετικές διευθύνσεις, και δεν αναιρείται!

en: Deletion destroys all achievement-related data and is not undoable!
el: Η διαγραφή αφορά όλα τα δεδομένα που σχετίζονται με τα επιτεύγματα και δεν αναιρείται!

en: Deny From
el: Απόρριψη Από

en: Description
el: Περιγραφή

en: Deselect All Test Versions
el: Αποεπιλογή Όλων των Εκδοχών Τεστ

en: Didn't recognize action
el: Δεν αναγνωρίζεται ενέργεια

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Directory structure is missing directories or the webserver lacks sufficient privileges.
el: Λείπουν κατάλογοι από τη δομή καταλόγων ή ο διακομιστής ιστού δεν διαθέτει επαρκή δικαιώματα.

en: Directory structure is ok
el: Η δομή του καταλόγου είναι εντάξει

en: Directory structure:
el: Δομή καταλόγου:

en: Display Mode:
el: Τύπος προβολής:

en: Display Past Answers
el: Παλιότερες Απαντήσεις

en: Display options: Show
el: Προβολή: Εμφανίστε

en: Display the evaluated student answer
el: Προβολή βαθμολογημένης απάντησης σπουδαστή

en: Do not unassign students unless you know what you are doing.
el: Μην αποδεσμεύετε σπουδαστές, αν δεν γνωρίζετε τι κάνετε.

en: Do not uncheck a set unless you know what you are doing.
el: Μην αποεπιλέγετε ένα σύνολο ασκήσεων, αν δεν γνωρίζετε τι κάνετε.

en: Do not uncheck students, unless you know what you are doing.
el: Μην αποεπιλέγετε σπουδαστές, αν δεν γνωρίζετε τι κάνετε.

en: Do you want to grade this test?
el: Θέλετε να βαθμολογήσετε αυτό το τεστ;

en: Don't Archive
el: Μην Αρχειοθετείτε

en: Don't Unarchive
el: Μην Επαναφέρετε

en: Don't Upgrade
el: Μην Ενημερώνετε

en: Don't delete
el: Μην διαγράφετε

en: Don't make changes
el: Μην κάνετε αλλαγές

note: ($saveMode)
en: Don't recognize saveMode: |%1|. Unknown error.
el: Μην αναγνωρίζετε Λειτ. αποθ: |%1|. Άγνωστο σφάλμα.

en: Don't use in an achievement
el: Να μην χρησιμοποιείται σε επίτευγμα

en: Done
el: Έτοιμο

en: Download
el: Λήψη

note: (tag('span', dir => 'ltr', $display_name) ($ver->{id} =~ s/_/ /gr)
en: Download %1
el: Λήψη %1

en: Download Hardcopy
el: Λήψη Έντυπου

note: (tag('span', dir => 'ltr', format_set_name_display($selected_set_id =~ s/,v(\d+)
en: Download hardcopy of set %1 for %2?
el: Λήψη έντυπου από το σύνολο ασκήσεων %1 για %2;

en: Download:
el: Λήψη:

en: Drop
el: Αφήστε

note: ($beginReducedScoringPeriod)
en: Due date %1 has passed.
el: Η προθεσμία %1 έχει περάσει.

en: E-mail Instructor
el: E-mail σε Καθηγητή

en: E-mail verbosity level
el: Έκταση κειμένου email

en: Earned
el: Κερδισμένα

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit Data
el: Επεξ/σία Δεδομένων

en: Edit Evaluator
el: Επεξ/σία Αξιολογητή

en: Edit Header
el: Επεξ/σία Κεφαλίδας

en: Edit Location:
el: Επεξ/σία Τοποθεσίας:

en: Edit Problem
el: Επ. Προβλήματος

en: Edit Set Data
el: Επεξεργασία Δεδομένων Συνόλου Ασκήσεων

en: Edit Target Set
el: Επεξεργασία Συνόλου Ασκήσεων

note: ($userID)
en: Edit data for %1
el: Επεξ/σία δεδομ. για %1

en: Edit it
el: Επεξεργασία

note: (link_to(                                               $setID => $c->systemLink( $setDetailPage, params => { editForUser => $user->user_id })
en: Edit set %1 for this user.
el: Επεξ/σία συνόλου ασκήσεων %1 για τον/την χρήστη/-ρια.

en: Edit the current value of the location description, if desired, then add and select addresses to delete, and then click the "Take Action" button to make all of your changes.  Or, click "Manage Locations" above to make no changes and return to the Manage Locations page.
el: Αλλάξτε, αν το επιθυμείτε, την ισχύουσα αξία της περιγραφής τοποθεσίας, μετά προσθέστε και επιλέξτε διευθύνσεις για διαγραφή, και μετά πατήστε το κουμπί «Πάμε» για να κάνετε αλλαγές. Ή πατήστε «Διαχείριση Τοποθεσιών» και επιστρέψτε στη σελίδα Διαχείριση Τοποθεσιών χωρίς νέες αλλαγές.

en: Edit which achievements?
el: Επεξ/σία ποιων επιτευγμάτων;

en: Edit which sets?
el: Επεξ/σία ποιων συνόλων ασκήσεων;

en: Edit which users?
el: Επεξ/σία ποιων χρηστών;

note: ($locationID)
en: Editing location %1
el: Επεξ/σία τοποθεσίας %1

en: Editor
el: Επιμέλεια

en: Email Address
el: Διεύθ. Email

en: Email Body:
el: Μήνυμα:

en: Email Instructor On Failed Attempt
el: Email σε Καθηγητή Μετά Από Αποτυχία

en: Email Link
el: Email

en: Email address
el: Διεύθ. Email

en: Email instructor
el: E-mail σε Καθηγητή

en: Emails to be sent to the following:
el: Αποστολή μηνυμάτων σε:

en: Enable Achievement Rewards
el: Ενερ/ση Βραβείων Επιτευγμάτων

en: Enable Conditional Release
el: Ενεργ/ση Πρόσβασης Υπό Όρους

en: Enable Course Achievements
el: Ενεργ/ση Επιτευγμ. Μαθήματος

en: Enable Progress Bar and current problem highlighting
el: Ενεργοποίηση Μπάρας Προόδου και Τονισμός Τωρινών Προβλημάτων

en: Enable Reduced Scoring
el: Ενεργ/ση Μειωμένης Βαθμ/γίας

en: Enable Show Me Another button
el: Ενεργ/ση κουμπιού Παρόμοιο Πρόβλημα

en: Enable Spell Checking
el: Ενεργ/ση Ορθογραφικού Έλεγχου

en: Enable periodic re-randomization of problems
el: Ενεργ/ση περιοδικής επανατυχαιοποίησης προβλ.

en: Enabled
el: Ενεργό

en: Enables periodic re-randomization of problems after a given number of attempts. Student would have to click Request New Version to obtain new version of the problem and to continue working on the problem
el: Ενεργοποιεί την περιοδική επανατυχαιοποίηση προβλημάτων μετά από έναν αριθμό προσπαθειών. Ο σπουδαστής πρέπει να πατήσει Ζήτησε Νέα Έκδοση για να λάβει νέα έκδοση του προβλήματος και να συνεχίσει την επίλυση

en: Enables use of the Show Me Another button, which offers the student a newly-seeded version of the current problem, complete with solution (if it exists for that problem).
el: Ενεργοποιεί τη χρήση του κουμπιού Παρόμοιο Πρόβλημα που προσφέρει στον σπουδαστή μια νέα εκδοχή του παρόντος προβλήματος μαζί με τη λύση του (αν υπάρχει για το συγκεκριμένο).

en: End
el: Τέλος

en: Enrolled
el: Εγγεγρ.

en: Enrolled, Drop, etc.
el: Εγγεγρ., Ακυρ., κλπ.

en: Enrollment Status
el: Κατάσταση Εγγραφής

en: Enter filename below
el: Εισάγετε όνομα αρχείου

note: ($display_sort_method_name{$primary_sort_method})
en: Entries are sorted by %1
el: Οι εισαγωγές έχουν ταξινομηθεί κατά %1

en: Equation Display
el: Προβολή Εξίσωσης

note: ($@)
en: Error adding set-level proctor: %1
el: Σφάλμα προσθήκης επιτήρησης συνόλου ασκήσεων: %1

note: ($@)
en: Error getting old set-proctor password from the database: %1.  No update to the password was done.
el: Σφάλμα λήψης του παλιού κωδικού επιτήρησης-συνόλου ασκήσεων από τη βάση δεδομ.: %1. Δεν έγινε ενημέρωση κωδικού.

en: Error message:
el: Μήνυμα σφάλματος:

en: Error messages
el: Μηνύματα σφάλματος

note: (tag('span', dir => 'ltr', $c->shortPath($c->{editFilePath})
en: Error: The original file %1 cannot be read.
el: Σφ: Το αρχικό αρχείο %1 είναι μη αναγνώσιμο.

en: Error: no file data was submitted!
el: Σφ: δεν υποβλήθηκαν δεδομένα αρχείου!

note: ($problem_desc, $problem_name, $c->tag('br')
en: Errors encountered while processing %1. This %2 has been omitted from the hardcopy. Error text: %3
el: Βρέθηκαν σφάλματα κατά την επεξ/σία του %1. Το %2 παραλείφθηκε από το έντυπο. Κείμενο σφάλματος: %3

en: Evaluator File
el: Αρχείο Αξιολογ.

en: Existing addresses for the location are given in the scrolling list below.  Select addresses from the list to delete them:
el: Δίνονται υπάρχουσες διευθύνσεις για την τοποθεσία στην παρακάτω λίστα. Επιλέξτε από αυτή διευθύνσεις προς διαγραφή:

en: Expand All Details
el: Ανάλυσε όλες τις λεπτομέρειες

en: Expand All Nesting
el: Ανάλυσε όλες τις εμφωλεύσεις

en: Expand Nested Problems
el: Ανάλυσε τα προβλήματα εμφώλευσης

en: Expand Problem Details
el: Ανάλυσε τις λεπτομέρειες των προβλημάτων

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Export to what kind of file?
el: Εξαγωγή στο αρχείο

en: Export which achievements?
el: Ποια επιτεύγματα να εξαχθούν;

en: Export which users?
el: Εξαγωγή

en: FIRST NAME
el: ΌΝΟΜΑ

note: ($@)
en: Failed to create new achievement: %1
el: Αποτυχία δημιουργίας επιτεύγματος: %1

en: Failed to create new achievement: no achievement ID specified!
el: Αποτυχία δημιουργίας επιτεύγματος: δεν ορίστηκε αναγνωριστικό!

note: ($@)
en: Failed to create new set: %1
el: Αποτυχία δημιουργίας νέου συνόλου ασκήσεων: %1

en: Failed to duplicate achievement: no achievement selected for duplication!
el: Αποτυχία αντιγραφής επιτεύγματος: δεν επιλέχθηκε επίτευγμα για αντιγραφή!

en: Failed to duplicate set: no set selected for duplication!
el: Αποτυχία αντιγραφής συνόλου ασκήσεων: δεν επιλέχθηκε σύνολο για αντιγραφή!

note: ($scoreFilePath) ($filePath)
en: Failed to open %1
el: Άνοιγμα %1 απέτυχε

note: ($@)
en: Failed to save: %1
el: Δεν αποθηκεύτηκε: %1

en: False
el: Λάθος

en: Feedback
el: Σχόλια

en: Feedback by Section.
el: Σχόλια ανά Ενότητα.

en: Field is ok
el: Πεδίο εντάξει

en: Field missing in database
el: Πεδίο απόν στη βάση δεδομένων

en: Field missing in schema
el: Πεδίο απόν στο σχήμα

note: ($name)
en: File <b>%1</b> already exists. Overwrite it, or rename it as:
el: Αρχείο <b>%1</b> υπάρχει ήδη. Αντικατάσταση, ή μετονομασία ως:

en: File Manager
el: Διαχείριση Αρχείων

en: File saved
el: Αποθηκεύτηκε

en: File successfully copied
el: Επιτυχής αντιγραφή αρχείου

en: File successfully renamed
el: Επιτυχής μετονομασία αρχείου

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Filter
el: Φίλτρο

note: ($recitation)
en: Filter by recitation %1
el: Φιλτράρισμα με ενισχυτική %1

note: ($section)
en: Filter by section %1
el: Φιλτράρισμα ενότητας %1

en: Filter by what text?
el: Φιλτράρισμα με κείμενο

en: First
el: Πρώτο

en: First Name
el: Όνομα

en: First name
el: Όνομα

en: Force problems to be numbered consecutively from one
el: Αναγκαστική αρίθμηση προβλημάτων διαδοχικά από το ένα

en: Format
el: Μορφή

en: Format:
el: Μορφή:

en: Found no directories containing problems
el: Δεν βρέθηκαν κατάλογοι με προβλήματα

en: From:
el: Από:

en: GLOBAL Usage
el: ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ Χρήση

en: General
el: Γενικά

en: General Information
el: Γενικές Πληροφορίες

en: Generate Hardcopy
el: Δημιουργία Έντυπης Μορφής

en: Generate hardcopy for selected sets and selected users
el: Δημιουργία έντυπης μορφής για επιλεγμένα σύνολα ασκήσεων και χρήστες

en: Gives full credit on a single homework problem.
el: Δίνει πλήρη βαθμό σε ένα πρόβλημα για το σπίτι.

en: Gives full credit on every problem in a set.
el: Δίνει πλήρη βαθμό σε κάθε πρόβλημα ενός συνόλου ασκήσεων.

en: Global Attempts
el: Προσπάθειες παγκοσμίως

en: Global Status
el: Παγκόσμιο Ποσοστό

en: Global Usage Data
el: Παγκόσμια Χρήση Δεδομένων

en: Global data on problem usage is contributed by many institutions using WeBWorK all over the world. The Usage figure is the total number of  individuals who have attemped this problem at least once. A high figure represents a problem which has been assigned to many students and is  both popular with instructors and likely bug free.
el: Τα παγκόσμια δεδομένα για τα προβλήματα χρήσης προσφέρονται από πολλά ιδρύματα που χρησιμοποιούν το WeBWork σε όλο τον κόσμο. Το νούμερο Χρήσης είναι ο συνολικός αριθμός ατόμων που έχουν επιχειρήσει να λύσουν αυτό το πρόβλημα τουλάχιστον μία φορά. Ένα υψηλό νούμερο αντιπροσωπεύει ένα πρόβλημα που έχει ανατεθεί σε πολλούς μαθητές και είναι όχι μόνο γνωστό στους καθηγητές αλλά πιθανόν και χωρίς σφάλματα.

note: ($problemID, $setID)
en: Global problem %1 for set %2 not found.
el: Παγκόσμιο πρόβλημα %1 για σύνολο ασκήσεων %2 δεν βρέθηκε.

note: ($c->stash('setID')
en: Global set %1 not found.
el: Το παγκόσμιο σετ ασκήσεων %1 δεν βρέθηκε.

en: Global set data will be shown instead of user specific data
el: Εμφάνιση παγκόσμιων δεδομένων του συνόλου ασκήσεων αντί των εξειδικευμένων

en: Go
el: Μετάβαση

en: Grade
el: Βαθμός

en: Grade Problem
el: Βαθμολόγηση Προβλήματος

en: Grade Test
el: Βαθμολόγηση Τεστ

en: Grade passback mode
el: Βαθμολόγηση λειτουργίας επιστροφής

en: Grader
el: Βαθμολογητής

en: Grades
el: Βαθμοί

en: Grades have been saved for all current users.
el: Οι βαθμοί των τρεχόντων χρηστών αποθηκεύτηκαν.

en: Greater Rod of Revelation
el: Ανώτερη Ράβδος Αποκάλυψης

en: Greater Tome of Enlightenment
el: Ανώτερος Τόμος Διαφωτισμού

en: Guest Login
el: Ως Επισκέπτης

en: HTTP Headers
el: Κεφαλίδες HTTP

en: Hardcopy Format:
el: Μορφή Έντυπου:

en: Hardcopy Generator
el: Δημιουργός Έντυπης Μορφής

en: Hardcopy Header
el: Κεφαλίδα Έντυπης Μορφής

en: Hardcopy Theme
el: Θέμα Έντυπης Μορφής

en: Headers
el: Κεφαλίδες

en: Help
el: Βοήθεια

en: Here is a new version of your problem.
el: Εδώ υπάρχει νέα εκδοχή του προβλήματος.

en: Hidden
el: Κρυφό

en: Hide All
el: Απόκρυψη Όλων

en: Hide Courses
el: Απόκρυψη Μαθημάτων

en: Hide Hints from Students
el: Απόκρυψη Υποδείξεων από Σπουδαστές

en: Hide this problem
el: Απόκρυψη αυτού του προβλήματος

en: Hints
el: Υποδείξεις

en: Homework Totals
el: Σύνολο Εργασιών

en: Icon
el: Εικόνα

en: Icon File
el: Αρχείο Εικόνας

en: If this is set, all users (including the instructor) must enter the WeBWorK course through the LMS. If a user reaches the regular WeBWorK login screen, they receive a message directing them back to the LMS.
el: Αν αυτό είναι επιλεγμένο, όλοι οι χρήστες (συμπεριλαμβάνοντας τον καθηγητή) πρέπει να εισαχθούν στο μάθημα του WeBWorK μέσω του LMS. Εάν στον χρήστη εμφανιστεί η κανονική είσοδος χρήστη του WeBWorK στην οθόνη, αυτοί λαμβάνουν ένα μήνυμα καθοδηγώντας τους πίσω στο LMS.

note: (tag('strong', $rememberMeText)
en: If you check %1 your login information will be remembered by the browser you are using, allowing you to visit WeBWorK pages without typing your user name and password (until your session expires). This feature is not safe for public workstations, untrusted machines, and machines over which you do not have direct control.
el: Αν επιλέξετε %1 οι πληροφορίες σύνδεσής σας θα αποθηκευτούν στην μηχανή αναζήτησης, δίνοντας σας πρόσβαση στις σελίδες WeBWorK χωρίς την πληκτρολόγηση ονόματος χρήστη και κωδικού πρόσβασης (μέχρι την λήξη του μαθήματος). Μη ασφαλές για δημόσιους χώρους εργασίας, μη αξιόπιστες μηχανές και μηχανές που δεν ελέγχετε άμεσα.

en: Illegal filename contains '..'
el: Μη έγκυρο όνομα αρχείου περιέχει '..'

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Import from where?
el: Εισαγωγή από

en: Import how many sets?
el: Εισαγωγή

en: Import sets with names
el: Εισαγωγή συνόλων ασκήσεων με ονόματα

en: Import users from what file?
el: Εισαγωγή χρηστών από

note: ($total_inprogress, $num_of_problems)
en: In progress: %1/%2
el: Σε εξέλιξη: %1%2

en: Inactive
el: Ανενεργή

en: Inactivity time before a user is required to login again
el: Χρόνος αδράνειας μέχρι την επανασύνδεση ενός χρήστη

en: Include Contrib
el: Συμπερίληψη Contrib

en: Include OPL
el: Συμπερίληψη OPL

en: Include Success Index
el: Συμπερίληψη Δείκτη Επιτυχίας

en: Include percentage grades columns for all sets
el: Συμπερίληψη των στηλών με τα ποσοστά βαθμών για όλα τα σετ ασκήσεων

en: Incorrect
el: Λάθος

note: ($total_incorrect, $num_of_problems)
en: Incorrect: %1/%2
el: Λάθος: %1%2

en: Init
el: ΄Εναρξη

en: Institution
el: Ίδρυμα

en: Instructor Comment:
el: Σχόλιο Καθηγητή:

en: Instructor Feedback:
el: Ανατροφοδότηση Καθηγητή:

en: Instructor Tools
el: Εργαλεία Καθηγητή

note: ($headerType)
en: Invalid headerType %1
el: Μη έγκυρη επικεφαλίδα %1

en: Invalid user ID or password.
el: Μη έγκυρος κωδικός πρόσβασης.

en: Jump to Problem:
el: Μετάβαση στο πρόβλημα:

en: Keywords:
el: Λέξεις-κλειδιά:

en: LAST NAME
el: ΕΠΩΝΥΜΟ

en: LOCAL Usage
el: ΤΟΠΙΚΗ Χρήση

en: Last
el: Τελευταίος

en: Last Answer
el: Τελευταία απάντηση

en: Last Name
el: Επώνυμο

en: Last column of merge file
el: Τελευταία στήλη συγχωνευμένου αρχείου

en: Last name
el: Επώνυμο

en: Latest Answers
el: Τελευταίες απαντήσεις

en: Lesser Rod of Revelation
el: Μικρότερη ράβδος αποκάλυψης

en: Lesser Tome of Enlightenment
el: Μικρότερος τόμος Διαφωτισμού

en: Level Progress:
el: Επίπεδο προόδου:

en: Level:
el: Επίπεδο:

en: Library Browser
el: Περιήγηση στη Βιβλιοθήκη

en: List of display modes made available to students
el: Λίστα λειτουργιών προβολής διατίθεται στους σπουδαστές

en: List of insertable macros
el: Λίστα εισαγμένων μακροεντολών

en: List of options for Show Me Another button
el: Λίστα επιλογών για Εμφάνισέ μου Άλλο κουμπί

en: List of sets excluded from achievements
el: Λίστα συνόλου ασκήσεων αποκλεισμένα από τα επιτεύγματα

en: Local Attempts
el: Τοπικές απόπειρες

en: Local Status
el: Τοπικό ποσοστό

en: Local Usage Data
el: Τοπική χρήση δεδομένων

en: Local data is generated when your systems admin runs the script update-OPL-statistics.
el: Τα τοπικά δεδομένα δημιουργούνται όταν ο διαχειριστής του συστήματος χρησιμοποιεί το σενάριο update-OPL-statistics.

en: Local data on problem usage is generated and maintained by your institution. The Usage figure is the total number of local individuals who have attemped this problem at least once. A high figure represents a problem which has been assigned to many students and is  both popular with instructors and likely bug free.
el: Τοπικά δεδομένα πάνω στη χρήση προβλήματος δημιουργούνται και διατηρούνται από το ίδρυμα σας. Η φιγούρα Χρήσης είναι το συνολικό νούμερο τοπικών ατόμων που έχουν επιχειρήσει αυτό το πρόβλημα τουλάχιστον μια φορά. Μια υψηλή φιγούρα απεικονίζει ένα πρόβλημα το οποίο έχει ανατεθεί σε πολλούς μαθητές, είναι γνωστό στους καθηγητές και πιθανότατα χωρίς σφάλματα.

en: Location
el: Τοποθεσία

note: ($locationID)
en: Location %1 does not exist in the WeBWorK database.  Please check your input (perhaps you need to reload the location management page?).
el: Η τοποθεσία %1 δεν υπάρχει στη βάση δεδομένων WeBWorK. Παρακαλώ ελέγξτε την είσοδό σας (ίσως χρειαστεί να φορτώσετε ξανά τη σελίδα διαχείρισης τοποθεσίας?).

note: ($locationID, join(', ', @addresses)
en: Location %1 has been created, with addresses %2.
el: Η τοποθεσία %1 έχει δημιουργηθεί, με τις διευθύνσεις %2.

en: Location deletion requires confirmation.
el: Η διαγραφή τοποθεσίας απαιτεί επιβεβαίωση.

en: Location description:
el: Περιγραφή τοποθεσίας:

en: Location name:
el: Όνομα τοποθεσίας:

en: Log In Again
el: Επανασύνδεση

en: Log Out
el: Αποσύνδεση

note: ($add_courseID) ($rename_oldCourseID) ($rename_newCourseID)
en: Log into %1
el: Σύνδεση στο %1

note: ($userName)
en: Logged in as %1.
el: Συνδεδεμένος/η ως: %1.

en: Login
el: Σύνδεση

en: Login Info
el: Πληροφορίες Σύνδεσης

en: Login Name
el: Όνομα σύνδεσης

en: Login Status
el: Κατάσταση σύνδεσης

en: Logout
el: Αποσύνδεση

en: Macro
el: Μακροεντολή

en: Make Archive
el: Δημιουργία Αρχείου

en: Make changes
el: Κάνε αλλαγές

en: Manage Locations
el: Διαχείριση Τοποθεσιών

en: Manual Grader
el: Χειροκίνητη Βαθμολόγηση

en: Mark Correct
el: Σημείωση ως σωστό

en: Mark Correct?
el: Σημείωση ως σωστό;

en: Match on what? (separate multiple IDs with commas)
el: Συνδυασμός με (διαχώρισε πολλαπλούς κωδικούς με κόμμα)

en: Math Objects
el: Μαθηματικά Αντικείμενα

en: Max. Shown:
el: Μεγ. Εμφάνιση:

en: Maximum times Show me Another can be used per problem (-1 => unlimited)
el: Μέγιστες φορές Δείξε μου Ένα άλλο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανά πρόβλημα (-1 => απεριόριστο)

en: Merge file:
el: Συγχώνευση αρχείου:

en: Message file:
el: Αρχείο μηνυμάτων:

note: ($mail_data->{recipient}, $user_record->email_address) ($recipient, $user_record->email_address)
en: Message sent to %1 at %2.
el: Μήνυμα στάλθηκε στο %1 σε %2.

en: Method
el: Μέθοδος

en: Missing required input data. Please check that you have filled in all of the create location fields and resubmit.
el: Έλλειψη απαιτούμενων δεδομένων εισόδου. Παρακαλώ ελέγξτε ότι έχετε συμπληρώσει όλα τα πεδία δημιουργίας τοποθεσίας και επανυποβάλετε.

en: Mode in which the LANG and DIR settings for a single problem are determined.
el: Λειτουργία στην οποία οι LANG και DIR ρυθμίσεις για ένα ενιαίο πρόβλημα είναι καθορισμένα.

en: Move
el: Μετ/νηση

en: Move to Page:
el: Συνεχίστε στη σελίδα:

en: Move to Problem:
el: Συνεχίστε στο πρόβλημα:

en: My Problems
el: Τα Προβλήματά Μου

en: Mysterious Package (with Ribbons)
el: Μυστηριώδες Πακέτο (με Κορδέλες)

en: NO OF FIELDS
el: ΟΧΙ ΤΩΝ ΤΟΜΕΩΝ

en: Name
el: Όνομα

en: Name of course information file
el: Όνομα φακέλου πληροφοριών μαθημάτων

en: Name the new set
el: Ονομάστε το νέο σύνολο

en: Necromancers Charm
el: Γοητεία Νεκρομαντών

en: Never
el: Ποτέ

en: New File
el: Νέο αρχείο

en: New Folder
el: Νέος Φάκελος

en: New Name:
el: Νέο όνομα:

en: New file name:
el: 'Oνομα νέου αρχείου:

en: New folder name:
el: Νέο όνομα φακέλου:

en: New set name
el: Όνομα νέου συνόλου ασκήσεων

en: Next Problem
el: Επόμενο Πρόβλημα

en: Next page
el: Επόμενη σελίδα

note: (% $c->formatDateTime($nextTime, $ce->{studentDateDisplayFormat})
en: Next test will be available by %1.
el: Το επόμενο τεστ θα είναι διαθέσιμο από το %1.

en: No
el: Όχι

en: No Course
el: Κανένα Μάθημα.

en: No Description
el: Καμία περιγραφή

en: No Target Set Selected
el: Δεν Επιλέχθηκε Σύνολο Ασκήσεων

en: No achievement badges have been assigned yet.
el: Δεν έχουν οριστεί σύμβολα επιτεύγματος ακόμη.

en: No action taken
el: Δεν έγινε καμία ενέργεια

en: No authentication method found for your request.  If this recurs, please speak with your instructor.
el: Δεν βρέθηκε μέθοδος ταυτοποίησης για το αίτημά σας. Αν αυτό επαναληφθεί, παρακαλώ μιλήστε με τον εκπαιδευτή σας.

en: No changes specified.  You must mark the checkbox of the item(s) to be changed and enter the change data.
el: Δεν ορίστηκαν αλλαγές. Πρέπει να επισημάνετε το πλαίσιο ελέγχου των αντικειμένων για αλλαγή και να εισάγετε τα δεδομένα αλλαγής.

en: No changes were saved!
el: Δεν αποθηκεύτηκαν αλλαγές!

en: No course archives found.
el: Δεν βρέθηκαν αρχεία μαθημάτων.

en: No course id defined
el: Δεν ορίστηκε id μαθήματος

en: No courses found
el: Δεν βρέθηκαν μαθήματα

note: ($setID, $problemID)
en: No data exists for set %1 and problem %2
el: Δεν υπάρχουν δεδομένα για το σετ %1 και πρόβλημα %2

en: No filename was specified for saving!  The message was not saved.
el: Δεν ορίστηκε όνομα αρχείου για αποθήκευση! Το μήνυμα δεν αποθηκεύτηκε.

en: No guest logins are available. Please try again in a few minutes.
el: Δεν υπάρχουν συνδέσεις επισκέπτη. Παρακαλώ ξαναδοκιμάστε σε λίγα λεπτά.

en: No location specified to edit. Please check your input data.
el: Δεν ορίστηκε τοποθεσία για επεξεργασία. Παρακαλούμε ελέγξτε τα δεδομένα εισόδου.

note: ($badID)
en: No location with name %1 exists in the database
el: Δεν υπάρχει τοποθεσία με όνομα %1 στη βάση δεδομένων

en: No locations are currently defined.
el: Δεν έχουν καθοριστεί τοποθεσίες την τρέχουσα στιγμή.

en: No merge data file
el: Δεν υπάρχει συγχωνευμένο αρχείο

en: No more tests available.
el: Δεν υπάρχουν άλλα διαθέσιμα τεστ.

en: No new Achievement ID specified.  No new achievement created.  File not saved.
el: Δεν ορίστηκε νέο ID επιτεύγματος. Δεν δημιουργήθηκε νέο επίτευγμα. Το αρχείο δεν αποθηκεύτηκε.

en: No problems matched the given parameters.
el: Δεν βρέθηκαν προβλήματα με τις δοθείσες παραμέτρους.

en: No recipients selected. Please select one or more recipients from the list below.
el: Δεν επιλέχθηκαν παραλήπτες. Παρακαλώ επιλέξτε έναν ή περισσότερους παραλήπτες από την παρακάτω λίστα.

note: ($setID)
en: No record for global set %1.
el: Καμία εγγραφή για το παγκόσμιο σετ %1.

en: No record found.
el: Δεν βρέθηκε εγγραφή.

en: No sets in this course yet
el: Κανένα σύνολο ασκήσεων ακόμα σε αυτό το μάθημα

en: No sets shown.  Choose one of the options above to list the sets in the course.
el: Κανένα σύνολο ασκήσεων. Επιλέξτε από τις παραπάνω επιλογές για να καταγράψετε τα σύνολα ασκήσεων του μαθήματος.

en: No source filePath specified
el: Δεν ορίστηκε αρχείο πηγής

en: No submissions. Over time.
el: Καμία υποβολή. Τέλος χρόνου.

en: No tests taken.
el: Δεν έγιναν δοκιμές.

note: ($userID)
en: No user specific data exists for user %1
el: Δεν υπάρχουν δεδομένα για τον χρήστη %1

note: ($locationID)
en: No valid changes submitted for location %1.
el: Δεν υποβλήθηκαν έγκυρες αλλαγές για την τοποθεσία %1.

en: No versions of this test have been taken.
el: Δεν έχουν ληφθεί εκδοχές αυτού του τεστ.

en: None
el: Καμία

en: None Specified
el: Μη Καθορισμένο

note: (tag('b', join(', ', @$unassignedUsers)
en: None of the selected users are assigned to this set: %1
el: Κανένας από τους επιλεγμένους χρήστες δεν αντιστοιχεί στο σετ: %1

en: Not logged in.
el: Δεν έχετε συνδεθεί.

en: Note
el: Σημείωση

note: (tag('i', $text) (tag('i', $pg->{result}{msg})
en: Note: %1
el: Σημείωση: %1

en: Note: grading the test grades all problems, not just those on this page.
el: Σημείωση: βαθμολογώντας το τεστ βαθμολογεί όλα τα προβλήματα, όχι μόνο αυτά σε αυτήν τη σελίδα.

en: Number
el: Αριθμός

en: OK
el: ΟΚ

en: Oil of Cleansing
el: Έλαιο Καθαρισμού

en: One Column
el: Μία στήλη

en: Only after set answer date
el: Μόνο μετά την ημερομηνία απάντησης

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open Date
el: Ημερομηνία Έναρξης

en: Open Problem Library
el: Άνοιγμα βιβλιοθήκης

en: Open in New Window
el: Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

en: Open in new window
el: Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

en: Open.
el: Άνοιγμα.

en: Open. Submitted.
el: Ανοιχτό. Υποβλήθηκε.

en: Open:
el: Ανοιχτό:

en: Optional Modules
el: Προαιρετικές Ενότητες

en: Order Problems Randomly
el: Τυχαία Προβλήματα

en: Out Of
el: Από τα

en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

en: Overwrite existing files silently
el: Αντικατάσταση υπαρχόντων αρχείων

en: PG Info
el: Πληροφορίες PG

en: PG debug messages
el: PG μηνύματα εντοπισμού σφαλμάτων

en: PG internal errors
el: PG εσωτερικό σφάλμα

en: PG question failed to render
el: Η ερώτηση PG δεν αποδόθηκε

en: PG question processing error messages
el: Η PG ερώτηση επεξεργάζεται τα μηνύματα σφάλματος

en: PG warning messages
el: PG μηνύματα προειδοποίησης

en: PREVIEW ONLY -- ANSWERS NOT RECORDED
el: ΜΟΝΟ ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ--ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΗΚΑΝ

en: PROB NUMBER
el: ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΒ

en: PROB VALUE
el: TIMH ΠΡΟΒ

en: Pad Fields
el: Πεδία Pad

en: Password
el: Κωδικός Πρόσβασης

note: ($studentUser, tag('span', dir => 'ltr', format_set_name_display($setName)
en: Past Answers for %1, set %2, problem %3
el: Προηγούμενες Απαντήσεις για το %1, όρισε %2, πρόβλημα %3

en: Percent
el: Ποσοστό

en: Percentile cutoffs for number of attempts. The 50% column shows the median number of attempts.
el: Ποσοστιαίες αποκοπές για αριθμό προσπαθειών. Η στήλη 50% δείχνει το μέσο αριθμό προσπαθειών.

en: Permission Level
el: Επίπεδο Δικαιωμάτων

en: Permissions
el: Δικαιώματα

en: Pick a target set above to add this problem to.
el: Επιλέξτε παραπάνω ένα σύνολο ασκήσεων όπου θα προσθέσετε αυτό το πρόβλημα.

en: Pick date and time
el: Επιλέξτε ημερομηνία και ώρα

en: Place a file named "hide_directory" in a course or other directory and it will not show up in the courses list on the WeBWorK home page. It will still appear in the Course Administration listing.
el: Τοποθετήστε ένα αρχείο με όνομα "hide_directory" σε ένα μάθημα ή άλλο κατάλογο και δεν θα εμφανιστεί στη λίστα μαθημάτων στην αρχική σελίδα του WeBWorK. Θα εμφανίζεται στη λίστα της Διοίκησης Μαθημάτων.

en: Please correct the following errors and try again:
el: Παρακαλώ διορθώστε τα ακόλουθα λάθη και δοκιμάστε ξανά:

en: Please enter in a value to match in the filter field.
el: Εισάγετε μια τιμή που να ταιριάζει στο πεδίο φίλτρου.

note: (tag('b', $course)
en: Please enter your username and password for %1 below:
el: Εισάγετε το όνομα χρήστη και τον κωδικό για το %1 παρακάτω:

en: Please provide a location name to delete.
el: Δώστε παρακαλώ μία τοποθεσία για διαγραφή.

en: Please select at least one set and try again.
el: Επιλέξτε τουλάχιστον ένα σύνολο ασκήσεων και προσπαθήστε ξανά.

en: Please select at least one set.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον ένα σύνολο ασκήσεων.

en: Please select at least one user and try again.
el: Επιλέξτε τουλάχιστον έναν χρήστη και προσπαθήστε ξανά.

en: Please select at least one user.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον ένα χρήστη.

en: Please select at most one set.
el: Παρακαλώ επιλέξτε το πολύ ένα σύνολο ασκήσεων.

en: Please select exactly one set.
el: Παρακαλώ επιλέξτε μόνο ένα σύνολο ασκήσεων.

en: Please select exactly one user.
el: Παρακαλώ επιλέξτε μόνο ένα χρήστη.

en: Please specify a file to save to.
el: Ορίστε ένα αρχείο για αποθήκευση.

en: Please specify a homework set name.
el: Παρακαλώ ορίστε ένα όνομα για το σύνολο ασκήσεων ως εργασία.

en: Please use only letters, digits, dashes, underscores, and periods in your set name.
el: Παρακαλώ χρησιμοποιήστε μόνο γράμματα, ψηφία, παύλες, κάτω παύλες και τελείες στο όνομα του συνόλου ασκήσεών σας.

en: Points
el: Πόντοι

en: Potion of Forgetfulness
el: Φίλτρο Αμνησίας

en: Prepare which sets for export?
el: Προετοιμασία ποιων συνόλων ασκήσεων για εξαγωγή;

en: Press "Grade Test" now!
el: Πατήστε "Βαθμολογία Τεστ" τώρα!

en: Press "Grade Test" soon!
el: Πατήστε "Βαθμολογία Τεστ" σύντομα!

en: Preview Message
el: Προεπισκόπηση μηνύματος

en: Preview My Answers
el: Προεπισκόπηση των Απαντήσεων

en: Preview Test
el: Δοκιμή Προεπισκόπησης

en: Previous Problem
el: Προηγούμενο Πρόβλημα

en: Previous page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Print Test
el: Εκτύπωση τεστ

en: Prob
el: Προβ

note: ($_->problem_id) (join('.', @seq) ($problemID) ($prettyProblemID) ($_->{prettyID}) ($c->{prettyID}) ($probID) ($c->{setRecord}->assignment_type eq 'jitar' ? join('.', jitar_id_to_seq($_) ($set->assignment_type eq 'jitar' ? join('.', jitar_id_to_seq($_) ($problemNumber)
en: Problem %1
el: Πρόβλημα %1

note: ($i + 1)
en: Problem %1.
el: Πρόβλημα %1.

en: Problem Display/Answer Checking
el: Προβολή Προβλήματος/Έλεγχος Απάντησης

en: Problem Editor
el: Επεξεργαστής Προβλημάτων

en: Problem List
el: Λίστα Προβλημάτων

en: Problem Number
el: Αριθμός Προβλήματος

en: Problem Score (%):
el: Βαθμολογία Προβλήματος (%):

en: Problem Techniques
el: Τεχνικές Προβλημάτων

en: Problem source is drawn from a grouping set
el: Η πηγή του προβλήματος προέρχεται από ένα σύνολο ομαδοποίησης

en: Problems
el: Προβλήματα

en: Problems Added
el: Προστιθέμενα Προβλήματα

en: Problems for all students have been unassigned.
el: Δεν έχουν εκχωρηθεί προβλήματα για όλους τους σπουδαστές.

en: Problems for selected students have been reassigned.
el: Επανεκχωρήθηκαν προβλήματα για επιλεγμένους μαθητές.

en: Problems have been assigned to all current users.
el: Τα προβλήματα έχουν ανατεθεί σε όλους τους τρέχοντες χρήστες.

en: Proctor
el: Επιτηρητής

en: Proctor Password
el: Κωδικός Πρόσβασης Επιτηρητή

en: Proctor Username
el: Όνομα Χρήστη Επιτηρητή

en: Proctor authorization required.
el: Απαιτείται άδεια του επιτηρητή.

en: Publish
el: Εμφάνιση

en: RECITATION
el: ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ

en: Randomize
el: Τυχαιοποίηση

en: Randomize Seed
el: Τυχαιοποιημένος αριθμός

en: Read only
el: Μόνο για ανάγνωση

en: Really delete the items listed above?
el: Οριστική διαγρ. των παραπάνω στοιχείων;

en: Recitation
el: Ενισχυτική

en: Record Scores for Single Sets
el: Καταγραφή Σκορ για Ενιαία Σύνολα Ασκήσεων

note: ($recipient) ($studentID) ($c->{studentID})
en: Record for user %1 not found.
el: Εγγραφή για χρήστη %1 δεν βρέθηκε.

en: Reduced Scoring
el: Μειωμένη Βαθμολ.

en: Reduced Scoring Date
el: Μειωμ. Ημ/νία Βαθμολ.

en: Reduced Scoring Enabled
el: Μειωμένη Βαθμολ. Ενεργή

note: ($c->formatDateTime($set->due_date, $ce->{studentDateDisplayFormat})
en: Reduced credit can still be earned until %1.
el: Μειωμένη πίστωση μπορεί ακόμα να αποκτηθεί έως %1.

en: Reduced:
el: Μειώθηκε:

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Refresh Listing
el: Ανανέωση Λίστας

en: Remaining
el: Απομένουν

note: ('00:00:00')
en: Remaining time: %1
el: Υπολειπόμενος χρόνος: %1

en: Remember Me
el: Θυμήσου Με

en: Remember to return to your original problem when you're finished here!
el: Θυμηθείτε να επιστρέψετε στο αρχικό σας πρόβλημα όταν τελειώσετε εδώ!

en: Rename
el: Μετονομασία

note: ($rename_oldCourseID, $rename_newCourseID)
en: Rename %1 to %2
el: Μετ/σία %1 σε %2

en: Rename Course
el: Μετονομασία Μαθήματος

en: Rename file as:
el: Μετ/σία αρχείου ως:

en: Render
el: Απόδοση

en: Render All
el: Απόδοση Όλων

en: Render Problem
el: Απόδοση Προβλ/τος

en: Renumber Problems
el: Επαναρίθμηση Προβλ/των

note: (tag(                                           'strong', c(                                                      tag('span', dir => 'ltr', format_set_name_display($c->{fullSetID})
en: Replace current problem: %1
el: Αντικαταστήστε τρέχον πρόβλ.: %1

en: Replace which users?
el: Αντικ/σταση ποιων χρηστών;

en: Report Bugs in this Problem
el: Αναφορά σφαλμάτων στο Πρόβλημα

en: Report bugs
el: Αναφορά Σφαλμάτων

note: ($upgrade_courseID)
en: Report for course %1:
el: Αναφορά μαθήματος %1:

note: ($rename_oldCourseID) ($archive_courseID)
en: Report on database structure for course %1:
el: Αναφορά στη δομή της βάσης δεδομένων για το μάθημα %1:

en: Request New Version
el: Ζητήστε Νέα Έκδοση

en: Request information
el: Ζητήστε πληροφορίες

en: Request new version now.
el: Ζητήστε νέα έκδοση τώρα.

note: ($setName, $effectiveUserName)
en: Requested set '%1' could not be found in the database for user %2.
el: Το ζητούμενο σύνολο ασκήσεων '%1' δεν βρέθηκε στη βάση για το χρήστη %2.

note: ($setName, $effectiveUserName)
en: Requested set '%1' is not assigned to user %2.
el: Το ζητούμενο σύνολο ασκήσεων '%1' δεν ανατέθηκε στο χρήστη %2.

note: ($setName)
en: Requested set '%1' is not available yet.
el: Το ζητούμενο σύνολο ασκήσεων '%1' δεν είναι ακόμα διαθέσιμο.

note: ($setName)
en: Requested set '%1' is not yet open.
el: Το ζητούμενο σύνολο ασκήσεων '%1' δεν είναι ακόμα ανοιχτό.

note: ($verNum, $setName, $effectiveUserName)
en: Requested version (%1) of set '%2' is not assigned to user %3.
el: Η ζητούμενη έκδοση (%1) του συνόλου ασκήσεων '%2' δεν έχει ανατεθεί στο χρήστη %3.

en: Require users to log in through the LMS
el: Απαιτείται από τους χρήστες να συνδεθούν μέσω του LMS.

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset Form
el: Επαναφορά Φόρμας

en: Resets the number of incorrect attempts on a single homework problem.
el: Επαναφέρει τον αριθμό των λανθασμένων δοκιμών σε μία άσκηση προβλήματος .

en: Restrict Locations
el: Περι/σμός Τοποθεσιών

en: Restrict Problem Progression
el: Περι/σμός Προβλημάτων Προόδου

en: Restrict To
el: Περι/σμός σε

en: Result
el: Αποτέλεσμα

en: Results for this submission
el: Αποτελέσματα για αυτήν την υποβολή

en: Retitled
el: Μετονομασμένο

en: Return to your work
el: Επιστρέψτε στην εργασία σας

en: Revert
el: Επαναφορά

note: (tag('span', dir => 'ltr', $c->shortPath($c->{editFilePath})
en: Revert to %1
el: Επαναφορά σε %1

en: Reviewing a problem and looking at both the average Attempts and  average Status should give instructors valuable information about the difficulty of the problem.
el: Η προεπισκόπηση ενός προβλήματος και η εξέταση τόσο του μέσου όρου των προσπαθειών όσο και της μέσης κατάστασης μπορεί να δώσει στους καθηγητές πολύτιμες πληροφορίες σχετικά με τη δυσκολία του προβλήματος.

en: Rewards
el: Ανταμοιβές

en: Ring of Reduction
el: Δακτύλιος Αναγωγής

en: Robe of Longevity
el: Χιτώνας Mακροζωίας

en: SECTION
el: ΕΝΟΤΗΤΑ

en: SET NAME
el: ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΣΥΝΟΛΟΥ ΑΣΚΗΣΕΩΝ

en: STATUS
el: ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

en: STUDENT ID
el: ΚΩΔΙΚΟΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΗ

en: Save
el: Αποθήκευση

note: (tag('b', $c->shortPath($c->{sourceFilePath})
en: Save %1
el: Αποθήκευση %1

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: Save Changes
el: Αποθήκευση Αλλαγών

en: Save Edit
el: Αποθήκευση Επεξεργασίας

en: Save Export
el: Αποθήκευση Εξαγωγής

en: Save as
el: Αποθήκευση ως

en: Save as:
el: Αποθήκευση ως:

en: Save changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Save file to:
el: Αποθήκευση αρχείου σε:

note: (tag('b', dir => 'ltr', $c->shortPath($c->{editFilePath})
en: Save to %1 and View
el: Αποθήκευση σε %1 και Προβολή

en: Schema and database field definitions do not agree
el: Οι ορισμοί του σχήματος και του πεδίου της βάσης δεδ. δεν συμφωνούν

en: Schema and database table definitions do not agree
el: Οι ορισμοί του σχήματος και του πίνακα της βάσης δεδ. δεν συμφωνούν

en: Score
el: Βαθμός

en: Score (%)
el: Βαθμός (%)

en: Score selected set(s) and save to:
el: Βαθμολόγηση επιλεγμ. συνόλων ασκήσεων και αποθήκευση σε:

en: Score which achievements?
el: Βαθμολόγηση επιτευγμάτων:

en: Score which sets?
el: Βαθμολογία για ποια σύνολα ασκήσεων;

en: Scores
el: Βαθμοί

en: Scoring Download
el: Λήψη Βαθμολογίας

en: Scoring Message
el: Μηνύμα Βαθμολογίας

en: Scoring Tools
el: Εργαλεία Βαθμολόγησης

en: Scroll of Resurrection
el: Κύλιση Επαναφοράς

en: Section
el: Ενότητα

en: Section:
el: Ενότητα:

en: Seed
el: Τυχαίος Αριθμός

en: Select
el: Επιλέξτε

en: Select a Homework Set
el: Επιλέξτε Σύνολο Καθηκόντων

en: Select a Set Definition File
el: Επιλέξτε ένα Αρχείο Προσδιορισμού Συνόλου Ασκήσεων

en: Select a Set from this Course
el: Επιλέξτε Σύνολο Ασκήσεων από αυτό το Μάθημα

en: Select a course to delete.
el: Επιλέξτε μάθημα για διαγραφή.

en: Select a course to rename.  The courseID is used in the url and can only contain alphanumeric characters and underscores. The course title appears on the course home page and can be any string.
el: Επιλέξτε μάθημα για μετονομασία. Ο κωδικός μαθ/τος χρησ/είται στο url και μπορεί να περιέχει μόνο αλφ/κούς χαρακτήρες και κάτω παύλες. Ο τίτλος του εμφανίζεται στην αρχ. σελίδα μαθ/τος και μπορεί να είναι συμβολοσειρά.

en: Select a course to unarchive.
el: Επιλέξτε μάθ. για μη αρχειοθέτηση.

en: Select a listing format:
el: Επιλέξτε μορφή καταχώρησης:

en: Select all achievements
el: Επιλέξτε όλα τα επιτεύγματα

en: Select all eligible courses
el: Επιλογή των κατάλληλων μαθημάτων

en: Select all sets
el: Επιλογή όλων των συνόλων ασκήσεων

en: Select all users
el: Επιλογή όλων των χρηστών

en: Select an action to perform:
el: Επιλέξτε ενέργεια για εκτέλεση:

en: Select course(s) to archive.
el: Επιλέξτε μάθημα(τα) για αρχ/ση.

en: Select course(s) to hide or unhide.
el: Επιλέξτε μάθημα(τα) για απόκρ. ή επανεμφ.

en: Select import file
el: Επιλέξτε αρχείο εισαγωγής

en: Select one or more sets and one or more users below to assign/unassign each selected set to/from all selected users.
el: Επιλέξτε ένα ή παραπάνω σύνολα και έναν ή παραπάνω από τους παρακάτω χρήστες για να αναθέσετε/αφαιρέσετε κάθε επιλεγμένο σύνολο σε/από όλους τους επιλεγμένους χρήστες.

en: Select sets below to assign them to the newly-created users.
el: Επιλέξτε τα παρακάτω σύνολα για ανάθεση σε νέους χρήστες.

en: Select the course(s) you want to hide (or unhide) and then click "Hide Courses" (or "Unhide Courses"). Hiding a course that is already hidden does no harm (the action is skipped). Likewise unhiding a course that is already visible does no harm (the action is skipped).  Hidden courses are still active but are not listed in the list of WeBWorK courses on the opening page.  To access the course, an instructor or student must know the full URL address for the course.
el: Επιλέξτε το/τα μάθημα/τα που θέλετε να αποκρύψετε (ή να επανεμφανίσετε) και πατήστε "Απόκρυψη" (ή "Επανεμφάνιση"). Η απόκρυψη ενός μαθήματος που είναι ήδη κρυμμένο δεν επηρεάζει κάτι. Ομοίως, η επανεμφάνιση ενός μαθήματος που είναι ήδη ορατό δεν επηρεάζει κάτι. Τα κρυφά μαθήματα είναι ακόμα ενεργά, αλλά δεν περιλαμβάνονται στη λίστα μαθημάτων WeBWorK στην αρχική σελίδα. Για να αποκτήσετε πρόσβαση στο μάθημα, ένας καθηγητής ή σπουδαστής πρέπει να γνωρίζει την πλήρη διεύθυνση URL του μαθήματος.

en: Select/unselect all fields missing in schema for deletion.
el: Επιλογή/ αποεπιλογή όλων των πεδίων που λείπουν στο σχήμα για διαγραφή

en: Select/unselect all tables missing in schema for deletion.
el: Επιλογή/ αποεπιλογή όλων των πινάκων που λείπουν στο σχήμα για διαγραφή

en: Selected sets:
el: Επιλεγμένα σύνολα ασκήσεων:

en: Send E-mail
el: Αποστολή Email

en: Send Email
el: Αποστολή Email

en: Send to all students
el: Αποστολή σε όλους τους σπουδαστές

en: Set
el: Σύνολο Ασκήσεων

note: ($newSetName)
en: Set %1 has been created.
el: Το σύνολο ασκήσεων %1 δημιουργήθηκε.

note: ($newSetName, $userName)
en: Set %1 was assigned to %2
el: Το σύνολο ασκήσεων %1 ανατέθηκε σε %2

note: ($c->tag('span', dir => 'ltr', format_set_name_display($newSetID)
en: Set %1 was assigned to %2.
el: Το σύνολο ασκήσεων %1 ανατέθηκε στο %2.

en: Set Definition Files
el: Αρχεία Περιγραφής

en: Set Description
el: Περιγραφή Συνόλου Ασκήσεων

en: Set Detail for set %2
el: Επιλογή για το σύνολο ασκήσεων %2

en: Set Header
el: Επικεφαλίδα Συνόλου Ασκήσεων

en: Set ID
el: Κωδικός Συνόλου Ασκήσεων

en: Set Info
el: Πληροφορίες Συνόλου Ασκήσεων

en: Set List
el: Λίστα Συνόλων Ασκήσεων

en: Set Name
el: Όνομα Συνόλου Ασκήσεων

en: Set to true for log to mean base 10 log and false for log to mean natural logarithm.
el: Ορίστε <<σωστό>> για να χρησιμοποιήσετε τον λογάριθμο με βάση το 10 και  <<λάθος>> για να χρησιμοποιήσετε τον φυσικό λογάριθμο.

en: Set to true to display the "Entered" column which automatically shows the evaluated student answer, e.g., 1 if student input is sin(pi/2). If this is set to false, e.g., to save space in the response area, the student can still see their evaluated answer by clicking on the typeset version of their answer.
el: Ορίστε <<σωστό>> για να εμφανίζεται η απάντηση των σπουδαστών σαν δεκαδικός. Π.χ., θα εμφανίζεται 1 αν ο σπουδαστής εισάγει ημ(π/2). Ακόμα και εάν οριστεί <<λάθος>>, ο σπουδαστής μπορεί να δει την δεκαδική τιμή της απάντησής του κάνοντας κλικ πάνω της.

en: Sets
el: Σύνολα Ασκήσεων

en: Sets assigned to %1
el: Ανατέθηκαν σύνολα ασκήσεων σε %1

en: Setting
el: Ρυθμίσεις

en: Shift dates so that the earliest is
el: Αλλαγή ημ/νίας ώστε το νωρίτερο να είναι

note: ($numchild)
en: Show %1 more like this
el: Δείξε το %1 περισσότερο κάπως έτσι

en: Show Correct Answers
el: Δείξε Σωστές Απαντήσεις

en: Show Date & Size
el: Ημ/νία & Μέγεθος

en: Show LTI parameters (for debugging)
el: Δείξε παραμέτρους LTI (για εντοπισμό σφαλμάτων)

en: Show Me Another
el: Παρόμοιο Πρόβλημα

en: Show Past Answers
el: Παλιές Απαντήσεις

en: Show Problem Source File:
el: Δείξε Πρόβλημα Αρχείο Προέλευσης:

en: Show Total Homework Grade on Grades Page
el: Εμφάνιση Συνολικής Βαθμολογίας στη Σελίδα

en: Show all students
el: Δείξε σε όλους τους σπουδαστές

en: Show all tests
el: Δείξε όλα τα διαγωνίσματα

en: Show less like this
el: Δείξε λιγότερα από αυτά

en: Show saved answers?
el: Εμφάνιση αποθηκευμένων απαντήσεων;

en: Show the correct answer to the current problem before re-randomization.
el: Δείξε την σωστή απάντηση στο τρέχον πρόβλημα πριν την επανατυχαιοποίηση.

en: Show the correct answer to the current problem on the last attempt before a new version is requested.
el: Δείξε την σωστή απάντηση στο τρέχον πρόβλημα στην τελευταία προσπάθεια πριν ζητηθεί η καινούρια έκδοση.

en: Show which sets?
el: Εμφάνιση των συνόλων ασκήσεων

en: Show which users?
el: Δείξε ποιους χρήστες;

en: Show:
el: Εμφάνιση:

note: (scalar @{ $c->{visibleSetIDs} },			scalar @{ $c->{allSetIDs} })
en: Showing %1 out of %2 sets.
el: Εμφάνιση του %1από %2 σύνολα ασκήσεων.

note: (scalar(keys %{ $c->{visibleUserIDs} })
en: Showing %1 out of %2 users
el: Εμφάνιση %1 από %2 χρήστες

en: Showing all students
el: Δείξε όλους τους σπουδαστές

en: Showing all tests
el: Δείξε όλα τα διαγωνίσματα

en: Site Information
el: Πληροφορίες Ιστοτόπου

en: Skip archiving this course
el: Μη αρχειοθέτηση μαθήματος

en: Skip explanation essay answer fields
el: Παράληψη εξηγηματικής έκθεσης πεδίων απαντήσεων

en: Solutions
el: Απαντήσεις

en: Some WeBWorK problems are programmed using what are called <i>Math Objects</i>. These problems are preferred by some people because they provide a more consistent collection of messages to faulty student answers, particularly for answers which are way off base.
el: Μερικά προβλήματα στο WeBWork είναι προγραμματισμένα να χρησιμοποιούν τα<i>Μαθηματικά Αντικείμενα</i>. Αυτά τα προβλήματα προτιμούνται απο μερικούς επειδή παρέχουν μια πιο σταθερή συλλογή μηνυμάτων για ατελείς απαντήσεις των σπουδαστών, συγκεκριμένα για απαντήσεις που είναι αβάσημες.

en: Some of these files are directories. Only delete directories if you really know what you are doing. You can seriously damage your course if you delete the wrong thing.
el: Μερικά από αυτά τα αρχεία είναι κατάλογοι. Διαγράψτε τα μόνο αν γνωρίζετε πραγματικά τι κάνετε. Μπορεί να προκαλέσετε σοβαρή ζημία με τη διαγραφή του λάθους αρχείου.

en: Some problems have an explanation essay answer field, typically following a simpler answer field. For example, find a certain derivative using the definition. An answer blank would be present for the derivative to be automatically checked, and then there would be a separate essay answer field to show the steps of actually using the definition of the derivative, to be scored manually. With this setting, the essay explanation fields are supperessed. Instructors may use the exercise without incurring the manual grading.
el: Κάποια προβλήματα έχουν πεδίο απάντησης με κείμενο, το οποίο κατά κανόνα ακολουθεί κάποιο απλούστερο πεδίο απάντησης. Για παράδειγμα, το πρόβλημα ζητάει να <<Βρείτε μία συγκεκριμένη παράγωγο χρησιμοποιώντας τον ορισμό>>.  Υπάρχει ένα πεδίο  απάντησης που θα συμπληρωθεί με την παράγωγο και θα διορθωθεί αυτόματα. Έπειτα υπάρχει ένα ξεχωριστό πεδίο απάντησης με κείμενο για να εξηγήσει ο σπουδαστής τα βήματα της εύρεσης της παράγωγου. Η δεύτερη απάντηση θα βαθμολογηθεί από τον καθηγητή. Με αυτήν τη ρύθμιση, τα πεδία απάντησης με κείμενο παραλείπονται.. Οι καθηγητές μπορούν να χρησιμοποιούν την άσκηση, χωρίς να βαθμολογήσουν τις απαντήσεις με κείμενο.

en: Some problems shown above represent multiple similar problems from the database.  If the (top) information line for a problem has a letter M for "More", hover your mouse over the M  to see how many similar problems are hidden, or click on the M to see the problems.  If you click to view these problems, the M becomes an L, which can be clicked on to hide the problems again.
el: Μερικά από τα παραπάνω προβλήματα αντιπροσωπεύουν πολλαπλά προβλήματα από τη βάση δεδομένων. Εάν η (άνω) γραμμή πληροφοριών φέρει το γράμμα "Μ", πηγαίνετε το ποντίκι σας από πάνω για να δείτε πόσα παρόμοια προβλήματα κρύβονται ή πατήστε το Μ για να δείτε τα προβλήματα. Εάν επιλέξετε να τα δείτε, το Μ θα μετατραπεί σε L, το οποίο χρησιμεύει στην απόκρυψη των προβλημάτων.

en: Sort
el: Ταξινόμηση

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Source File
el: Πηγαίο αρχείο

en: Source file paths cannot include .. or start with /: your source file path was modified.
el: Τα μονοπάτια πηγαίων αρχείων δεν δέχονται τις .. ή να ξεκινούν με /: το μονοπάτι άλλαξε.

en: Start
el: Εκκίνηση

en: Start New Test
el: Ξεκινήστε Νέο Τεστ.

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Status
el: Κατάσταση

en: Stop Acting
el: Παύση Δράσης

en: Stop Archiving
el: Παύση Αρχειοθέτησης

en: Stop archiving courses
el: Παύση των αρχειοθετήσεων

en: Student ID
el: Κωδικός Σπουδαστή

en: Student Name
el: Όνομα σπουδαστή

en: Student Progress
el: Πρόοδος Σπουδαστή

en: Student answers
el: Απαντήσεις σπουδαστή

en: Subject:
el: Θέμα:

en: Submission time:
el: Χρόνος υποβολής:

en: Submit Answers
el: Υποβολή Απάντησης

note: ($effectiveUser)
en: Submit Answers for %1
el: Υποβολή Απάντησης για %1

en: Success Index
el: Index Επιτυχίας

note: ($archive_courseID)
en: Successfully archived the course %1.
el: Το μάθημα αρχειοθετήθηκε επιτυχώς %1.

note: ($newAchievementID)
en: Successfully created new achievement %1
el: Επιτυχής δημιουργία νέου επιτεύγματος %1

note: ($c->tag('span', dir => 'ltr', format_set_name_display($newSetID)
en: Successfully created new set %1
el: Επιτυχής δημιουργία νέου συνόλου ασκήσεων %1

note: ($add_courseID)
en: Successfully created the course %1
el: Επιτυχής δημιουργία του μαθήματος %1

note: ($delete_courseID) ($archive_courseID)
en: Successfully deleted the course %1.
el: Επιτυχής διαγραφή του μαθήματος %1.

note: ($rename_oldCourseID,							$rename_newCourseID)
en: Successfully renamed the course %1 to %2
el: Επιτυχής μετονομασία μαθήματος %1 σε %2

note: ($unarchive_courseID, $new_courseID)
en: Successfully unarchived %1 to the course %2
el: Επιτυχής μη αρχειοθέτηση %1 στο μάθημα %2

en: Table defined in database but missing in schema
el: Ο πίνακας ορίζεται στη βάση δεδομένων αλλά όχι στο σχήμα

en: Table defined in schema but missing in database
el: Ο πίνακας ορίζεται στο σχήμα αλλά όχι στη βάση δεδομένων

en: Table is ok
el: Πίνακας Οκ

en: Take Action!
el: Πάμε!

en: Target Set:
el: Σύνολο Ασκήσεων:

en: TeX Source
el: Προέλευση TeX

en: Test Time
el: Χρόνος τεστ

en: Test Time Notification
el: Ειδοποίηση Χρόνου Δοκιμασίας.

en: Test Versions
el: Εκδοχές  τεστ.

en: Test not yet submitted.
el: Το τεστ δεν έχει ακόμη υποβληθεί.

en: Text
el: Κείμενο

en: Text chapter:
el: Ενότητα κειμένου:

en: Text section:
el: Τμήμα κειμένου:

en: Textbook:
el: Βιβλίο:

en: The Attempts figure is the global average of the number of attempts (both correct and incorrect) individuals take on this problem.  A high figure may represent a difficult problem.  Note that problems with multiple parts may have higher average attempts since many students  will submit an answer to each part before continuing and each such  submittal counts as an attempt.
el: Το νούμερο που αντιστοιχεί στις "Προσπάθειες" είναι ο παγκόσμιος μέσος όρος του αριθμού των προσπαθειών (σωστών και λανθασμένων) που επιχειρούν τα άτομα στο συγκεκριμένο πρόβλημα. Ένα υψηλό νούμερο μπορεί να αντιστοιχεί σε ένα δύσκολο πρόβλημα. Σημειώστε ότι τα προβλήματα με πολλαπλά σκέλη μπορεί να φέρουν μεγαλύτερο αριθμό προσπαθειών καθώς πολλοί σπουδαστές θα υποβάλλουν μία απάντηση για κάθε σκέλος προτού συνεχίσουν και κάθε τέτοια υποβολή μετράται ως προσπάθεια.

en: The Attempts figure is the local average of the number of attempts (both correct and incorrect) individuals at your institution take on this problem. A high figure may represent a difficult problem.  Note that problems with multiple parts may have higher average attempts since many students  will submit an answer to each part before continuing and each such  submittal counts as an attempt.
el: Το νούμερο που αντιστοιχεί στις Προαπάθειες είναι ο τοπικός μέσος όρος του αριθμού των προσπαθειών (σωστών και λανθασμένων) που επιχειρούν τα άτομα του ιδρύματός σας στο συγκεκριμένο πρόβλημα. Ένα υψηλό νούμερο μπορεί να αντιστοιχεί σε ένα δύσκολο πρόβλημα. Σημειώστε ότι τα προβλήματα με πολλαπλά σκέλη μπορεί να φέρουν μεγαλύτερο αριθμό προσπαθειών καθώς πολλοί σπουδαστές θα υποβάλλουν μία απάντηση για κάθε σκέλος προτού συνεχίσουν και κάθε τέτοια υποβολή μετράται ως προσπάθεια.

en: The Maximum number of times Show me Another can be used per problem by a student. If set to -1 then there is no limit to the number of times that Show Me Another can be used.
el: Ο Μέγιστος αριθμός των φορών που το "Παρόμοιο Πρόβλημα" μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το σπoυδαστή ανά πρόβλημα. Εάν επιλέξετε -1 τότε δεν υπάρχει όριο στον αριθμό των φορών που το "Παρόμοιο Πρόβλημα" μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

en: The Reduced Scoring Period is the default period before the due date during which all additional work done by the student counts at a reduced rate. When enabling reduced scoring for a set the reduced scoring date will be set to the due date minus this number. The reduced scoring date can then be changed. If the Reduced Scoring is enabled and if it is after the reduced scoring date, but before the due date, a message like "This assignment has a Reduced Scoring Period that begins 11/08/2009 at 06:17pm EST and ends on the due date, 11/10/2009 at 06:17pm EST. During this period all additional work done counts 50% of the original." will be displayed.
el: Η Περίοδος Μειωμένης Βαθμολογίας είναι μία περίοδος πριν από την ημ/νία παράδοσης κατά την οποία οποιαδήποτε πρόσθετη δουλειά μετράει λιγότερο. Όταν ενεργοποιείται, η περίοδος αυτή θα ισούται με την ημ/νία παράδοσης πλην του αριθμού αυτού. Η περίοδος αυτή μπορεί να αλλάξει. Εάν είναι ενεργοποιημένη και εάν έχει επέλθει η ημ/νία μειωμένης βαθμολογίας, αλλά δεν έχει φτάσει η ημ/νία παράδοσης, τότε ένα μήνυμα του τύπου "Η εργασία έχει Περίοδο Μειωμένης Βαθμολογίας που ξεκινάει στις 11/08/2009 18:17 EST και τελειώνει στην ημ/νία παράδοσης στις 11/10/2009 18:17 EST. Κατά την περίοδο αυτή οποιαδήποτε πρόσθετη δουλειά μετράει για 50%" θα εμφανίζεται.

en: The Status figure is the global average of the Status individuals have earned on this problem. The Status is the percentage correct (from 0% to 100%) recorded for the problem.  A low figure may  represent a difficult problem.  The Status is often fairly high since  many students will work on a problem until they get it correct or nearly so.
el: Το νούμερο που αντιστοιχεί στο Ποσοστό είναι ο παγκόσμιος μέσος όρος του Ποσοστού που έχουν εξασφαλίσει τα άτομα στο συγκεκριμένο πρόβλημα. Tο Ποσοστό είναι το ποσοστό σωστού (από 0% εως 100%) που έχει καταγραφεί για το πρόβλημα. Ένα χαμηλό νούμερο μπορεί να αντιστοιχεί σε ένα δύσκολο πρόβλημα. Το Ποσοστό είναι συχνά αρκετά υψηλό καθώς πολλοί σπουδαστές δουλεύουν πάνω σε ένα πρόβλημα μέχρι να το λύσουν ή να πλησιάσουν στη λύση.

en: The Status figure is the local average of the Status individuals at your institution have earned on this problem. The Status is the percentage correct (from 0% to 100%) recorded for the problem.  A low figure may  represent a difficult problem.  The Status is often fairly high since  many students will work on a problem until they get it correct or nearly so.
el: Το νούμερο που αντιστοιχεί στο Ποσοστό είναι ο τοπικός μέσος όρος του Ποσοστού που έχουν εξασφαλίσει τα άτομα του ιδρύματός σας στο συγκεκριμένο πρόβλημα. Tο Ποσοστό είναι το ποσοστό σωστού (από 0% εως 100%) που έχει καταγραφεί για το πρόβλημα. Ένα χαμηλό νούμερο μπορεί να αντιστοιχεί σε ένα δύσκολο πρόβλημα. Το Ποσοστό είναι συχνά αρκετά υψηλό καθώς πολλοί σπουδαστές δουλεύουν πάνω σε ένα πρόβλημα μέχρι να το λύσουν ή να πλησιάσουν στη λύση.

en: The WeBWorK Project
el: Σχετικά με το WeBWorK.

note: ($filename, $ce->{mail}{maxAttachmentSize})
en: The attached file "%1" exceeds the allowed attachment size of %quant(%2,megabyte).
el: Ο επισυναφθείς φάκελος υπερβαίνει το επιτρεπόμενο μέγεθος επισύναψης κατά %quant(%2,megabyte).

note: (tag('strong', stash('courseID')
en: The course %1 uses an external authentication system (%2). Please go there to log in again.
el: Το μάθημα %1 χρησιμοποιεί ένα εξωτερικό σύστημα ταυτοποίησης (&2). Παρακαλώ πηγαίνετε εκεί για να συνδεθείτε εκ νέου.

note: (tag('strong', $course)
en: The course %1 uses an external authentication system (%2). Please return to that system to access this course.
el: Το μάθημα %1 χρησιμοποιεί ένα εξωτερικό σύστημα ταυτοποίησης (&2). Παρακαλώ επιστρέψτε σε εκείνο το σύστημα για να αποκτήσετε πρόσβαση στο μάθημα.

note: (tag('strong', $course)
en: The course %1 uses an external authentication system (%2). You've authenticated through that system, but aren't allowed to log in to this course.
el: Το μάθημα %1 χρησιμοποιεί ένα εξωτερικό σύστημα ταυτοποίησης (&2). Έχετε ταυτοποιηθεί από το σύστημα, αλλά δεν μπορείτε να συνδεθείτε στο μάθημα.

en: The default display mode
el: Η προεπιλεγμένη λειτουργία οθόνης

en: The default number of attempts before the problem is re-randomized. ( 0 => never )
el: Ο προεπιλεγμένος αριθμός προσπαθειών πριν το πρόβλημα επανατυχαιοποιηθεί. (0 => ποτέ)

en: The default number of attempts between re-randomization of the problems ( 0 => never)
el: Ο προεπιλεγμένος αριθμός προσπαθειών μεταξύ της τυχαιοποίησης των προβλημάτων ( 0 => ποτέ)

en: The directory you specified doesn't exist
el: Ο κατάλογος που καθορίσατε δεν υπάρχει

en: The file does not appear to be a text file
el: Το αρχείο δεν φαίνεται να είναι αρχείο κειμένου

en: The file you are trying to download doesn't exist
el: Το αρχείο που προσπαθείτε να κατεβάσετε δεν υπάρχει

note: ($filename)
en: The filetype of the attached file "%1" is not allowed.
el: Ο τύπος αρχείου του συνημμένου αρχείου "%1" δεν επιτρέπεται.

en: The following courses were successfully hidden:
el: Τα ακόλουθα μαθήματα αποκρύφθηκαν επιτυχώς:

en: The following courses were successfully unhidden:
el: Τα ακόλουθα μαθήματα εμφανίστηκαν επιτυχώς:

note: (tag('b', join(', ', @$unassignedUsers)
en: The following users are NOT assigned to this set and will be ignored: %1
el: Οι ακόλουθοι χρήστες ΔΕΝ έχουν εκχωρηθεί σε αυτό το σύνολο ασκήσεων και θα αγνοηθούν: %1

note: (join('.', @{ $problemSeqs[ $children_counts_indexs[0] ] })
en: The grade for this problem is the larger of the score for this problem, or the score of problem %1.
el: Ο βαθμός για αυτό το πρόβλημα είναι το μεγαλύτερο σκορ για αυτό το πρόβλημα ή το σκορ του προβλήματος %1.

note: (join(', ', map({ join('.', @{ $problemSeqs[$_] })
en: The grade for this problem is the larger of the score for this problem, or the weighted average of the problems: %1.
el: Ο βαθμός για αυτό το πρόβλημα είναι το μεγαλύτερο σκορ για αυτό το πρόβλημα ή ο σταθμισμένος μέσος όρος των προβλημάτων: %1.

en: The initial value is the answer sub score for the answer that is currently shown.  If this is modified, it will be used to compute the total problem score below.  This score is not saved, and will reset to the score for the shown answer if the page is reloaded.
el: Η αρχική τιμή είναι η απάντηση της δευτερεύουσας βαθμολογίας για την απάντηση που προβάλλεται αυτή τη στιγμή. Αν αυτό αλλάξει, θα χρησιμοποιηθεί για να υπολογίσει το συνολικό σκορ του προβλήματος παρακάτω. Αυτό το σκορ δεν έχει αποθηκευτεί και θα επαναφερθεί στο σκορ που εμφανίζεται, αν η σελίδα ξαναφορτώσει.

en: The initial value is the currently saved score for this student.
el: Η αρχική τιμή είναι το τρέχον αποθηκευμένο σκορ για αυτόν τον μαθητή.

note: ($rename_oldCourseID, $rename_oldCourseInstitution, $rename_newCourseInstitution)
en: The institution associated with the course %1 has been changed from %2 to %3
el: Το ίδρυμα που σχετίζεται με το μάθημα %1 έχει αλλάξει από %2 σε %3

note: ($rename_newCourseID, $optional_arguments{courseInstitution})
en: The institution associated with the course %1 is now %2
el: Το ίδρυμα που σχετίζεται με το μάθημα %1 είναι τώρα %2

note: ($userID)
en: The instructor account with user id %1 does not exist.  Please create the account manually via WeBWorK.
el: Ο λογαριασμός καθηγητή με αναγνωριστικό χρήστη %1 δεν υπάρχει. Παρακαλώ δημιουργήστε τον λογαριασμό χειροκίνητα μέσω WeBWorK.

note: ($c->param('new_set_name')
en: The name "%1" is not a valid set name.  Use only letters, digits, dashes, underscores, periods, and spaces.
el: Το όνομα "%1" δεν είναι έγκυρο όνομα συνόλου. Χρησιμοποιήστε μόνο γράμματα, ψηφία, παύλες, κάτω παύλες, τελείες και κενά.

en: The name of course information file (located in the templates directory). Its contents are displayed in the right panel next to the list of homework sets.
el: Το όνομα του αρχείου πληροφοριών μαθημάτων (βρίσκεται στον κατάλογο προτύπων). Τα περιεχόμενά του εμφανίζονται στο δεξί πάνελ δίπλα στη λίστα το σύνολο των ασκήσεων.

en: The name of the LMS
el: Το όνομα του LMS

en: The name of the LMS. This is used in messages to users that direct them to go back to the LMS to access something in the WeBWorK course.
el: Το όνομα του LMS. Αυτό χρησιμοποιείται σε μηνύματα προς τους χρήστες που τους κατευθύνουν να επιστρέψουν στο LMS για πρόσβαση σε κάτι στο μάθημα WeBWorK.

note: ($c->tag('b', $fieldText)
en: The password you entered in the %1 field does not match your current password. Please retype your current password and try again.
el: Ο κωδικός που εισάγατε στο πεδίο %1 δεν ταιριάζει με τον τρέχοντα κωδικό πρόσβασης σας. Παρακαλώ πληκτρολογήστε ξανά τον τρέχοντα κωδικό πρόσβασης και προσπαθήστε ξανά.

note: ($c->tag('b', $newPasswordText)
en: The passwords you entered in the %1 and %2 fields don't match. Please retype your new password and try again.
el: Οι κωδικοί πρόσβασης που εισάγατε στα πεδία %1 και %2 δεν ταιριάζουν. Παρακαλώ πληκτρολογήστε ξανά τον νέο κωδικό σας και προσπαθήστε ξανά.

en: The percentage of students receiving at least these scores. The median score is in the 50% column.
el: Το ποσοστό των σπουδαστών που λαμβάνουν τουλάχιστον αυτά τα σκορ. Το διάμεσο σκορ είναι στη στήλη 50%.

note: ($setName)
en: The prerequisite conditions have not been met for set '%1'.
el: Οι προαπαιτούμενες προϋποθέσεις δεν πληρούνται για το σύνολο %1'.

en: The problem set is not yet open
el: Το σύνολο προβλημάτων δεν είναι ακόμα ανοιχτό

en: The reduced scoring date should be between the open date and close date.
el: Η μειωμένη ημερομηνία βαθμολόγησης πρέπει να είναι μεταξύ της ημερομηνίας έναρξης και της ημερομηνίας κλεισίματος.

note: ($tempFile)
en: The requested file "%1" does not exist on the server.
el: Το ζητούμενο αρχείο "%1" δεν υπάρχει στον διακομιστή.

en: The text box now contains the source of the original problem. You can recover lost edits by using the Back button on your browser.
el: Το πλαίσιο κειμένου περιέχει τώρα την πηγή του αρχικού προβλήματος. Μπορείτε να ανακτήσετε τις χαμένες επεξεργασίες χρησιμοποιώντας το κουμπί "Πίσω" στο πρόγραμμα περιήγησης.

note: ($rename_oldCourseID, $rename_oldCourseTitle, $rename_newCourseTitle)
en: The title of the course %1 has been changed from %2 to %3
el: Ο τίτλος του μαθήματος %1 έχει αλλάξει από %2 σε %3

note: ($rename_newCourseID, $optional_arguments{courseTitle})
en: The title of the course %1 is now %2
el: Ο τίτλος του μαθήματος %1 είναι τώρα %2

en: The webwork server must be able to write to these directories. Please correct the permssion errors.
el: Ο διακομιστής webwork πρέπει να είναι σε θέση να γράψει σε αυτούς τα ευρετήρια. Παρακαλώ διορθώστε τα σφάλματα έγκρισης.

en: Then by
el: Μετά από

note: ($listingsCount)
en: There are %1 matching WeBWorK problems
el: Εμφανίζονται %1 προβλήματα WeBWorK

en: There are extra database fields which are not defined in the schema for at least one table.
el: Υπάρχουν επιπλέον πεδία βάσεων δεδομένων τα οποία δεν είναι καθορισμένα στο σχήμα για τουλάχιστον ένα πίνακα.

en: There are extra database fields which are not defined in the schema for at least one table. Check the checkbox by the field to delete it when upgrading the course. Warning: Deletion destroys all data contained in the field and is not undoable!
el: Υπάρχουν επιπλέον πεδία βάσεων δεδομένων τα οποία δεν καθορίζονται στο σχήμα για τουλάχιστον ένα πίνακα. Ελέγξετε το πλαίσιο ελέγχου δίπλα στο πεδίο για να το διαγράψετε οταν αναβαθμίζεται το μάθημα. Προσοχή: Η διαγραφή καταστρέφει όλα τα δεδομένα που περιέχονται στο πεδίο και δεν αναιρείται!

en: There are extra database tables which are not defined in the schema.
el: Υπάρχουν επιπλέον πίνακες βάσεων δεδομένων οι οποίοι δεν καθορίζονται στο σχήμα.

en: There are extra database tables which are not defined in the schema.
el: Υπάρχουν επιπλέον πίνακες βάσεων δεδομένων οι οποίοι δεν καθορίζονται στο σχήμα.

en: There are extra database tables which are not defined in the schema.  These can be deleted when upgrading the course.
el: Υπάρχουν επιπλέον πίνακες βάσεων δεδομένων οι οποίοι δεν καθορίζονται στο σχήμα. Αυτοί μπορούν να διαγραφτούν οταν αναβαθμίζεται το μάθημα.

en: There are no matching WeBWorK problems
el: Δεν εμφανίζονται προβλήματα WeBWorK

en: There are no set definition files in this course to look at.
el: Δεν υπάρχουν αρχεία περιγραφής σε αυτό το μάθημα.

note: ($achievementID)
en: There is NO undo for this function.  Do not use it unless you know what you are doing!  When you unassign a student using this button, or by unchecking their name, you destroy all of the data for achievement %1 for this student.
el: ΔΕΝ αναιρείται. Μη τη χρησιμοποιήσετε εκτός αν ξέρετε τι κάνετε! Όταν καταργείτε έναν σπουδαστή με αυτό το κουμπί, ή αποεπιλέγοντας το όνομά του, καταστρέφετε όλα τα δεδομένα προόδου %1 για αυτόν τον σπουδαστή.

en: There is NO undo for unassigning a set.
el: Δεν υπάρχει αναίρεση για την κατάργηση ενός συνόλου ασκήσεων.

en: There is NO undo for unassigning students.
el: Δεν υπάρχει αναίρεση για αναίρεση σπουδαστών.

note: ($message_file, $merge_file)
en: There is no additional grade information.  A message about additional grades can go in [TMPL]/email/%1. It is merged with the file [Scoring]/%2. These files can be edited using the "Email" link and the "File Manager" link in the left margin.
el: Δεν υπάρχουν πληροφορίες για επιπλέον βαθμό. Ένα μύνημα για επιπλέον βαθμούς μπορεί να πάει στο [TMPL]/email/%1. Είναι συγχωνευμένο με το αρχείο [Scoring]/%2. Αυτά τα αρχεία μπορούν να διορθωθούν χρησιμποποιώντας τον σύνδεσμο "Email" και τον σύνδεσμο "Διαχειριστής Αρχείων" στο αριστερό κενό.

note: ($continueTimeLeft)
en: There is no time remaining on the currently open test. Click continue below and then click "Grade Test" within %1 seconds to submit the test for a grade.
el: Δεν υπάρχει υπολειπόμενος χρόνος στο τρέχον ανοιχτό τεστ. Πατήστε συνέχεια παρακάτω και μετά πατήστε "Τεστ Βαθμολογίας" μέσα σε %1 δευτερόλεπτα για να υποβάλλετε το τεστ για βαθμολόγηση.

en: There is no undo for deleting files or directories!
el: Δεν υπάρχει αναίρεση για τη διαγραφή αρχείων ή καταλόγων!

en: There is no written solution available for this problem, but you can still view the correct answers.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη γραπτή λύση για αυτό το πρόβλημα, αλλά μπορείτε ακόμα να δείτε τις σωστές απαντήσεις.

en: There was an error during the login process.  Please speak to your instructor or system administrator if this recurs.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη σύνδεση. Παρακαλούμε μιλήστε στον καθηγητή σας ή τον διαχειριστή συστήματος αν αυτό επαναληφθεί.

en: There was an error during the login process.  Please speak to your instructor or system administrator.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη σύνδεση. Παρακαλούμε μιλήστε στον καθηγητή σας ή τον διαχειριστή συστήματος.

en: These users and higher get the "Show Past Answers" button on the problem page.
el: Αυτοί οι χρήστες και άνω παίρνουν το κουμπί «Προηγούμενες Απαντήσεις» στη σελίδα του προβλήματος.

en: This action can take a long time if there are many students.
el: Αυτή η ενέργεια μπορεί να διαρκέσει πολύ αν υπάρχουν πολλοί σπουδαστές.

en: This action will not overwrite existing users.
el: Αυτή η ενέργεια δεν αντικαθιστά υπάρχοντες χρήστες.

note: (tag('b', $guestLoginText)
en: This course supports guest logins. Click %1 to log into this course as a guest.
el: Το μάθημα υποστηρίζει συνδέσεις επισκεπτών. Κάντε κλικ στο %1 για να συνδεθείτε σε αυτό το μάθημα ως επισκέπτης.

en: This homework set contains no problems.
el: Αυτό το σύνολο ασκήσεων δεν περιέχει προβλήματα.

en: This homework set is closed.
el: Το σύνολο ασκήσεων είναι κλειστό.

en: This homework set is not yet open.
el: Αυτό το σύνολο ασκήσεων δεν είναι ακόμη ανοιχτό.

note: ($hours,					$minutes)
en: This is a timed test. You will have %quant(%1,hour) and %quant(%2,minute) to complete the test.
el: Αυτό είναι ένα χρονομετρημένο τέστ. Θα έχετε %ποσό(%1,ώρα) και &ποσό(%2,λεπτό) για να ολοκληρώσετε το τέστ.

note: ($hours,					$minutes)
en: This is a timed test. You will have %quant(%1,hour,hours,)%quant(%2,minute,minutes,) to complete the test.
el: Αυτή είναι μια χρονολογημένη δοκιμή. Θα έχετε %ποσό(%1,ώρα,ώρες,)%ποσό(%2,λεπτό,λεπτά,) για να ολοκληρώσετε τη δοκιμή.

en: This is the only part of the score that is actually saved. This is computed from the answer sub scores above using the weights shown if they are modified.  Alternatively, enter the score you want saved here (the above sub scores will be ignored).
el: Αυτό είναι το μοναδικό μέρος της βαθμολογίας που είναι πραγματικά αποθηκευμένο. Αυτό είναι βαθμολογημένο από την απάντηση υποβαθμολογιών παραπάνω χρησιμοποιώντας τα προβεβλημένα βάρη εάν είναι τροποποιημένα. Εναλλακτικά, εισάγετε τη βαθμολογία που θα θέλατε αποθηκευμένη εδώ (οι παραπάνω υποβαθμολογίες θα αγνοηθούν).

en: This is your last submission.  If you say yes, then your answers will be final, and you will not be able to continue to work this test version.
el: Αυτή είναι η τελευταία σας υποβολή. Αν πατήσετε ναι, τότε οι απαντήσεις σας θα είναι οριστικές και δε θα μπορείτε να συνεχίσετε αυτήν την εκδοχή τεστ.

en: This is your only submission.  If you say yes, then your answers will be final, and you will not be able to continue to work this test version.
el: Αυτή είναι η μόνη σας υποβολή. Αν πατήσετε ναι, τότε οι απαντήσεις σας θα είναι οριστικές και δε θα μπορείτε να συνεχίσετε αυτήν την εκδοχή τεστ.

en: This problem has open subproblems.  You can visit them by using the links to the left or visiting the set page.
el: Αυτό το πρόβλημα έχει υποπροβλήματα. Μπορείτε να τα επισκεφθείτε με τους συνδέσμους στα αριστερά ή δεξιά ή να επισκεφθείτε τη σελίδα των συνόλων ασκήσεων.

note: ($prettyID)
en: This problem uses the same source file as number %1.
el: Αυτό το πρόβλημα χρησιμοποιεί το ίδιο αρχείο προέλευσης ως αριθμό %1.

note: ($ur->email_address)
en: This sample mail would be sent to %1
el: Αυτό το δείγμα αλληλογραφίας θα σταλεί στο %1

note: (join('.', @seq)
en: This score for this problem does not count for the score of problem %1 or for the set.
el: Αυτό το σκορ για αυτό το πρόβλημα δεν μετράει για το σκορ του προβλήματος %1 ή για το σύνολο εργασιών.

note: ($message_file,				$merge_file)
en: This scoring message is generated from [TMPL]/email/%1. It is merged with the file [Scoring]/%2. These files can be edited using the "Email" link and the "File Manager" link in the left margin.
el: Αυτό το μήνυμα βαθμολογίας δημιουργείται από [TMPL]/email/%1. Συγχωνεύεται με το αρχείο [Scoring]/%2. Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα αρχεία χρησιμοποιώντας τους συνδέσμους «Email» και «Διαχείριση Αρχείων» στο αριστερό περιθώριο.

note: (tag('strong', dir => 'ltr', format_set_name_display($setID)
en: This set %1 is assigned to %2.
el: Το σύνολο ασκήσεων %1 έχει ανατεθεί σε %2.

en: This set doesn't contain any problems yet.
el: Αυτό το σύνολο ασκήσεων δεν περιέχει κανένα πρόβλημα ακόμα.

note: ($c->formatDateTime($reduced_scoring_date, $ce->{studentDateDisplayFormat})
en: This set had a reduced scoring period that started on %1 and ended on %2.  During that period all work counted for %3% of its value.
el: Αυτό το σύνολο ασκήσεων ήταν σε περίοδο μειωμένης βαθμολόγησης που ξεκίνησε στο %1 και τελείωσε στο %2. Κατά τη διάρκεια της όλες οι εργασίες μετρούσαν στο %3% της αξίας τους.

en: This set has a set-level proctor password to authorize logins. Enter the password below.
el: Αυτό το σύνολο ασκήσεων έχει έναν κωδικό επόπτη συνόλου ασκήσεων-επιπέδου για να εξουσιοδοτεί τις συνδέσεις. Εισάγετε τον κωδικό παρακάτω.

en: This set is hidden from students.
el: Το σύνολο ασκήσεων είναι κρυφό από τους σπουδαστές.

note: ($reducedScoringPerCent)
en: This set is in its reduced scoring period.  All work counts for %1% of its value.
el: Αυτό το σύνολο ασκήσεων είναι σε περίοδο μειωμένης βαθμολογίας. Όλες οι ασκήσεις μετράνε για %1% της αξίας τους.

en: This set is visible to students.
el: Το σύνολο ασκήσεων είναι ορατό στους σπουδαστές.

en: This source file does not exist!
el: Το πηγαίο αρχείο δεν υπάρχει!

en: This source file is a directory!
el: Αυτό το πηγαίο αρχείο είναι κατάλογος!

en: This source file is not a plain file!
el: Αυτό το πηγαίο αρχείο δεν είναι απλό αρχείο!

en: This source file is not readable!
el: Πηγαίο αρχείο μη αναγνώσιμο!

en: This specifies the rerandomization period: the number of attempts before a new version of the problem is generated by changing the Seed value. The value of -1 uses the default from course configuration. The value of 0 disables rerandomization.
el: Αυτό καθορίζει την περίοδο επανατυχαιοποίησης: ο αριθμός των προσπαθειών πριν από μια νέα εκδοχή του προβλήματος δημιουργείται με την αλλαγή της τιμής Seed. Η τιμή -1 χρησιμοποιείται ως προεπιλογή. Η τιμή 0 απενεργοποιεί την τυχαιοποίηση.

en: This test requires a proctor password to continue.
el: Το τεστ απαιτεί κωδικό για να συνεχίσετε.

en: This test requires a proctor password to start.
el: Το τεστ απαιτεί κωδικό επόπτη για να ξεκινήσετε.

en: Time
el: Χρόνος

note: ($c->{elapsedTime}, sprintf('%.0f', 10 * ($c->{set}->due_date - $c->{set}->open_date)
en: Time taken on test: %1 min (%2 min allowed).
el: Χρόνος τεστ: %1 λεπτό (%2 επιτρεπόμενα λεπτά).

en: Timestamp
el: Χρονοσήμανση

en: Timezone for the course
el: Χρονική ζώνη για το μάθημα

note: (sprintf('%.0f', $restriction)
en: To access this set you must score at least %1% on set %2.
el: Για πρόσβαση στο σύνολο ασκήσεων πρέπει να πετύχετε τουλάχιστον %1% σε σύνολα ασκήσεων %2.

note: (sprintf('%.0f', $restriction)
en: To access this set you must score at least %1% on the following sets: %2.
el: Για πρόσβαση στο σύνολο ασκήσεων πρέπει να πετύχετε τουλάχιστον %1% στα ακόλουθα σύνολα: %2.

en: To change status (scores or grades) for this student for one set, click on the individual set link.
el: Για αλλαγή κατάστασης (σκορ ή βαθμοί) ενός συνόλου ασκήσεων αυτού του σπουδαστή, πατήστε τον σύνδεσμο του συνόλου.

en: To edit a specific student version of this set, edit (all of) her/his assigned sets.
el: Για να επεξεργαστείτε την προβολή σπουδαστή συγκεκριμένου συνόλου ασκήσεων, επεξεργαστείτε (όλα) τα σύνολά του.

en: Total Points:
el: Συνολικοί πόντοι:

en: Totals only (not problem scores)
el: Σύνολο μόνο (όχι βαθμολογία προβλήματος)

en: Totals only, only after answer date
el: Σύνολα μόνο, μετά την ημ/νία απάντησης

en: True
el: Σωστό

en: Try it
el: Δοκιμάστε

en: Tunic of Extension
el: Παράταση Yποβολής

en: Two Columns
el: Δύο Στήλες

en: Type
el: Γράψτε

note: ($achievementName)
en: Unable to change the evaluator for set %1. Unknown error.
el: Αδύνατη η αλλαγή αξιολογητή για σύνολα ασκήσεων %1. Άγνωστο σφάλμα.

en: Unable to obtain error messages from within the PG question.
el: Αδύνατη η λήψη μηνυμάτων σφάλματος μέσα από την PG ερώτηση.

en: Unarchive
el: Μη αρχειοθέτηση

note: ($unarchive_courseID)
en: Unarchive %1 to course:
el: Μη αρχειοθέτηση %1 σε μάθημα:

en: Unarchive Course
el: Μη Αρχειοθέτηση Μαθ/τος

en: Unassign from All Users
el: Αποδέσμευση από όλους

en: Unassign selected sets from selected users
el: Αποδέσμευση επιλεγμένων συνόλων ασκήσεων από επιλεγμένους χρήστες

note: ($unattempted, $num_of_problems)
en: Unattempted: %1/%2
el: Χωρίς προσπάθεια: %1/%2

en: Unclassified Problems
el: Αταξινόμητα Προβλήματα

en: Unhide Courses
el: Επανεμφάνιση μαθημάτων

en: Unpack archives automatically
el: Αυτόματη αποσυμπίεση αρχείων

en: Unselect all courses
el: Αποεπιλογή μαθημάτων

en: Update Display
el: Ενημέρωση προβολής

en: Update Menus
el: Ενημέρωση Μενού

en: Updated location description.
el: Ενημερωμένη περιγραφή τοποθεσίας.

en: Upgrade
el: Αναβάθμιση

note: ($upgrade_courseID)
en: Upgrade %1
el: Αναβάθμιση %1

en: Upgrade Course Tables
el: Αναβάθμιση Πινάκων Μαθημάτων

en: Upgrade Courses
el: Αναβάθμιση Μαθημάτων

en: Upgrade process completed
el: Η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε

en: Upload
el: Μεταφόρτωση

en: Use Default Header File
el: Προεπιλεγμένη Κεφαλίδα

en: Use Equation Editor?
el: Επεξεργαστής Εξίσωσης;

en: Use browser back button to return from preview mode.
el: Πατήστε "Πίσω" στο πρόγραμμα περιήγησης για επιστροφή σε λειτουργία προεπισκόπησης.

note: (tag('b', $achievementID)
en: Use in achievement %1
el: Χρήση σε επίτευγμα %1

en: Use in new achievement:
el: Χρήση σε νέο επίτευγμα:

en: Use live equation rendering?
el: Χρήση ζωντανής απεικόνισης εξίσωσης;

en: Use log base 10 instead of base <i>e</i>
el: Χρήση βάσης καταγραφής 10 αντί βάσης <i>e</i>

en: Use older answer checkers
el: Χρήση παλιών ελεγκτών απάντησης

en: Use this form to ask your instructor a question, to report a problem with the WeBWorK system, or to report an error in a problem you are attempting. Along with your message, additional information about the state of the system will be included.
el: Χρησιμοποιήστε αυτήν την φόρμα για να κάνετε ερώτηση στον καθηγητή σας, να αναφέρετε ένα σφάλμα στο WeBWork ή στο πρόβλημα που επιχειρείτε. Μαζί με το μήνυμά σας συμπεριλάβετε επιπλέον πληροφορίες σχετικά με την κατάσταση του συστήματος.

en: User ID
el: Κωδικός Χρήστη

en: User's name is:
el: Το ονοματεπώνυμο χρήστη είναι:

en: User's username is:
el: Το όνομα χρήστη είναι:

note: ($user, $setID, $j)
en: UserProblem missing for user=%1 set=%2 problem=%3. This may indicate database corruption.
el: UserProblem λείπει για χρήστη=%1 σετ=%2 πρόβλημα=%3. Πιθανή διαφθορά της βάσης δεδομένων.

en: Username
el: Όνομα Χρήστη

en: Users
el: Χρήστες

en: Users Assigned to Set %2
el: Χρήστες στους οποίους ανατέθηκε το σύνολο %2

en: Users List
el: Λίστα Χρηστών

en: Users at this level and higher are allowed to change display settings used in pg problems.Note that if it is expected that there will be students that have vision impairments and MathQuill is enabled to assist with answer entry, then you should not set this permission to a level above student as those students may need to disable MathQuill.
el: Από αυτό το επίπεδο δικαιωμάτων και άνω, επιτρέπεται στους χρήστες η αλλαγή ρυθμίσεων προβολής που χρησιμοποιούνται σε προβλήματα pg. Σημειώστε πως αναμένεται ότι εάν υπάρχουν σπουδαστές με αδυναμία όρασης και το MathQuill είναι ενεργοποιημένο, τότε θα πρέπει να ορίσετε το επίπεδο δικαιωμάτων ώστε οι σπουδαστές αυτοί να μπορούν να απενεργοποιήσουν το MathQuill.

en: Users at this level and higher are allowed to change their password. Normally guest users are not allowed to change their password.
el: Οι χρήστες από αυτό το επίπεδο και άνω επιτρέπεται να αλλάξουν τον κωδικό πρόσβασης. Οι επισκέπτες δεν επιτρέπεται να τον αλλάξουν.

en: Users with at least this permission level get a link in the left panel for reporting bugs to the bug tracking system at bugs.webwork.maa.org.
el: Στους χρήστες που είναι τουλάχιστον σε αυτό το επίπεδο άδειας δίνεται ένας σύνδεσμος στον αριστερό πίνακα για να αναφέρουν σφάλματα στο σύστημα καταγραφής σφαλμάτων στο bugs.webwork.maa.org.

en: Uses Math Objects
el: Χρησιμοποιεί Μαθηματικά Αντικείμενα

en: Using what display mode?
el: Ποια λειτουργία προβολής χρησιμοποιείται;

en: Using what seed?
el: Ποιος τυχαίος αριθμός χρησιμποιείται;

en: Value
el: Τιμή

en: Value of work done in Reduced Scoring Period
el: Αξία της εργασίας που γίνεται στη Mειωμένη Bαθμολογία

note: ($ver->{version})
en: Version %1
el: Έκδοση %1

en: Versions
el: Εκδόσεις

en: Versions of a set can only be edited for one user at a time.
el: Οι εκδοχές συνόλου μπορούν να επεξεργαστούν μόνο για έναν χρήστη τη φορά.

en: View
el: Προβολή

en: View Problems
el: Προβολή Προβλημάτων

en: View equations as
el: Προβολή εξισώσεων ως

en: View statistics by set
el: Στατιστικά ανά σύνολο ασκήσεων

en: View statistics by student
el: Στατιστικά ανά άτομο

en: View student progress by set
el: Πρόοδος σπουδαστή ανά σύνολο

en: View student progress by student
el: Πρόοδος σπουδαστή ανά άτομο

en: Visibility
el: Ορατότητα

en: Visible
el: Ορατό

en: Visible to Students
el: Ορατό στους σπουδαστές

en: Warning
el: Προσοχή

en: Warning messages
el: Προειδοποιητικά μηνύματα

en: Warning: Deletion destroys all set-related data and is not undoable!
el: Προσοχή: Η διαγραφή αφορά όλα τα δεδομένα που σχετίζονται με το σύνολο ασκήσεων και δεν αναιρείται!

en: Warning: Deletion destroys all user-related data and is not undoable!
el: Προσοχή: Η διαγραφή αφορά όλα τα δεδομένα χρήστη και δεν αναιρείται!

note: ($problem_desc,				$c->tag('br')
en: Warnings encountered while processing %1. Error text: %2
el: Προειδοποιήσεις κατά την επεξεργασία %1. Σφάλμα κειμένου: %2

en: WeBWorK Error
el: Σφάλμα WeBWorK

en: WeBWorK Warnings
el: Προειδοποιήσεις WeBWorK

en: WeBWorK currently has translations for the languages listed in the course configuration.
el: Το WeBWorK έχει τις τρέχουσες μεταφράσεις για τις εμφανιζόμενες γλώσσες στις ρυθμίσεις μαθήματος.

en: WeBWorK has encountered a software error while attempting to process this problem. It is likely that there is an error in the problem itself. If you are a student, report this error message to your professor to have it corrected. If you are a professor, please consult the error output below for more information.
el: Το WeBWorK αντιμετώπισε σφάλμα λογισμικού κατά την επεξεργασία αυτού του προβλήματος. Είναι πιθανό να υπάρχει σφάλμα στο ίδιο το πρόβλημα. Εάν είστε σπουδαστής, αναφέρετε αυτό το μήνυμα σφάλματος στον καθηγητή σας. Εάν είστε καθηγητής, συμβουλευτείτε το παράρτημα σφαλμάτων παρακάτω για περισσότερες πληροφορίες.

en: WeBWorK was unable to generate a paper copy of this homework set.  Please inform your instructor.
el: Το WeBWorK ήταν αδύνατο να δημιουργήσει αντίγραφο σε χαρτί του συνόλου ασκήσεων αυτής της εργασίας. Παρακαλώ ενημερώστε τον καθηγητή σας.

en: Weight
el: Συντελεστής

en: Welcome to WeBWorK!
el: Καλωσορίσατε στο WeBWorK!

en: What could be inside?
el: Τι θα μπορούσε να είναι μέσα;

en: What field should filtered users match on?
el: Επιλογή πεδίου για φιλτραρισμένους χρήστες

en: When a student has more attempts than is specified here they will be able to view another version of this problem.  If set to -1 the feature is disabled and if set to -2 the course default is used.
el: Αν ο σπουδαστής κάνει παραπάνω απ' τις ορισμένες προσπάθειες βλέπει άλλη εκδοχή του ίδιου προβλήματος. Αν επιλέξει  -1 η λειτουργία απενεργοποιείται ενώ με  -2 ακολουθείται η προεπιλεγμένη πορεία.

en: When this is true, then when a user enters WeBWorK from an external tool link in the LMS, the bottom of the screen will display the data that the LMS passed to WeBWorK. This may be useful to debug LTI, especially because different LMS systems have different parameters.
el: Εάν σωστό, τότε όταν ένας χρήστης μπαίνει στο WebWork από σύνδεσμο εξωτερικού υλικού στο LMS, στο κάτω της οθόνης εμφανίζονται τα δεδομένα που μεταφέρθηκαν από το LMS στο WebWork. Ενδέχεται χρήσιμο για εντοπισμό σφαλμάτων στο LTI, κυρίως λόγω των διαφορετικών παραμέτρων που έχουν μεταξύ τους τα συστήματα LMS.

note: (tag('b', $achievementID)
en: When you unassign by unchecking a student's name, you destroy all of the data for achievement %1 for this student. Make sure this is what you want to do.
el: Όταν αναιρείτε την ανάθεση με την αποεπιλογή του ονόματος του σπουδαστή, διαγράφετε όλα τα δεδομένα για το επιτεύγμα %1 για αυτόν το σπουδαστή. Σιγουρευτείτε ότι θέλετε να αναιρέσετε την ανάθεση.

en: When you uncheck a homework set (and save the changes), you destroy all of the data for that set for this student.   If you reassign the set, the student will receive a new version of each problem. Make sure this is what you want to do before unchecking sets.
el: Όταν αποεπιλέγετε ένα σύνολο ασκήσεων που είχαν ανατεθεί ως εργασία (και αποθηκεύετε τις αλλαγές), καταστρέφετε όλα τα δεδομένα για τον συγκεκριμένο σπουδαστή. Αν αναθέσετε ξανά το σύνολο ασκήσεων, ο σπουδαστής θα λάβει νέα εκδοχή για κάθε πρόβλημα. Σιγουρεύετε την επιλογή σας πριν την αποεπιλογή των συνόλων ασκήσεων.

note: ($c->formatDateTime($set->open_date, $ce->{studentDateDisplayFormat})
en: Will open on %1.
el: Ανοίγει σε %1.

en: Worth
el: Αξία

en: Write permissions have not been enabled in the templates directory.  No changes can be made.
el: Έχουν απενεργοποιηθεί δικαιώματα γραφής για δείγμα καταλόγου. Αλλαγές μη δεκτές.

en: Yes
el: Ναι

en: You are currently previewing answers to a different version of your problem - these will not be recorded, and you should remember to return to your original problem once you are done here.
el: Αυτή τη στιγμή βλέπετε την προεπισκόπηση απαντήσεων διαφορετικής εκδοχής του προβλήματός σας - αυτές δεν καταγράφονται, και θα πρέπει να ανατρέξετε στο αρχικό πρόβλημα μόλις ολοκληρώσετε εδώ.

note: ($userSet->set_id, $c->tx->remote_address)
en: You are not allowed to generate a hardcopy for %1 from your IP address, %2.
el: Δεν επιτρέπεται η δημιουργία έντυπου αντιγράφου για %1 από τη διεύθυνση IP σας, %2.

en: You are not authorized to modify problems.
el: Δεν έχετε πρόσβαση στη τροποποίηση προβλημάτων.

en: You are not authorized to modify set definition files.
el: Δεν επιτρέπεται η αλλαγή αρχείων προσδιορισμού συνόλου ασκήσεων.

en: You are not authorized to modify student data
el: Δεν επιτρέπεται η τροποποίηση δεδομένων σπουδαστή

en: You are not authorized to perform this action.
el: Δεν επιτρέπεται η εκτέλεση αυτής της ενέργειας.

en: You are not permitted to generate a hardcopy for a set with hidden work.
el: Δεν επιτρέπεται η δημιουργία έντυπου αντιγράφου για ένα σύνολο ασκήσεων με κρυφή εργασία.

en: You are not permitted to generate a hardcopy for an unopened set.
el: Δεν επιτρέπεται η δημιουργία έντυπου αντιγράφου για ένα σφραγισμένο σύνολο ασκήσεων.

en: You are out of time!
el: Είστε εκτός χρόνου!

en: You can also examine the following temporary files:
el: Μπορείτε επίσης να ελέγξετε τα ακόλουθα προσωρινά αρχεία:

note: ($action)
en: You can only %1 one file at a time.
el: Μπορείτε μόνο %1 ένα αρχείο κάθε φορά.

en: You can only download regular files.
el: Μπορείτε να κατεβάσετε μόνο κανονικά αρχεία.

en: You can only edit text files
el: Μπορείτε να επεξεργαστείτε μόνο αρχεία κειμένου

note: ($c->{showMeAnother}{MaxReps} >= $c->{showMeAnother}{Count} ? $c->{showMeAnother}{MaxReps} - $c->{showMeAnother}{Count} : '')
en: You can use this feature %quant(%1,more time,more times,as many times as you want) on this problem
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη λειτουργία %quant(%1, περισσότερος χρόνος,περισσότερες φορές,όσες φορές θέλετε) σε αυτό το πρόβλημα

en: You can't download directories
el: Δεν δύναται λήψη καταλόγων

en: You can't download files of that type
el: Δεν δύναται λήψη αρχείων αυτού του τύπου

en: You can't edit a directory
el: Δεν δύναται η επεξεργασία καταλόγου

en: You can't view files of that type
el: Δεν δύναται η προβολή αρχείων τέτοιου τύπου

en: You cannot archive the course you are currently using.
el: Μη εφικτή η αρχειοθέτηση του μαθήματος που χρησιμοποιείτε τώρα.

en: You cannot delete the course you are currently using.
el: Μη εφικτή η διαγραφή του μαθήματος που χρησιμοποιείτε τώρα.

en: You cannot delete yourself!
el: Μη εφικτή η αυτοδιαγραφή!

en: You didn't enter any message.
el: Δεν εισαγάγατε κανένα μήνυμα.

en: You do not have permission to access the requested file "%1".
el: Δεν έχετε άδεια πρόσβασης στο ζητούμενο αρχείο "%1".

en: You do not have permission to change the hardcopy theme.
el: Δεν έχετε άδεια να αλλάξετε το θέμα του έντυπου αντίγραφου.

en: You do not have permission to edit this file.
el: Δεν έχετε άδεια να επεξεργαστείτε αυτό το αρχείο.

note: ($hardcopy_format)
en: You do not have permission to generate hardcopy in %1 format.
el: Δεν έχετε άδεια δημιουργίας έντυπου αντιγράφου σε %1 μορφή.

en: You do not have permission to view the details of this error.
el: Δεν έχετε άδεια να δείτε λεπτομέρειες του σφάλματος.

en: You don't have any Achievement data associated to you!
el: Δεν υπάρχουν Δεδομένα Επιτευγμάτων που να σχετίζονται με εσάς!

en: You don't have any rewards!
el: Δεν έχετε επιβραβεύσεις!

en: You exceeded the allowed time.
el: Έχετε υπερβεί τον επιτρεπόμενο χρόνο.

note: ($c->{numAttemptsLeft})
en: You have %1 attempt(s) remaining on this test.
el: Απομένουν %1 προσπάθεια(ες) σε αυτό το τεστ.

note: ($c->{numAttemptsLeft},								$c->{numAttemptsLeft} - 1)
en: You have %1 submissions remaining for this test.  If you say yes, then you will have %quant(%2,submission) remaining. Once all submissions have been used, your answers will be final and you will not be able to continue to work this test version.
el: Απομένουν %1 υποβολές για αυτό το τεστ.  Αν πατήσετε ναι, τότε θα απομείνουν %quant(%2,υποβολές) . Μόλις αξιοποιηθούν όλες οι υποβολές, οι απαντήσεις σας θα είναι τελικές, και δεν θα μπορείτε να συνεχίσετε σε αυτή την εκδοχή του τεστ.

note: ($problem->max_attempts - $attempts)
en: You have %negquant(%1,unlimited attempts,attempt,attempts) remaining.
el: Απομένουν %negquant(%1,απεριόριστες προσπάθειες,προσπάθεια,προσπάθειες).

note: ($attempts_before_rr)
en: You have %quant(%1,attempt,attempts) left before new version will be requested.
el: Απομένουν %quant(%1,προσπάθεια,προσπάθειες) προτού ζητηθεί η νέα έκδοση.

note: ($hours,						$minutes)
en: You have %quant(%1,hour) and %quant(%2,minute) remaining to complete the currently open test.
el: Απομένουν %quant(%1,ώρα) και %quant(%2,λεπτά) για την ολοκλήρωση του ανοιχτού τεστ.

note: ($hours,						$minutes)
en: You have %quant(%1,hour,hours,)%quant(%2,minute,minutes,) remaining to complete the currently open test.
el: Απομένουν %quant(%1, ώρα, ώρες)%quant(%2,λεπτό,λεπτά,) προς ολοκλήρωση τρέχοντος ανοιχτού τεστ.

note: ($minutes,							$seconds)
en: You have %quant(%1,minute) and %quant(%2,second) remaining to complete the currently open test.
el: Απομένουν %quant(%1,λεπτό) and %quant(%2,δευτερόλεπτο)προς ολοκλήρωση τρέχοντος ανοικτού τεστ.

note: ($seconds)
en: You have %quant(%1,second) remaining to complete the currently open test.
el: Απομένει %quant(%1,δευτερόλεπτο) προς ολοκλήρωση τρέχοντος ανοικτού τεστ

note: ($attempts)
en: You have attempted this problem %quant(%1,time,times).
el: Επιχειρήσατε αυτό το πρόβλημα: %quant(%1,φορά,φορές).

en: You have been logged out of WeBWorK.
el: Έχετε αποσυνδεθεί από το WeBWorK.

en: You have less than 1 minute to complete this test.
el: Έχετε λιγότερο από 1' για την ολοκλήρωση του τεστ.

en: You have less than 45 seconds left!
el: Απομένουν λιγότερο από 45 δευτερόλεπτα!

en: You have less than 90 seconds left to complete this assignment. You should finish it soon!
el: Έχετε λιγότερο από 90'' για να ολοκληρώσετε αυτή την εργασία. Πρέπει να την τελειώσετε σύντομα!

en: You have not chosen a file to upload.
el: Δεν έχει επιλεγεί φάκελος για μεταφόρτωση.

en: You have requested that the following items be deleted
el: Έχετε αιτηθεί διαγραφή των ακόλουθων αρχείων

en: You have specified an illegal file
el: Έχετε ορίσει ένα μη έγκυρο αρχείο

en: You have specified an illegal path
el: Έχετε ορίσει μια μη έγκυρη διαδρομή

en: You may check your answers to this problem without affecting the maximum number of tries to your original problem.
el: Ελέγχετε τις απαντήσεις σας σ' αυτό πρόβλημα χωρίς να επηρεαστεί ο μέγιστος αριθμός προσπαθειών για το αρχικό πρόβλημα.

en: You may not change your own password here!
el: Μην αλλάζετε τον κωδικό πρόσβασής σας εδώ!

en: You may not follow symbolic links
el: Μην ακολουθείτε συμβολικούς συνδέσμους

en: You may still check your answers.
el: Επιτρεπεται ο έλεγχος των απαντήσεών σας.

note: ($ce->{LTI}{ $ce->{LTIVersion} }{LMS_url} ? link_to($ce->{LTI}{ $ce->{LTIVersion} }{LMS_name} => $ce->{LTI}{ $ce->{LTIVersion} }{LMS_url})
en: You must access assignments from your Course Management System (%1).
el: Αποκτήστε πρόσβαση στις εργασίες από το Σύστημα Διαχείρισης Μαθημάτων (%1).

note: ($c->{showMeAnother}{TriesNeeded})
en: You must attempt this problem %quant(%1,time,times) before Show Me Another is available.
el: Προσπαθήστε αυτό το πρόβλημα %quant(%1,φορά, φορές) προτού το Εμφάνισε Άλλο γίνει διαθέσιμο.

note: ($ce->{LTI}{ $ce->{LTIVersion} }{LMS_url} ? $c->link_to(                                          $ce->{LTI}{ $ce->{LTIVersion} }{LMS_name} => $ce->{LTI}{ $ce->{LTIVersion} }{LMS_url})
en: You must log into this set via your Learning Management System (%1).
el: Συνδεθείτε σε αυτό το σύνολο ασκήσεων μέσω του Συστήματος Διαχείρισης (%1).

en: You must select a course to rename.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα μάθημα για μετονομασία.

en: You must select at least one file for the archive
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα φάκελο για αρχειοθέτηση

en: You must select at least one file to delete
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα φάκελο για διαγραφή

en: You must select one or more sets for scoring!
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα ή παραπάνω σύνολα ασκήσεων για βαθμολόγηση!

note: ($object)
en: You must specify a %1 name
el: Πρέπει να ορίσετε %1 όνομα

en: You must specify a course ID.
el: Πρέπει να ορίσετε κωδικό μαθήματος.

en: You must specify a course name.
el: Πρέπει να ορίσετε όνομα μαθήματος.

en: You must specify a file name
el: Πρέπει να ορίσετε όνομα αρχείου

en: You must specify a new institution for the course.
el: Πρέπει να ορίσετε νέο ίδρυμα για το μάθημα.

en: You must specify a new name for the course.
el: Πρέπει να ορίσετε νέο όνομα για το μάθημα.

en: You must specify a new title for the course.
el: Πρέπει να ορίσετε νέο τίτλο για το μάθημα.

en: You must specify a user ID.
el: Πρέπει να ορίσετε κωδικό χρήστη.

en: You must specify an file name in order to save a new file.
el: Πρέπει να ορίσετε όνομα αρχείου ώστε να αποθηκευτεί το νέο αρχείο.

en: You need to select a "Target Set" before you can edit it.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα Σύνολο Ασκήσεων πριν την επεξεργασία.

note: ($action)
en: You need to select a file to %1.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα αρχείο για %1.

en: You need to select a set definition file to view.
el: Πρέπει να επιλέξετε αρχείο προσδιορισμού συνόλου ασκήσεων για προβολή.

en: You need to select a set from this course to view.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα σύνολο ασκήσεων αυτού του μαθήματος για προβολή.

en: You need to select a set to view.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα σύνολο ασκήσεων για προβολή.

note: (wwRound(0, compute_reduced_score($ce, $problem, $set, $pg->{result}{score}, $c->submitTime) (% wwRound(0, $rh_result->{problem_result}{score} * 100) (wwRound(0, $rh_result->{problem_result}{score} * 100)
en: You received a score of %1 for this attempt.
el: Συγκεντρώσατε σκορ %1 γι' αυτή την προσπάθεια.

note: (join('.', @{ $problemSeqs[$next_id] })
en: You will not be able to proceed to problem %1 until you have completed, or run out of attempts, for this problem and its graded subproblems.
el: Δεν μπορείτε να προχωρήσετε στο πρόβλημα %1 μέχρι να ολοκληρώσετε ή να εξαντλήσετε τις προσπάθειες για το ενεργό πρόβλημα και τα βαθμολογημένα υποερωτήματά του.

note: (join('.', @{ $problemSeqs[$next_id] })
en: You will not be able to proceed to problem %1 until you have completed, or run out of attempts, for this problem.
el: Δε μπορείτε να συνεχίσετε στο πρόβλημα %1 μέχρι να ολοκληρώσετε, ή να ξεμείνετε από προσπάθειες, γι' αυτό.

note: ($object)
en: Your %1 name contains illegal characters
el: Το όνομά σας%1 έχει μη έγκυρους χαρακτήρες

note: ($object)
en: Your %1 name may not begin with a dot
el: Το %1 όνομά σας να μην ξεκινά με τελεία

note: ($object)
en: Your %1 name may not contain a path component
el: To όνομά σας %1 δεν πρέπει να περιέχει στοιχεία διαδρομής

en: Your display options have been saved.
el: Οι επιλογές σας έχουν αποθηκευτεί.

en: Your email address has been changed.
el: Η διεύθυνση email σας έχει αλλάξει.

en: Your file name contains illegal characters
el: Το όνομα αρχείου έχει μη έγκυρους χαρακτήρες

en: Your file name is not valid!
el: Το όνομα του αρχείου σας δεν είναι έγκυρο!

en: Your message was sent successfully.
el: Το μήνυμά σας στάλθηκε επιτυχώς.

note: (wwRound(0, $problem->status * 100)
en: Your overall recorded score is %1.  %2
el: Συνολικό καταγεγραμμένο σκορ: %1.  %2

note: ($testNounNum)
en: Your score on this %1 WAS recorded.
el: Το σκορ σας σε αυτό %1 καταγράφηκε.

note: ($testNoun, $c->{attemptScore}, $c->{totalPossible})
en: Your score on this %1 is %2/%3.
el: Ο βαθμός σας σε αυτό %1 είναι %2/%3.

note: ($testNounNum)
en: Your score on this %1 was NOT recorded.
el: Ο βαθμός σας σε αυτό %1 ΔΕΝ καταγράφηκε.

note: ($c->{attemptScore}, $c->{totalPossible})
en: Your score on this (checked, not recorded) submission is %1/%2.
el: Το σκορ (ελέγχεται, δεν καταγράφεται) σε αυτήν την υποβολή είναι %1/%2.

en: Your score was not recorded because there was a failure in storing the problem record to the database.
el: Το σκορ σας δεν καταγράφηκε, επειδή απέτυχε η αποθήκευση του αρχείου του προβλήματος στη βάση δεδομένων.

en: Your score was not recorded because this homework set is closed.
el: Το σκορ σας δεν καταγράφηκε, επειδή αυτή η ομάδα καθηκόντων είναι κλειστή.

en: Your score was not recorded because this problem has not been assigned to you.
el: Το σκορ σας δεν καταγράφηκε, επειδή αυτό το πρόβλημα δεν σας έχει ανατεθεί.

en: Your score was not recorded because this problem set version is not open.
el: Το σκορ σας δεν καταγράφηκε, επειδή αυτή η καθορισμένη μορφή προβλημάτων είναι κλειστή.

note: ($elapsed,                                              # Assume the allowed time is an even number of minutes. ($set->due_date - $set->open_date)
en: Your score was not recorded because you have exceeded the time limit for this test. (Time taken: %1 min; allowed: %2 min.)
el: Το σκορ σας δεν καταγράφηκε, επειδή έχετε υπερβεί το χρονικό όριο για αυτό το τεστ. (Χρόνος που χρειάστηκε: %1 λ.· επιτρέπεται: %2 λ.)

en: Your score was not recorded because you have no attempts remaining on this set version.
el: Το σκορ σας δεν καταγράφηκε, επειδή δεν απομένουν προσπάθειες σε αυτή την καθορισμένη έκδοση.

en: Your score was not recorded.
el: Το σκορ σας δεν καταγράφηκε.

en: Your score was recorded.
el: Το σκορ σας καταγράφηκε.

en: Your session has timed out due to inactivity. Please log in again.
el: Αποσυνδεθήκατε λόγω αδράνειας. Παρακαλούμε συνδεθείτε ξανά.

en: a duplicate of the first selected set
el: αντίγραφο του πρώτου επιλεγμένου συνόλου ασκήσεων

en: a new empty set
el: ένα νέο κενό σύνολο ασκήσεων

en: a single set
el: ένα ενιαίο σύνολο ασκήσεων

en: admin
el: διαχειριστής

en: all current users
el: όλοι οι τρέχοντες χρήστες

en: all sets
el: όλα τα σύνολα ασκήσεων

en: all students
el: όλοι οι σπουδαστές

en: alphabetically
el: αλφαβητικά

note: ($count, $numSets)
en: an impossible number of sets: %1 out of %2
el: ένας αδύνατος αριθμός συνόλων ασκήσεων: %1 από %2

note: ($count, $numUsers)
en: an impossible number of users: %1 out of %2
el: ένας αδύνατος αριθμός χρηστών: %1 από %2

en: any users
el: κάποιοι χρήστες

en: blank problem template(s) to end of homework set
el: δείγμα(τα) κενού προβλήματος στο τέλος των καθηκόντων

en: by last login date
el: από την τελευταία ημ/νία εισόδου

en: close
el: λήξη

en: email address
el: διεύθυνση email

en: empty
el: κενό

en: enter matching set IDs below
el: εισαγάγετε αντίστοιχους κωδικούς παρακάτω

en: entry rows.
el: γραμμές εισόδου.

en: first name
el: όνομα

en: for
el: για

note: ($j, $setID)
en: global %1 for set %2 not found.
el: παγκοσμίως %1 για το σύνολο ασκήσεων %2 δε βρέθηκε.

en: guest
el: επισκέπτης

en: hidden
el: κρυφό

en: illegal character in input: '/'
el: μη έγκυρος χαρακτήρας εισόδου: '/'

en: index
el: ευρετήριο

en: last name
el: επώνυμο

en: locations selected below
el: επιλεγμένες τοποθεσίες κάτω

en: login
el: σύνδεση

en: login ID
el: ΚΩΔΙΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

en: login name
el: όνομα σύνδεσης

en: login_proctor
el: proctor_σύνδεσης

en: max
el: μέγ

en: multiple sets
el: πολλαπλά σύνολα

en: new set:
el: νέο σύνολο ασκήσεων:

en: no location
el: καμία τοποθεσία

en: no sets
el: κανένα σύνολο ασκήσεων

en: no students
el: κανείς σπουδαστής

en: no users
el: κανείς χρήστης

en: nobody
el: κανείς

en: of
el: από

en: only
el: μόνο

en: only best scores
el: μόνο τα καλύτερα σκορ

en: or
el: ή

en: or Problems from
el: ή Προβλήματα από

en: overwrite
el: αντικατάσταση

note: ($userID)
en: permissions for %1 not defined
el: άδειες για %1 δεν καθορίστηκαν

en: point
el: σημείο

en: points
el: πόντοι

en: preserve
el: διατηρώ

en: preview answers
el: προεπισκόπηση απαντήσεων

en: problems
el: προβλήματα

en: professor
el: καθηγητής

en: recitation
el: ενισχυτική

en: recitation #
el: ενισχυτική #

note: ($userID)
en: record for visible user %1 not found
el: ιστορικό ορατού χρήστη %1 δε βρέθηκε

en: score
el: βαθμός

en: section
el: ενότητα

en: section #
el: τμήμα #

en: selected achievements
el: επιλεγμένα επιτεύγματα

en: selected sets
el: επιλεγμένα σετ

en: selected users
el: επιλεγμένοι χρήστες

en: sets hidden from students
el: σύνολα ασκήσεων κρυμμένα από σπουδαστές

en: sets visible to students
el: σύνολα ασκήσεων ορατά στους σπουδαστές

en: showing sets that are hidden from students
el: εμφάνιση συνόλων ασκήσεων που είναι κρυμμένα από τους σπουδαστές

en: showing sets that are visible to students
el: εμφάνιση συνόλων ασκήσεων που είναι ορατά στους σπουδαστές

en: shown
el: προβλήθηκε

en: still open
el: ακόμα ανοιχτό

en: student
el: σπουδαστής

en: submission
el: υποβολή

note: ($setVersionID)
en: submission (version %1)
el: υποβολή (εκδοχή %1)

en: summary
el: σύνοψη

en: ta
el: τα

en: test
el: δοκιμή

en: test date
el: ημερομηνία δοκιμής

en: test time
el: χρόνος δοκιμασίας

en: then delete them
el: μετά διαγράψτε τα

en: time limit exceeded
el: υπέρβαση προθεσμίας

en: to
el: για

note: ($ce->{institutionName})
en: to %1 main web site
el: στην %1 κύρια ιστοσελίδα

en: to courses page
el: στη σελίδα μαθημάτων

en: total
el: σύνολο

note: ($ce->{webworkDirs}{logs}) ($ce->{webworkDirs}{tmp}) ($ce->{webworkDirs}{DATA})
en: unable to write to directory %1
el: αδυναμία εγγραφής στον κατάλογο %1

en: unlimited
el: απεριόριστο

en: username, last name, first name, section, achievement level, achievement score,
el: όνομα χρήστη, επίθετο, όνομα, τμήμα, επίπεδο επίτευξης, βαθμός επίτευξης,

en: users who match on selected field
el: χρήστες που ταιριάζουν στο επιλεγμένο πεδίο

note: ($setVersionID)
en: version (%1)
el: εκδοχή (%1)

en: visible
el: ορατό

en: visible users
el: ορατοί χρήστες
